V ÚVODU DEN LEDOVÝ, NYNÍ V PRAXI LETNÍ

13.9.2016 6:52 | Autor: Jan Horák

První 12. září tohoto tisíciletí, tenkrát středa, bylo na rozdíl od toho letošního šestnáctého o poznání chladnější neboli podzimnější. Tehdy se vlastně jednalo o ledový den, protože Tmin byla rovna -4,9 °C a, což je hlavní, Tmax odpovídala rovněž záporným -1,4 °C.

Nejen v polohách do 400 m n. m. se v tento den česká maxima ve velkém úspěšně vzdalovala od hranice 10,0 °C, minima pak zase nejevila mnoho snahy k poklesu pod 5 °C, natožpak pod 0 °C. O evropském srdci tedy očividně řeč není. Ve skutečnosti nejde ani o celou Evropu, místem, kde ve středu 12. září 2001 rtuť teploměru po dobu všech 24 hodin zůstala v rozmezí od -4,9 do -1,4 °C, je sibiřské městečko Saskalach (bezmála 72° s. š.).

Na zdejší poměry ryze letních 20,2 °C, tolik tu bylo naměřeno o 192 měsíců později. K „letní dokonalosti“ rovněž přispěla celodenní jasná až skoro jasná obloha a žádný nebo jen decentní větřík (bezvětří až slabý vítr). Důvodem byla poměrně mohutná tlaková výše, která do Saskalachu skrze svou zadní stranu dopravovala teplo mající původ až v Čínské lidové republice.

Zcela jasně se jednalo o nejteplejší 12. září právě probíhajícího milénia, teplotní strop devátého měsíce nicméně ohrožen nebyl, neboť čtvrtek 1. září 2016 nabídl opravdu letních 25 °C. Ještě v 18 hodin tu bylo takřka letních 24,6 °C – například bulharská Varna hlásila v identický čas 23,3 °C. Podíváme-li se na 1. září 2015 a 18. hodinu, zjistíme, že Varna byla na 25,5 °C, kdežto Saskalach na o mnohem skromnějších 6,0 °C. Když se daří, tak se daří, a to i na severu Sibiře, byť šlo o „tak trochu“ raritní meteorologickou událost.

Tlaková výše bude Saskalach plně těšit ještě v úterý a ve středu, kdy to kromě slunečné oblohy vypadá na nejvyšší odpolední teploty okolo 16 až 18 °C.

Teplotně silně nadprůměrné 12. září zaznamenala také řada jiných severosibiřských míst, namátkou Norilsk dosáhl až na 18,0 °C (odchylka od normálu +11 °C).

Závěrem, když už jsme na samém severu Asie, ještě hoďme pohled na Dikson, kde byly veliké předpoklady pro nový teplotní rekord – stalo se tak, dříve zmíněných 12,4 °C z r. 1955 podlehlo pondělním 13,7 °C. Potencionálně rekordní se ale včetně úterý jeví být také středa, čtvrtek i pátek, až do konce pracovního týdne totiž Dikson počítá s Tmax kolem 12 až 14 °C. Rekordy pro následující dny přitom činí:

13. září 11,8 °C (1955), 14. září 10,9 °C (1942), 15. září 11,0 °C (1951) a 16. září 9,9 °C (1938).

Prozatímní odchylka měsíce září 2016 zde dělá +6 °C, přičemž už padlo 5 rekordů, a to během 6 dnů. Bude jich ale více. Doufejme tedy, že současné teplé počasí jak na severu Ruska, tak i u nás je jen předzvěstí slušné zimy, čtvrtá zima „o ničem“ v řadě by už byla od troposféry opravdovou drzostí.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...

REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...

REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...

REKORDY NA 17. LISTOPAD

REKORDY NA 17. LISTOPAD

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

Na území dnes cca patnáctitisícového města Shipley ležícího na...

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

Nad územím Česka se bude ještě zpočátku dne rozpadat...

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, místy mlhy nebo nízká...