V PRAZE JAKO V MOSKVĚ, V BRNĚ JAKO NA KORFU

24.2.2016 10:10 | Autor: redakce

 

„Velká česká trojka“ (Praha, Brno, Ostrava) byla v prvních hodinách úterního dne značně nesjednocená – zatímco v Praze panovaly obdobné podmínky jako v Moskvě, v Brně si užívali teplejšího počasí než Řekové na Korfu. To samé ale platilo také o Ostravě.

23. 2. 2016 v 8 hodin ráno ležel v Praze sníh, byť ne všude – příliv chladnějšího vzduchu v kombinaci se srážkami srazil teploty až pod 1 °C, sněhové vločky tak pronikly i do poloh v nadmořské výšce pod 400 m n. m. Byly mokré, kvůli jejich vyššímu počtu a nižším teplotám těsně nad zemí však dokázaly přilnout k vegetaci a chvíli na ní zůstat. V Praze-Libuši a jejím okolím ležel v 8 hodin vlhký poprašek sněhu a rtuť teploměru k tomu byla na půl cesty mezi 0 a 1 °C. V metropolitní Moskvě bylo možná v ten samý čas sněhu trochu více (30 cm), avšak s oblačností, srážkami a teplotami to bylo v podstatě stejné jako v Praze – zataženo, sněhové přeháňky a 1 °C.

V Brně naproti tomu nebylo po sněhu ani památky, vzhledem k teplotám se ale není čemu divit – úterní osmá hodina se prezentovala 10 °C. V Řecku, konkrétně na ostrově známém jako Korfu, takové teplo nebylo, v rozebíraném čase zde naměřili 8 °C, což bylo zároveň minimální hodnotou. V porovnání s Brnem nicméně Korfu vlastnilo jedno velké plus, a to slunečnou oblohu. Hlavní město Moravy hlásilo spolu s celým zbytkem Česka oblačno až zataženo – důvodem byla studená fronta. V sousední Ostravě se ve shodnou dobu taktéž dočkali 10 °C (Poruba), sem tam se navíc dala spatřit mezera v oblacích. V odpoledních hodinách už v Ostravě sněžilo, v Brně však ještě ne, tam se totiž stále držel teplejší vzduch, byť jeho urputnost slábla a slábla.

Česko nám tedy v úterý opět dokázalo, že přestože je rozlohou malé, ve světě počasí dokáže být velikánem.

Zavítejme na závěr do zahraničí shrnout události posledních desítek hodin:

V rakouském městě Ternitz (416 m n. m.) v Dolních Rakousech se v pondělí vzduch prohřál až na silně jarních 23.2 °C. Hranice 23.0 °C byla v Dolních Rakousech mimo jiné atakována i v Berndorfu (337 m n. m.), kde bylo maximem 23.1 °C. Věru „pěkný zimní den“ byl pozorován v polohách nad 600 m n. m. Nad městečkem Gutenstein lze najít oblast známou jako Mariahilfberg (709 m n. m.) – právě v této části Rakouska se teplota vzduchu vyšplhala až na 20.6 °C. V Káhiře přitom nanejvýš 19.8 °C.

Vedro, a to doslova, bude v tomto pracovním týdnu na severu Argentiny – nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem nepohodlných 33 až 38 °C, někde až okolo 40 °C. Úterý bylo rovněž horké, město Resistencia bylo už v 9 hodin na 27 °C. Letních 25 °C provázelo o úterní 9. hodinu například Floridu (město v jižní Uruguayi) – nejteplejší tady bude středeční den, který přinese 35 až 37 °C. Poslední „přestupný“ 24. únor byl o poznání mírnější, stropem bylo dobře snesitelných 24 °C.

Na východě Kanady naopak mrzne, až praští – v cca desetitisícové lokalitě Mont-Tremblant (přibližně 130 km severozápadně od Montréalu) klesla teplota až na -28.4 °C. Průměrná hodnota denních minim v tomto období ale činí -17 °C, současné teploty jsou tak značně podprůměrné.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

22. 5. 2018 ve 12:00 UTC (14:00 SELČ) se...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude většinou oblačno, ráno...

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

Nad Saharskou pouští se v úterý 22. května nacházelo...


REKORDY NA 24. KVĚTEN

REKORDY NA 24. KVĚTEN

Na čtvrtek 24. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. KVĚTEN

REKORDY NA 23. KVĚTEN

Na středu 23. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

Dvousettisícové Atyrau ležící na západě Kazachstánu, hrubým odhadem 2 750...


REKORDY NA 22. KVĚTEN

REKORDY NA 22. KVĚTEN

Na úterý 22. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...