ÚVOD JARA KVŮLI OKLUZI NABÍDL I SNĚŽENÍ

2.3.2015 8:16 | Autor: redakce

 

 

Vůbec nejranější letní den (teplota vzduchu dosáhne alespoň 25°C) se v České republice konal v první třetině kalendářního jara, tj. v březnu, a to v roce 1974, konkrétně ve čtvrtek 21. března na Čáslavsku s jeho 25.4°C. Loňský třetí měsíc byl sice pěkný teploušek – v takové Praze se v součtu dopracoval k 7.5°C, čímž se dostal na stříbrnou pozici hned za ročníkem 1990 se 7.9°C (v celoplošném měřítku si březen 2014 v souhrnu připsal 6.1°C), nicméně letní den dosažen nebyl. Nejblíže mu byly středočeské Dobřichovice, které se v pátek 21. března zastavily až na 24.1°C.

V sobotu 1. března 2014 bylo nejtepleji na jihu Moravy, například v Holešově se rtuť teploměru dostala až lehce nad 13°C. V čase obědu se tu tehdy hodnoty zdržovaly u 10°C, letos tomu bylo s 8°C obdobně. Na opačné straně republiky se ve stejný den museli na Chomutovsku díky šedému poklopu spokojit s nanejvýš 4.4°C. Kolem 9. hodiny se zde teplota vzduchu nalézala na půl cesty mezi bodem mrazu a 1°C – letos tomu bylo stejně, a to i v rámci oblačnosti, neboť obloha byla opět nemodrá. Tentokrát se o to však postarala fronta, v tomto případě ta s přídomkem okluzní.

V nočních hodinách, přesněji okolo 01:30, panovalo na většině území Česka jasno. O hodinu a půl pozdě už bylo možné pozorovat, jak se od západu začíná nasouvat vysoká oblačnost (= mraky nacházející se ve výšce od 5 do ±12 km, díky své poloze jsou složeny z ledových krystalků, díky čemuž jsou „řidší“ než jejích nížší kolegové, takže skrze ně prosvítá sluneční disk, někdy méně, někdy více, v závislosti na daném typu a množství oblaků), která byla spojená se zmíněnou okluzní frontou, jež donesla i srážky.

Ta do srdce Evropy dorazila již v ranních hodinách, což také přispělo k tomu, že se v Čechách objevilo sněžení, a to i v nižších polohách – i vydatné, takže se někde na startu meteorologického jara dočkali chumelenice a popř. i poprašku – v nočních hodinách zásluhou malé oblačnosti mohl přízemní vzduch vychladnout a když se k tomu přidaly i nižší teploty ve vyšších výškách, tak bylo sněhovým vločkám umožněno proniknout až k zemského povrchu v nížinách (tj. pod 400 m.n.m.). Podmínky ale nebyly zrovna nejideálnější, takže tam, kde zasněžilo, byl přírodní bílý materiál k vidění jen ve vzduchu, popř. pak chvíli na zemi či sem tam na přechlazeném povrchu.

V nejbližších dnech bude počasí obdobné – oblačnost bude proměnlivá, v průměru polojasno až oblačno, nejvyšší odpolední teploty se budou držet okolo 3 až 8°C, ty ranní pak povětšinou v těsném sousedství bodu mrazu a při přeháňkách se sněhové vločky mohou teoreticky zatoulat i do níže položených míst, reálně je zde ale nutné počítat s dešťovými kapkami (ve vyšších výškách budou hodnoty v záporu, bude tedy záležet na tom, zda-li nějaká „ambiciózní“ vločka přežije putování teplejším – kladně laděným vzduchem – největší šance samozřejmě budou v noci / ráno.., na horách pak skupenství srážek problémem nebude). Běžná sněhová vločka urazí 1 km za cca 12 minut.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky....

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...


REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...