V troposféře bije srdce pěti a půl tropických cyklón

7. 8. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 7.8.2018 13:33
ǀ
Kamil Sojka

Při pohledu na Atlantický oceán, ať už skrze numerické modely anebo družicové snímky, by nejeden mohl dojít k závěru, že tropické tlakové níže aktuálně nejsou příliš žhavým tématem. Zdání klame. Nad velkou louží sice momentálně žádná vířivá kupovitá oblačnost není, avšak nad sousedním Pacifikem se nyní, přinejmenším v první půli dnešního dne, ozývá tlukot srdcí hned pěti a půl tropických cyklón.

Pěti a půl?

Nejsilnější, ale rozhodně ne největší z nich nese jméno Hector. Jeho oko se kolem 9:30 SELČ zdržovalo u 146. západního poledníku a 16. severní rovnoběžky, to znamená přibližně 970 km jihovýchodně od Havajských ostrovů (ostrova Havaj). Hector byl, je a ještě chvíli bude velmi silný – v úvodu dnešního dne produkoval vítr o maximální průměrné rychlosti cca 249 km/h, takže byl jen kousíček od statusu superhurikánu (tj. hurikán 5. kategorie). Během noci a jitra decentně zeslábl, dle anemometrické mluvy na plus minus 233 km/h.

Zasáhne podnebně nejteplejší zemi Spojených států? I když směřuje na západ, tedy k Havajanům, měl by setrvat mezi 14. až 17. severní rovnoběžkou, jinak řečeno těsně pod jejich územím, poněvadž nejjižnější cíp Havaje sídlí v sousedství 19. severní rovnoběžky (doslovně jde o 18,9° s. š.). Snad tomu tak opravdu bude.

 

 

Pár tisíc kilometrů východně od Hectora rotovala Kristy. Již ze samotných družicových dat vyplývalo, že není úplně nejsilnější, neb postrádala tu typickou hurikánovou strukturu (výrazný vír s ještě výraznějším okem). Kdovíjakou životachtivostí vskutku obdařena nebyla, mimo jiné proto, že předpovědní modely délce jejího života přespříliš dlouhou délku nedávají – zesnout by měla už někdy o víkendu. Nutno dodat nad otevřeným Pacifikem, daleko od souše. Co se její intenzity týče – do dneška vstoupila jako relativně neškodná tropická deprese, do oběda nicméně stihla přerůst v tropickou bouři plodící větry o stropovém tempu v okruhu 85 km/h.

 

 

Přeskočme nyní do „asijské půlky“ Tichého oceánu. Zdá se totiž, že o japonské velkoměstské Tokio škrtne bouře Shanshan. Není úplně nejslabší, ve skutečnosti tu hovoříme o druhé nejagresivnější tropické tlakové níži v pozemské atmosféře. V tomto případě bylo z družicových snímků možné vyčíst, že Shanshan přichází o životní energii – ona typická hurikánová, pardon tajfunová struktura se začala rozpadat. Přesto ještě Shanshan razanci má, popravdě – v dnešních ranních hodinách (z našeho časoprostorového úhlu pohledu) tato tropická tlaková níže zaznamenala dosažení vrcholné fáze své životní pouti. A to v podobě tajfunu 2. kategorie plodícího vítr o maximální střední rychlosti kolem 170 km/h.

 

 

Tak znovu – pěti a půl?

Vraťme se zpět do „amerického“ Pacifiku, jmenovitě za Johnem, jehož lze v zásadě označit za vraha a zároveň kanibala. Proč? Podíváte-li se detailně na snímek z družice (taktéž pocházející z cca 10:30 SELČ), uvidíte v jeho krajní severní blízkosti nápadnou „bouli“:

 

 

První myšlenka by nejspíše byla, že se jedná o práci Johna. Jenže kdepak, tady jde o skomírající tropickou tlakovou níži Ileana. Zároveň je vidno, že Ileana jakoby vstupuje neboli splývá s Johnem. Je to pravda, trajektorie Ileany totiž vedla přímo k Johnovi, který, jelikož je gentleman, ji začal „nasávat“, možná lépe definováno „vysávat“. V tomto možno nalézt opodstatnění výrazu „vrah“ či „kanibal“. Budeme-li vážní, z meteorologického hlediska je řeč o vcelku nezáživné události – sílící tropická tlaková níže prostě „spolkne“ tu zanikající.

Osud Ileany je již definitivně zpečetěn, co Johnův? Před dnešním obědem (pro nás) byl autorem větru o maximální průměrné rychlosti v okruhu 150 km/h, byl tudíž veden jako hurikán 1. kategorie. Modely mají jasno v tom, že půjde klasickou cestou, to jest tou severozápadní podél Kalifornského poloostrova. Vypadá to tedy, že Mexičané budou troposférických problémů ušetřeni. Každopádně není pochyb o tom, že mexičtí meteorologové budou mít oči v pozoru – nedaleko metropolitního La Paz by měl John dospět v hurikán 3. kategorie, pro který je charakteristický vítr dosahující až 209 km/h (jedná se samo sebou o průměrnou rychlost, nikoli nárazovitou).

 

 

Ještě chybí zmínit pro tuto chvíli bezejmennou tropickou cyklónu, aktuálně tropickou depresi, nalézající (rodící) se nad vodami severního Filipínského moře:

 

 

Čili: V součtu šest aktivních tropických tlakových níží, avšak Ileanu lze vzhledem k jejímu stavu brát jako poloviční. Tak proto pěti a půl (ano, prachobyčejná slovní hříčka).

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

FOTOGRAFIE ǀ 23.10.2018

Česko zasáhne silný vítr, na horách bude v nárazech dosahovat až 30 m/s

ZE SVĚTA ǀ 23.10.2018

(Ex)superhurikán Willa

AKTUÁLNĚ ǀ 22.10.2018

Studené jitro, teploty klesly až k -11 °C

ZE SVĚTA ǀ 21.10.2018

Na Katar zaútočily… Cumulonimby