V ČESKÉ „LEDNICI“ TEPLEJI NEŽ NA TCHAJ-WANU

23.2.2016 9:44 | Autor: redakce

 

 

Předposlední pondělí prodloužené zimy 2015/2016 nabídlo vyvrcholení dvoudenní epizody s názvem Atlantik, resp. teplé jihozápadní až západní proudění. Průtok vzduchu byl opět svižnější, vznik teplotní inverze byl tím pádem znemožněn, naopak podmínky pro nadmíru nezimní Celsiova čísla (a na nové teplotní rekordy) byly více než příznivé. V Českých Budějovicích bylo o několik stupňů Celsia překonáno 14.2 °C z roku 1935 a například takové Brno díky svým 18 °C pokořilo 15 °C z roku 2008 °C. Právě na Moravě bylo v úvodu tohoto týdne nejtepleji – jak ve Strážnicích, tak i v Pohořelicích, Brodu nad Dyjí, Dyjákovicích nebo Lednicích se letošní 22. únor prezentoval až 18 °C, v Břeclavi dokonce atakovali hranici 19.0 °C. Do rozmezí 16 až 18 °C nicméně zavítalo také Kobylí a již zmiňované Brno, dále Kroměříž, Prostějov, Přerov, Olomouc, Šternberk, České Budějovice, Kuchařovice… Ještě větší „vedro“ hlásili Slováci – nejen v okolí Bratislavy 19 až 20 °C.

Západ, severozápad, sever a severovýchod Čech společně se severem Moravy a většinou Slezska – v těchto částech České republiky bylo po pondělním obědě (přesněji okolo 15. hodiny) nejvíce oblačnosti. Ještě více oblaků a hlavně srážek bylo k vidění v Německu, kde již úřadovala studená fronta, za níž následoval příliv chladnějšího vzduchu od severozápadu – v Hannoveru bylo v 15 hodin necelých 5 °C, kdežto v Bavorsku, konkrétně v Ingolstadtu, 17 °C (v neděli bylo na jihu Bavorska ve městě známém jako Garmisch-Partenkirchen naměřeno 18.2 °C). V Mostě, Tušimicích anebo Ústí nad Labem nabídla 15. hodina teploty v blízkosti 10 až 11 °C, když se k tomu přičetla velká oblačnost, byla zde „jarní atmosféra“ o poznání slabší než na jihu Čech či Moravy.

Co je však velmi úsměvné – nejtepleji (bez ohledu na Břeclav) bylo v Česku v „lednici“, a to až 18.3 °C. Názvy českých lokalit v kombinaci se samotnou češtinou a počasím občas vyústí v dobrý vtip…

Chladněji než v Česku a na Slovensku bylo například na Tchaj-wanu, na letišti situovaném relativně nedaleko Tchaj-peje odpovídala teplota vzduchu – mezi 12. až 16. hodinou – „pouhým“ 14 až 16 °C. Ani samotná Tchaj-pej nebyla v citovaném čase o moc teplejší, rtuť teploměru zde poletovala mezi 16 až 21 °C (denního maxima se Tchaj-pej dočkala dopoledne, a to v podobě 24 °C). Když se ještě přesuneme do neděle, zjistíme, že v pozdních večerních hodinách bylo v Dyjákovicích až 14 °C – v Islámábádu, hlavním městě Pákistánu (±500 m n. m.), bylo taktéž 14 °C (přes den však až 26 °C). A namátkou ještě v indickém Novém Dillí si nedělní pozdní čas večerní připsal 16 °C, Dyjákovice tím pádem byly pouze o 2 až 3 °C níže. Zmiňme ještě irácký Bagdád – v 15 hodin tu pršelo a teploměr ukazoval 14 °C, na jihu Moravy přitom jasno a 17 až 19 °C. To není špatné, na zimu…

Studená fronta další zimní epizodu zimy 2015/2016 rázně utne, již ve středu se budou nejvyšší denní teploty v celém Česku nalézat v rozpětí okolo 2 až 6 °C a v dalších dnech tomu bude prakticky stejně. Návrat čistokrevné zimy se už nicméně v českých nížinách do 29. února konat nebude.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PONDĚLÍ JEŠTĚ DEŠTIVÉ

PONDĚLÍ JEŠTĚ DEŠTIVÉ

Ještě dnes počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže ve...

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

V úterý bude oblačno až polojasno, místy občasný déšť...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na úterý 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

Nad Erijským jezerem, které je díky svým necelým 26 000...

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

Mezinárodní vesmírná stanice v neděli 24. 9. 2017...

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

Na pólu chladu severní polokoule – v severosibiřském...


NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

V neděli bude zataženo až oblačno, na většině území občasný...

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

Počínaje červnem a konče říjnem se v jihomexickém...

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

Steskne-li Vaše srdce po letně až tropicky znějících...