V REŽII CHLADNÉHO SEVERU

25.4.2016 8:45 | Autor: Jan Horák

V německém Stuttgartu se v neděli odpoledne vyskytla přeháňka, která trochu oponovala datu v kalendáři – na letištní stanici (necelých 400 m n. m.) byly v 15 hodin registrovány jak sněhové vločky, tak také pokles rtuti teploměru na velmi skromných 2,9 °C. Loňský 20. duben byl ve Stuttgartu o poznání příjemnější, 15. hodina tehdy nabídla 20 °C.

Ještě zimnější odpoledne v poslední dekádě druhé třetiny meteorologického jara 2016 se konalo ve městě Ansbach – na vojenském letišti situovaném na samém východě ansbašského území (cca 4 km od samotného města) bylo v 15 hodin naměřeno 0 až 1 °C s tím, že vzduchem plachtily vločky sněhu. Ansbach se tak v podstatě vrátil do úterý 15. března, kdy zde ve shodnou dobu bylo taktéž 0 °C. A v pátek 24. dubna 2015 tu zaznamenali 17 °C.

Nepříliš vysoké odpolední teploty provázely v závěru předposledního dubnového týdne nejen Němce, ale také Nizozemce, Belgičany, Lucemburčany, východní Francouze, Švýcary, Rakušany, Slovince, Slováky, Poláky a v neposlední řade samozřejmě nás Čechy. Ve všech případech se popolední hodnoty držely povětšinou v rozmezí od 5 do 9 °C, ve vyšších nadmořských výškách byly samo sebou nižší. Sněžení bylo nejčastější v Rakousku, a to hlavně díky Alpám. Sníh se snášel rovněž na českou půdu, a to jak v Krušných horách, tak i v Krkonoších, na Šumavě a na řadě dalších míst. Pěkná chumelenice se mimo jiné konala v Žacléři, jenž zasahuje do poloh pod 600 m n. m.

České teploty byly srovnatelné s těmi severoruskými, skandinávskými, islandskými anebo jihogrónskými. Řečeno konkrétně:

Praha (Libuš) naměřila v pravé poledne 5,1 °C – Höfn, malé městečko na jihovýchodě Islandu, hlásil v tu dobu 8,8 °C, tj. o 3,7 °C více. V pátek 24. dubna 2015 ve 12 hodin činilo vzájemné skóre 14,1 °C ku 1,8 °C, netřeba říkat, že ve prospěch Prahy.

Česko však není pouze Praha, tak ještě zmiňme třeba Brno (Tuřany): Čas oběda tu naservíroval 7,4 °C, v sibiřské čtyřtisícové obci Krasnoselkup (rus. Красноселькуп) bylo přitom 13,1 °C.

A v Přibyslavi, jež spadá pod střední polohy, ukazoval polední teplotní údaj 3,5 °C s tím, že o 3 hodiny později došlo k navýšení na 4,4 °C – severoruská Pečora byla v neděli ve 12 hodin na 5,4 °C a v 15 hodin na 7,2 °C.

Plechý na Šumavě patřil k nejvíce zasněženým koutům Česka – přes 40 cm sněhu. Posypán byl nicméně také Churáňov – v sobotu ráno 7 °C a 0 cm sněhu, o 24 hodin později -4 °C a 7 cm sněhu.

Chladnější ráz počasí nás bude provázet i v dnech následujících, v noci z pondělí 25. dubna na úterý 26. dubna to navíc v Čechách vypadá na bohatší srážkové pásmo, které by zejména vyvýšenému terénu mohlo dopřát významnější sněhobílý koberec. Postavení cyklóny nebude v rámci zimy zrovna optimální, avšak teoreticky by se někde nějakého to ranní sněhobílé překvapení konat mohlo…

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až oblačno,...

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na středu 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PRVNÍ MRÁZ V ASTANĚ

PRVNÍ MRÁZ V ASTANĚ

Den poté, co hlavní město Kazachstánu oslavilo 84. výročí...


ŽHNOUCÍ AUSTRÁLIE I USA

ŽHNOUCÍ AUSTRÁLIE I USA

Začněme u protinožců: Na 61 stanicích v Novém Jižním Walesu...

PONDĚLÍ JEŠTĚ DEŠTIVÉ

PONDĚLÍ JEŠTĚ DEŠTIVÉ

Ještě dnes počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže ve...

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

V úterý bude oblačno až polojasno, místy občasný déšť...


REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na úterý 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

Nad Erijským jezerem, které je díky svým necelým 26 000...

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

Mezinárodní vesmírná stanice v neděli 24. 9. 2017...