V ARGENTINĚ NAMĚŘENA EXTRÉMNĚ NÍZKÁ TEPLOTA

17.7.2017 7:59 | Autor: Kamil Sojka

Kdyby nenastala vzájemná spolupráce té docela mohutné tlakové výše se středem nad jižním Tichým oceánem s tou poměrně hlubokou tlakovou níží s centrem nad jižním Atlantickým oceánem, jen stěží by se prakticky po celém světě prolétla informace, že Santiago, hlavní město jihoamerického Chile, zasáhlo nejvydatnější sněžení za posledních několik desítek let, když zde v sobotu ráno napadlo až kolem 5 cm sněhu, dosti mokrého sněhu. V centrálním sektoru Santiaga, kde se mimo jiné nachází park zvaný Quinta Normal, bylo mezi 2:00 až 8:00 zaznamenáno celkem 14 mm srážek s tím, že po většinu tohoto času rtuť teploměru, jež se zabývá děním ve 2 m nad zemí, pobyla jen zlehka nad bodem mrazu. Není tím pádem divu, že se nějaký ten sníh na zemském povrchu (a elektrickém vedení apod.) na určitou dobu usadil.

Také sousední Argentina se však stala terčem zmíněného anticyklonálně-cyklonální přílivu chladného a vlhkého oceánského vzduchu od jihozápadu až jihu. Ten se během soboty změnil na čistě anticyklonální, neb se řečená oblast vysokého tlaku vzduchu posunula více na východ. Tato skutečnost sehrála významnou roli.

V plus mínus (spíše plus) stotisícovém městě San Carlos de Bariloche sídlícím na západě Argentiny, přibližně 50 km východně od argentinsko-chilské hranice a zhruba 850 km jižně od metropolitního Santiaga, jsou lidé na sněhové vločky zvyklí, jelikož žijí v nadmořské výšce kolem 800 až 900 m n. m. Nicméně to, aby teplotní křivka klesala až někam k -20 °C, se zde příliš často neděje. Spíše vůbec.

Počasí se v tomto zákoutí Jižní Ameriky bedlivě pozoruje a zkoumá již od roku 1901, přičemž v roce 1951 se „meteorologická základna“ přesunula na letiště nacházejícím se na východě města v nadmořské výšce bezmála 850 m n. m. V letech 1901 až 1950 bylo v červencovém San Carlos de Bariloche naměřeno až -11,8 °C, v sezónách 1951 až 1990 teploměr registroval až -15,0 °C a v ročnících 2001 až 2016 nebylo evidováno méně než -14,0 °C (16. července 2010).

O to více bylo překvapující, že se včera v brzkých hodinách ochladilo až na -25,4 °C. Takto silnému mrazu San Carlos de Bariloche počínaje rokem 1901 a konče sobotou 15. července 2017 nečelilo, a to nejen v rámci sedmého měsíce – do včerejška platilo, že totální minimum činí -21,1 °C. Tato teplota byla konkrétně naměřena 30. června 1963. Zdá se tedy, že tu zažili nejchladnější den minimálně za posledních 116 let. Co se dělo či nedělo předtím, to zůstane dále záhadou.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...

REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...

REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...

REKORDY NA 17. LISTOPAD

REKORDY NA 17. LISTOPAD

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

Na území dnes cca patnáctitisícového města Shipley ležícího na...

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

Nad územím Česka se bude ještě zpočátku dne rozpadat...

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, místy mlhy nebo nízká...