V BIRDSVILLE BYL POKOŘEN 2. PROSINEC 2002

3.12.2016 11:01 | Autor: redakce

Značná část australského vnitrozemí byla před prvním prosincovým víkendem (tj. v pátek) bohatá na oblačnost, pravděpodobně kvůli dvěma tlakovým nížím – jedna měla srdce nad Západní Austrálií, ta druhá se středem nacházela nad pomezím Jižní Austrálie, Severního teritoria a Queenslandu. Důležité bylo rovněž to, že nad Yorský poloostrov vybíhala tlaková výše s centrem nad mořem s přídomkem Tasmanovo (tj. slané vody mezi Austrálií a Novým Zélandem). Jsme na jižní polokouli, kde tlakové útvary ženou vzduch opačným směrem než u nás „na severu“, takže není divu, že navzdory poměrně velké oblačnosti byly australské páteční nejvyšší denní teploty vysoké – leckde se ocitly v úmorném rozmezí od 40 do 50 °C.

Velmi žhavý závěr listopado-prosincového pracovního týdne se odehrál kupříkladu v západoaustralském městečku Marble Bar, jehož rtuť teploměru se vyšplhala až na 44,8 °C. Tato hodnota byla trochu nadprůměrná (+2,8 °C), nicméně na zdolání 45,4 °C z r. 2009 nestačila. O nejnižší denní teplotě (30,6 °C) už toto neplatilo – jednalo se o nejlepší výkon v rámci celého sledovaného období (od r. 2000).

K vůbec nejrozpálenějším koutům páteční Austrálie však patřilo queenslandské maloměsto Birdsville, neboť se tady v odpoledních hodinách vzduch prohřál na více než 46,0 °C.

V Birdsville se žhavostí nejpamátnější 2. prosinec zjevil v r. 2002, kdy bylo na teploměru letištní meteostanice spatřeno až 44,7 °C. Meteorologická stanice zdejší policejní stanice na tom byla obdobně, protože na startu tehdejšího prvního prosincového týdne naměřila až 44,8 °C. Dodnes se zde jedná o nejlegendárnější druhoprosincovou Tmax všech dob (1954 až 2005).

Tedy v podstatě již vlastně ne. Jak už bylo zmíněno, letošní 2. prosinec překročil mez 46,0 °C, čímž i s rezervou zastínil oněch 48 °C. Smícháme-li obě stanice dohromady, lze říci, že pátek 2. prosince 2016 byl v Birdsville nejteplejším 2. prosincem od počátku pozorování (tj. od r. 1954), poněvadž se postaral o to, že se teplota vzduchu vyšplhala až na 46,9 °C.

Blíží se Štědrý den. Mnoho Čechů (tj. obyvatel České republiky, ne pouze Čech) jako každý rok doufá, že bude na zemi ležet alespoň několik cm sněhu. V Birdsville něco takové samozřejmě ani omylem nehrozí, už i kvůli tomu, že je tu v prosinci léto. Ale k věci – právě Štědrý den je v Birdsville držitelem totálního měsíčního maxima – když se psal 24. prosinec 1972, dočkali se tu pro nás naprosto nepředstavitelných 49,5 °C (letištní sektor pamatuje nanejvýš 44,3 °C, a to v r. 2012).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ČERNA

REKORDY NA 22. ČERNA

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...


NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...


REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...