V ČESKU JAKO NA KRÉTĚ ANEB ŠTĚDRÝ DEN 2017

25.12.2017 14:25 | Autor: Kamil Sojka

Neospalý příliv vlhčího a hlavně nezimonosného vzduchu z Atlantického oceánu po severní a částečně také východní partii oblasti vysokého tlaku, jejíž srdce tepalo kdesi ve francouzsko-švýcarském nadzemském prostoru. To ve zkratce počasový charakter posledních 24 hodin předposledního týdne roku 2017, v letošním případě zároveň Štědrého dne. Na idylické pojetí Vánoc (= alespoň pár centimetrů sněhu a čtyřiadvacetihodinový mráz i v nejnižších polohách) si tedy budeme muset počkat přinejmenším 365 dní.

Nedělní odpolední, ale taktéž noční, ranní, dopolední a večerní teploty jaksi nenaznačovaly, že je úvodní třetina meteorologické zimy 2017/2018 již v důchodovém věku. Však posuďte sami aneb některé včerejší popolední (nikoli nejvyšší denní) hodnoty:

10,7 °C – Dyjákovice

10,6 °C – Kopisty (Most)

10,4 °C – Děčín

10,3 °C – Osoblaha

10,2 °C – Ústí nad Labem (Vaňov)

Nebylo by na škodu zmínit, že polská meteorologická stanice na Sněžce během štědrodenního dne naměřila nárazy až okolo 185 km/h. Zdali se jednalo o reálné povětrnostní podmínky, či polský anemometr zkrátka požil více vaječňáku, to nechť každý posoudí sám. Kupříkladu hrubojesenický Šerák, který je „jen“ o přibližně 300 m nižší, hovořil o poryvech nanejvýš kolem 80 km/h, přičemž totéž svědectví dodala obdobně vysoká Lysá hora. Ach ti Poláci.

Iraklio, hlavní město ostrovní Kréty, dne 24. 12. 2017 v 8:00 naměřilo 8,0 °C. O plus mínus 1 900 km severozápadněji, v nejvýznamnější stanici železničního úseku Cheb – Ústí nad Labem, to znamená v Mostě, se identický moment chlubil 8,9 °C. Na severozápadě Čech navíc nebylo příjemněji pouze ve smyslu teplotním, v Irakliu totiž fičel neklidný vítr produkující údery o intenzitě až mezi 70 a 80 km/h, Mostečané takovéto rozmary troposféry snášet nemusely. Ještě neopomeňme dešťové kapky, jež krétskou metropoli doprovázely nejen v průběhu jitra.

Osoblaha, bez diskuzí nejteplejší, nebo přinejmenším jedno z nejprohřátějších zákoutí sváteční České republiky (dozajista by se našla teplejší místa – teploměry přeci nejsou všude). Proč? V době od 3:00 do 7:00 si tato obec nejednou zaflirtovala s Celsiovou dvanáctkou, jinak definováno zamířila ke 12 °C. Mírně paradoxní může býti, že 18. hodinu zde strávili pod 8 °C, kdežto 6. hodinu v sousedství 11 °C. Tak jako tak „hic“. V nedělním Irakliu se 6. hodina neblýskla ani ne 8,5 °C, takže…

Ale pozor – západokrétská Chania v rané fázi včerejška dokonce slevila až na 5,6 °C, z čehož vyplývá, že tu bylo chladněji než leckde v tuzemsku. Dejme tomu na Chomutovsku sobotně-nedělní noc nešla pod 6,8 °C s tím, že příkladem 5. hodina naservírovala 7,8 °C, z čehož vyplývá, že v Chanii měli o 1,6 °C méně (tudíž 6,2 °C). Zimo, zimo, ty hříšnice.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

Počasí u nás bude během pondělí ovlivňovat studená fronta,...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude polojasno až oblačno,...

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

Česko má vskutku dobrý smysl pro meteorologický humor –...


REKORDY NA 24. DUBEN

REKORDY NA 24. DUBEN

Na úterý 24. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. DUBNA

REKORDY NA 23. DUBNA

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...


PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...

REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...