V REŽII CHLADNÉHO SEVERU

25.4.2016 8:45 | Autor: Jan Horák

V německém Stuttgartu se v neděli odpoledne vyskytla přeháňka, která trochu oponovala datu v kalendáři – na letištní stanici (necelých 400 m n. m.) byly v 15 hodin registrovány jak sněhové vločky, tak také pokles rtuti teploměru na velmi skromných 2,9 °C. Loňský 20. duben byl ve Stuttgartu o poznání příjemnější, 15. hodina tehdy nabídla 20 °C.

Ještě zimnější odpoledne v poslední dekádě druhé třetiny meteorologického jara 2016 se konalo ve městě Ansbach – na vojenském letišti situovaném na samém východě ansbašského území (cca 4 km od samotného města) bylo v 15 hodin naměřeno 0 až 1 °C s tím, že vzduchem plachtily vločky sněhu. Ansbach se tak v podstatě vrátil do úterý 15. března, kdy zde ve shodnou dobu bylo taktéž 0 °C. A v pátek 24. dubna 2015 tu zaznamenali 17 °C.

Nepříliš vysoké odpolední teploty provázely v závěru předposledního dubnového týdne nejen Němce, ale také Nizozemce, Belgičany, Lucemburčany, východní Francouze, Švýcary, Rakušany, Slovince, Slováky, Poláky a v neposlední řade samozřejmě nás Čechy. Ve všech případech se popolední hodnoty držely povětšinou v rozmezí od 5 do 9 °C, ve vyšších nadmořských výškách byly samo sebou nižší. Sněžení bylo nejčastější v Rakousku, a to hlavně díky Alpám. Sníh se snášel rovněž na českou půdu, a to jak v Krušných horách, tak i v Krkonoších, na Šumavě a na řadě dalších míst. Pěkná chumelenice se mimo jiné konala v Žacléři, jenž zasahuje do poloh pod 600 m n. m.

České teploty byly srovnatelné s těmi severoruskými, skandinávskými, islandskými anebo jihogrónskými. Řečeno konkrétně:

Praha (Libuš) naměřila v pravé poledne 5,1 °C – Höfn, malé městečko na jihovýchodě Islandu, hlásil v tu dobu 8,8 °C, tj. o 3,7 °C více. V pátek 24. dubna 2015 ve 12 hodin činilo vzájemné skóre 14,1 °C ku 1,8 °C, netřeba říkat, že ve prospěch Prahy.

Česko však není pouze Praha, tak ještě zmiňme třeba Brno (Tuřany): Čas oběda tu naservíroval 7,4 °C, v sibiřské čtyřtisícové obci Krasnoselkup (rus. Красноселькуп) bylo přitom 13,1 °C.

A v Přibyslavi, jež spadá pod střední polohy, ukazoval polední teplotní údaj 3,5 °C s tím, že o 3 hodiny později došlo k navýšení na 4,4 °C – severoruská Pečora byla v neděli ve 12 hodin na 5,4 °C a v 15 hodin na 7,2 °C.

Plechý na Šumavě patřil k nejvíce zasněženým koutům Česka – přes 40 cm sněhu. Posypán byl nicméně také Churáňov – v sobotu ráno 7 °C a 0 cm sněhu, o 24 hodin později -4 °C a 7 cm sněhu.

Chladnější ráz počasí nás bude provázet i v dnech následujících, v noci z pondělí 25. dubna na úterý 26. dubna to navíc v Čechách vypadá na bohatší srážkové pásmo, které by zejména vyvýšenému terénu mohlo dopřát významnější sněhobílý koberec. Postavení cyklóny nebude v rámci zimy zrovna optimální, avšak teoreticky by se někde nějakého to ranní sněhobílé překvapení konat mohlo…

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...