V ČR I NA JIHU ZIMA, ZATO V RUSKU RADOST Z JARA

27.4.2016 6:52 | Autor: Jan Horák

Před několika týdny vzešla myšlenka, že by konec letošního dubna mohl být protikladem dubna 2012. Nakonec se tedy tak opravdu stalo – před čtyřmi lety nám příliv tepla od jihu dopřával letní až tropické dny, kdežto letos se severní vítr postaral o sněhánky i v polohách pod 500 m n. m. Při pohledu na úterní ranní/dopolední teplotní mapu Evropy bylo naprosto zřejmé, kde všude je nateklý chlad z dalekého severu – po celé střední Evropě, prakticky po celém Balkánském poloostrově a pak samozřejmě v zemích umístěných v severnějších zeměpisných šířkách. V tomto případě k nim nepatřily pouze skandinávské státy, ale taktéž Spojené království a Irsko.

Metropolitní Londýn slevil na 2,3 °C s tím, že sousední Dublin klesl až k 0,3 °C – Ivalo na severu Finska registrovalo v minimu -0,2 °C, tj. pouze o 0,5 °C méně než v irském hlavním městě. Takové středofinské Oulu se dočkalo Tmin 2,4 °C – v neděli 26. dubna 2015 byla nejnižší denní teplota rovna lehce záporným -1,6 °C, přičemž v Dublinu v tento den rtuť teploměru klesla k -2,7 °C.

Vstup do úterního dne se mimo jiné nesl v duchu sněžení, a to jak na horách, tak také v nížinách. Husté sněžení, jinými slovy pěkná chumelenice, zavítalo o úterní jitro do německého nížinatého (cca 160 m n. m.) města Heilbronn v Bádensku-Württembersku. Sněhové vločky byly mokré a v teplotách nad bodem mrazu neměly mnoho nadějí na vytvoření pravé zimní atmosféry, na automobilech a některé vegetaci se ale přeci jen trochu té zimní nálady zformovalo. Zcela nejarní začátek 26. dubna 2016 byl rovněž spatřen v Nizozemsku, které ani v zimních měsících zpravidla nikterak vážně zimní nebývá. No druhý ten posledního dubnového pracovního týdne byl zimní až až – na severu Nizozemka napadlo až několik centimetrů těžkého (vlhkého) sněhu. Sníh se dobře lepil i na stromy, „vánoční idylka“ v závěru druhé třetiny jara tak byla na světě. A sněhové vločky, ať už samotné nebo v doprovodu dešťových kapek, se snášely i na řadu jiných míst, ať už v Německu či jinde.

Evropské Rusko naproti tomu provázelo 100 % jaro. Drtivou většinu území mezi 35. východním poledníkem a pohořím Ural doprovázely dopoledne, někde i ráno, teploty v okruhu 11 až 17 °C. Moskva, například, byla ve 3 hodiny na bezmála 14 °C a v 9 hodin naměřila 15 °C. Namátkou v srbském Bělehradě byly 180 minut po půlnoci 4 °C a o 6 hodin později 5 °C. V Archangelsku, jenž je od severního polárního kruhu vzdálen pouze 200 km, bylo ve 3 hodiny 9 °C a v 9 hodin 10 °C – ve Splitu v Chorvatsku bylo v těchto časech 7 až 10 °C.

Zima byla také na opačné straně zeměkoule – v Jižní Americe. Argentina, Chile, Uruguay, Paraguay, Bolívie a i jižní Brazílie. Všude činila teplotní odchylka -2 až -12 °C, ojediněle byla ještě výraznější. Mrazivé ráno se vyskytlo i v Los Angeles – nikoliv však v tom americkém, ale v chilském. Rtuť teploměru zde poklesla až k -1,8 °C. K nejchladnějším koutům Chile pak patřila víska Balmaceda, která vychladla až na -8,6 °C (historické dubnové minimum nicméně zasahuje k -15 °C).

Na závěr zavítejme do úterního sněhobílého (vánočního) Nizozemska:

https://www.youtube.com/watch?v=6w8aiugyMyI

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

Knihu Katastrofy - průvodce přežití je dobré si přečíst...

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

ní tropický den letošního roku. Do Evropy střední proudí...

REKORDY NA 30. KVĚTNA

REKORDY NA 30. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


REKORDY NA 29. KVĚTNA

REKORDY NA 29. KVĚTNA

Na pondělí 29. května připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

V pondělí bude jasno až...

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

Ještě předtím, než se budeme věnovat nejsevernějším západním sousedům...


REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...