V ČR I NA JIHU ZIMA, ZATO V RUSKU RADOST Z JARA

27.4.2016 6:52 | Autor: Jan Horák

Před několika týdny vzešla myšlenka, že by konec letošního dubna mohl být protikladem dubna 2012. Nakonec se tedy tak opravdu stalo – před čtyřmi lety nám příliv tepla od jihu dopřával letní až tropické dny, kdežto letos se severní vítr postaral o sněhánky i v polohách pod 500 m n. m. Při pohledu na úterní ranní/dopolední teplotní mapu Evropy bylo naprosto zřejmé, kde všude je nateklý chlad z dalekého severu – po celé střední Evropě, prakticky po celém Balkánském poloostrově a pak samozřejmě v zemích umístěných v severnějších zeměpisných šířkách. V tomto případě k nim nepatřily pouze skandinávské státy, ale taktéž Spojené království a Irsko.

Metropolitní Londýn slevil na 2,3 °C s tím, že sousední Dublin klesl až k 0,3 °C – Ivalo na severu Finska registrovalo v minimu -0,2 °C, tj. pouze o 0,5 °C méně než v irském hlavním městě. Takové středofinské Oulu se dočkalo Tmin 2,4 °C – v neděli 26. dubna 2015 byla nejnižší denní teplota rovna lehce záporným -1,6 °C, přičemž v Dublinu v tento den rtuť teploměru klesla k -2,7 °C.

Vstup do úterního dne se mimo jiné nesl v duchu sněžení, a to jak na horách, tak také v nížinách. Husté sněžení, jinými slovy pěkná chumelenice, zavítalo o úterní jitro do německého nížinatého (cca 160 m n. m.) města Heilbronn v Bádensku-Württembersku. Sněhové vločky byly mokré a v teplotách nad bodem mrazu neměly mnoho nadějí na vytvoření pravé zimní atmosféry, na automobilech a některé vegetaci se ale přeci jen trochu té zimní nálady zformovalo. Zcela nejarní začátek 26. dubna 2016 byl rovněž spatřen v Nizozemsku, které ani v zimních měsících zpravidla nikterak vážně zimní nebývá. No druhý ten posledního dubnového pracovního týdne byl zimní až až – na severu Nizozemka napadlo až několik centimetrů těžkého (vlhkého) sněhu. Sníh se dobře lepil i na stromy, „vánoční idylka“ v závěru druhé třetiny jara tak byla na světě. A sněhové vločky, ať už samotné nebo v doprovodu dešťových kapek, se snášely i na řadu jiných míst, ať už v Německu či jinde.

Evropské Rusko naproti tomu provázelo 100 % jaro. Drtivou většinu území mezi 35. východním poledníkem a pohořím Ural doprovázely dopoledne, někde i ráno, teploty v okruhu 11 až 17 °C. Moskva, například, byla ve 3 hodiny na bezmála 14 °C a v 9 hodin naměřila 15 °C. Namátkou v srbském Bělehradě byly 180 minut po půlnoci 4 °C a o 6 hodin později 5 °C. V Archangelsku, jenž je od severního polárního kruhu vzdálen pouze 200 km, bylo ve 3 hodiny 9 °C a v 9 hodin 10 °C – ve Splitu v Chorvatsku bylo v těchto časech 7 až 10 °C.

Zima byla také na opačné straně zeměkoule – v Jižní Americe. Argentina, Chile, Uruguay, Paraguay, Bolívie a i jižní Brazílie. Všude činila teplotní odchylka -2 až -12 °C, ojediněle byla ještě výraznější. Mrazivé ráno se vyskytlo i v Los Angeles – nikoliv však v tom americkém, ale v chilském. Rtuť teploměru zde poklesla až k -1,8 °C. K nejchladnějším koutům Chile pak patřila víska Balmaceda, která vychladla až na -8,6 °C (historické dubnové minimum nicméně zasahuje k -15 °C).

Na závěr zavítejme do úterního sněhobílého (vánočního) Nizozemska:

https://www.youtube.com/watch?v=6w8aiugyMyI

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo až oblačno,...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...


ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

Přes východní pobřeží Balkánského poloostrova v úterý 20. března...

REKORDY NA 22. BŘEZEN

REKORDY NA 22. BŘEZEN

Na čtvrtek 22. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...