V BIRDSVILLE BYL POKOŘEN 2. PROSINEC 2002

3.12.2016 11:01 | Autor: redakce

Značná část australského vnitrozemí byla před prvním prosincovým víkendem (tj. v pátek) bohatá na oblačnost, pravděpodobně kvůli dvěma tlakovým nížím – jedna měla srdce nad Západní Austrálií, ta druhá se středem nacházela nad pomezím Jižní Austrálie, Severního teritoria a Queenslandu. Důležité bylo rovněž to, že nad Yorský poloostrov vybíhala tlaková výše s centrem nad mořem s přídomkem Tasmanovo (tj. slané vody mezi Austrálií a Novým Zélandem). Jsme na jižní polokouli, kde tlakové útvary ženou vzduch opačným směrem než u nás „na severu“, takže není divu, že navzdory poměrně velké oblačnosti byly australské páteční nejvyšší denní teploty vysoké – leckde se ocitly v úmorném rozmezí od 40 do 50 °C.

Velmi žhavý závěr listopado-prosincového pracovního týdne se odehrál kupříkladu v západoaustralském městečku Marble Bar, jehož rtuť teploměru se vyšplhala až na 44,8 °C. Tato hodnota byla trochu nadprůměrná (+2,8 °C), nicméně na zdolání 45,4 °C z r. 2009 nestačila. O nejnižší denní teplotě (30,6 °C) už toto neplatilo – jednalo se o nejlepší výkon v rámci celého sledovaného období (od r. 2000).

K vůbec nejrozpálenějším koutům páteční Austrálie však patřilo queenslandské maloměsto Birdsville, neboť se tady v odpoledních hodinách vzduch prohřál na více než 46,0 °C.

V Birdsville se žhavostí nejpamátnější 2. prosinec zjevil v r. 2002, kdy bylo na teploměru letištní meteostanice spatřeno až 44,7 °C. Meteorologická stanice zdejší policejní stanice na tom byla obdobně, protože na startu tehdejšího prvního prosincového týdne naměřila až 44,8 °C. Dodnes se zde jedná o nejlegendárnější druhoprosincovou Tmax všech dob (1954 až 2005).

Tedy v podstatě již vlastně ne. Jak už bylo zmíněno, letošní 2. prosinec překročil mez 46,0 °C, čímž i s rezervou zastínil oněch 48 °C. Smícháme-li obě stanice dohromady, lze říci, že pátek 2. prosince 2016 byl v Birdsville nejteplejším 2. prosincem od počátku pozorování (tj. od r. 1954), poněvadž se postaral o to, že se teplota vzduchu vyšplhala až na 46,9 °C.

Blíží se Štědrý den. Mnoho Čechů (tj. obyvatel České republiky, ne pouze Čech) jako každý rok doufá, že bude na zemi ležet alespoň několik cm sněhu. V Birdsville něco takové samozřejmě ani omylem nehrozí, už i kvůli tomu, že je tu v prosinci léto. Ale k věci – právě Štědrý den je v Birdsville držitelem totálního měsíčního maxima – když se psal 24. prosinec 1972, dočkali se tu pro nás naprosto nepředstavitelných 49,5 °C (letištní sektor pamatuje nanejvýš 44,3 °C, a to v r. 2012).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...