UŽHOROD: VÁNOCE 2016 ZRCADLEM VÁNOC 2015

7.1.2016 7:52 | Autor: Jan Horák

Na úvod začněme chorvatskou vodní smrští, berlínským zásypem a krétským skoro létem:

Nad Jaderským mořem seděla o tuto středu tlaková níže a s ní související frontální rozhraní, které postupovalo směrem na východ. Jeho součástí byla kupovitá oblačnost, která u chorvatského Splitu zplodila vodní smršť – Chorvaté tedy měli značně zpestřený den. V německém Berlíně zase naopak zachumelilo (při teplotách okolo -7 °C až -9 °C) a utvořila se až 10 cm tlustá bílá peřina. A to bylo o dost více než na naší Lysé hoře, Češi tak mohli za sněhem vyrazit právě do německé metropole. A na úplný závěr ještě zmiňme krétské Iraklio, které se dočkalo až 24 °C – stačilo málo a středa byla letním dnem. Sečteno a podtrženo, Evropa o 6. leden uspokojila jak teplomily, tak i zimomily.

A teď už se věnujme Užhorodu:

Nejstudenější Vánoce (pravoslavný Štědrý den) se v nejzápadnějším ukrajinském městě konaly v polovině 20. století, přesněji ve čtvrtek 6. ledna 1955. Šlo o výsledek tlakové výše na straně jedné a tlakové níže na straně druhé – průnik chladu ze severnějších zeměpisných šířek byl na světě. Pro Užhorod to tehdy znamenalo pád až k -24.5 °C. Tento výkon prozatím překonán nebyl a minimálně do roku 2017 se na tom nic nezmění.

Nejteplejší „ukrajinský“ 24. prosinec se u slovenských sousedů uskutečnil o několik desítek let později, a to konkrétněji ve středu 6. ledna 1988. V tento den provázelo obyvatele Užhorodu teplé jihozápadní proudění spojené s oblastí nízkého tlaku vzduchu nad Britskými ostrovy a oblastí vysokého tlaku vzduchu nad jihem Evropy. V Praze-Klementinu z toho bylo až 11 °C a v Praze-Ruzyni až 10 °C. A přesně do takové výšky se dostal i Užhorod – v maximu až 10.2 °C.

První den ortodoxních Vánoc 2016 donesl do tohoto ukrajinského města nepatrné oteplení. Začněme nocí – první minuty 6. ledna 2016 se v Užhorodu prezentovaly teplotami okolo -4 °C, což jak se později ukázalo bylo teplotním dnem celého dne. Nepřerušovaně mrzlo do pravého poledne, poté ale teplota vzduchu atakovala hranici 0.0 °C a lehce nad bodem mrazu setrvala také v dalších hodinách. V 17 hodin hlásil Užhorod necelý 1 °C. Výška sněhové pokrývky odpovídala v ranním čase 4 cm a stejně tomu bylo i v čase podvečerním.

V úterý 6. ledna 2015 byla situace tak trochu zrcadlová – zatímco letos teploty pozvolna stoupaly, před rokem naopak klesaly, a to relativně rychle. Start dne byl sice mrazivý, ale jen zlehka – mezi půlnocí až 3. hodinou -1 °C až -2 °C. V 9 hodin byl Užhorod na -2 °C, při obědě taktéž, v čase od 12:00 do 18:00 ukazoval teploměr -2 °C až -5 °C a v následujících 6 hodinách Užhorod vychladl až na -11 °C. Sněhu tenkrát bylo více než letos, a to 6 cm. Den byl jinak slunečný a suchý.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...


REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...


REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 25. KVĚTEN

REKORDY NA 25. KVĚTEN

Na pátek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

V průměru 26,1 °C, v minimu 12,2 °C, v...