V ÚNORU 2015 POSTAVIL SNĚHULÁKA – STOJÍ I NYNÍ

3.3.2016 7:54 | Autor: Jan Horák

Newyorčan Mike Fregoe je dobrým příkladem toho, že americké myšlenky občas postrádají znalost o hranicích. V závěru ledna 2015 zasáhl severovýchod Spojených států amerických význačný blizard a největší komplikace způsobil ve státě Massachusetts, kde napadlo až 91 cm sněhu. Velmi zasněžený byl nicméně také velkoměstský Boston, kde výška sněhu atakovala mez 60 cm. V New Yorku a přilehlém okolí sice navzdory původním předpokladům tolik sněhu nenapadlo, přesto se ale množství nového sněhu pohybovalo v řádech decimetrů. Na jihu státu New York, konkrétně na Long Islandu, přesněji v části zvané Massapequa Park, se tato význačná tlaková níže prezentovala 30 cm sněhu.

Mike Fregoe toho využil a rozhodl se postavit co největšího sněhuláka – dostal se až na čtyři metry. Tím to však neskončilo, další ideou bylo, že se pokusí o nemožné – aby sněhulák navzdory střídání ročních období vydržel po celý rok.

V únoru 2015 se centrální sektor Long Islandu, kde bydlí Mike Fregoe, dočkal teplot pohybujících se v průměru okolo -4 °C s tím, že celkový teplotní rozptyl začínal na -17 °C a končil na 4 °C. Březen 2015 už byl samozřejmě pro Mikeovo sněhuláka horší – v průměru 2 °C, v minimu -11 °C a v maximu 14 °C. Aby Mike zpomalil tání svého díla, při teplém nebo deštivém počasí jej přikrýval bílou plachtou a nahoru usadil deštník. Podařilo se, sněhulák březen přežil. Duben 2015 už byl mnohem větší problém, teplotní průměr byl roven 10 °C a 18. i 24. dubna se vzduch prohřál až na 23 °C. A v době od 1. května do 30. listopadu 2015 se teploty motaly v průměru kolem 19 °C, přičemž 20. červenec přinesl až tropických 34 °C. V Bostonu se v závěru jara a úvodu léta 2015 ještě sníh, byť extrémně nekvalitní, z lednového blizardu najít dal – pod odpadem, který zafungoval jako teplotní izolant. Sněhulák ale samo sebou takto chráněn nebyl, na trávníku před Mikeovým domem tak musel naplno odolávat letnímu žáru. Výsledek? Mike ve své snaze uspěl, i po dlouhém roce jeho dílo pořád stálo na místě.

Pravdou ale zároveň je, že Mikeův výtvor podlehl vyšším teplotám už v polovině dubna 2015.

Celá věc se má tak, že Mike zbývající neroztátou část svého díla uložil do mrazáku, kde pobývala až do návratu zimního počasí. Následně ji vyndal a dodělal zbytek. Amerika je zkrátka Amerika.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...