ÚVOD JARA KVŮLI OKLUZI NABÍDL I SNĚŽENÍ

2.3.2015 8:16 | Autor: redakce

 

 

Vůbec nejranější letní den (teplota vzduchu dosáhne alespoň 25°C) se v České republice konal v první třetině kalendářního jara, tj. v březnu, a to v roce 1974, konkrétně ve čtvrtek 21. března na Čáslavsku s jeho 25.4°C. Loňský třetí měsíc byl sice pěkný teploušek – v takové Praze se v součtu dopracoval k 7.5°C, čímž se dostal na stříbrnou pozici hned za ročníkem 1990 se 7.9°C (v celoplošném měřítku si březen 2014 v souhrnu připsal 6.1°C), nicméně letní den dosažen nebyl. Nejblíže mu byly středočeské Dobřichovice, které se v pátek 21. března zastavily až na 24.1°C.

V sobotu 1. března 2014 bylo nejtepleji na jihu Moravy, například v Holešově se rtuť teploměru dostala až lehce nad 13°C. V čase obědu se tu tehdy hodnoty zdržovaly u 10°C, letos tomu bylo s 8°C obdobně. Na opačné straně republiky se ve stejný den museli na Chomutovsku díky šedému poklopu spokojit s nanejvýš 4.4°C. Kolem 9. hodiny se zde teplota vzduchu nalézala na půl cesty mezi bodem mrazu a 1°C – letos tomu bylo stejně, a to i v rámci oblačnosti, neboť obloha byla opět nemodrá. Tentokrát se o to však postarala fronta, v tomto případě ta s přídomkem okluzní.

V nočních hodinách, přesněji okolo 01:30, panovalo na většině území Česka jasno. O hodinu a půl pozdě už bylo možné pozorovat, jak se od západu začíná nasouvat vysoká oblačnost (= mraky nacházející se ve výšce od 5 do ±12 km, díky své poloze jsou složeny z ledových krystalků, díky čemuž jsou „řidší“ než jejích nížší kolegové, takže skrze ně prosvítá sluneční disk, někdy méně, někdy více, v závislosti na daném typu a množství oblaků), která byla spojená se zmíněnou okluzní frontou, jež donesla i srážky.

Ta do srdce Evropy dorazila již v ranních hodinách, což také přispělo k tomu, že se v Čechách objevilo sněžení, a to i v nižších polohách – i vydatné, takže se někde na startu meteorologického jara dočkali chumelenice a popř. i poprašku – v nočních hodinách zásluhou malé oblačnosti mohl přízemní vzduch vychladnout a když se k tomu přidaly i nižší teploty ve vyšších výškách, tak bylo sněhovým vločkám umožněno proniknout až k zemského povrchu v nížinách (tj. pod 400 m.n.m.). Podmínky ale nebyly zrovna nejideálnější, takže tam, kde zasněžilo, byl přírodní bílý materiál k vidění jen ve vzduchu, popř. pak chvíli na zemi či sem tam na přechlazeném povrchu.

V nejbližších dnech bude počasí obdobné – oblačnost bude proměnlivá, v průměru polojasno až oblačno, nejvyšší odpolední teploty se budou držet okolo 3 až 8°C, ty ranní pak povětšinou v těsném sousedství bodu mrazu a při přeháňkách se sněhové vločky mohou teoreticky zatoulat i do níže položených míst, reálně je zde ale nutné počítat s dešťovými kapkami (ve vyšších výškách budou hodnoty v záporu, bude tedy záležet na tom, zda-li nějaká „ambiciózní“ vločka přežije putování teplejším – kladně laděným vzduchem – největší šance samozřejmě budou v noci / ráno.., na horách pak skupenství srážek problémem nebude). Běžná sněhová vločka urazí 1 km za cca 12 minut.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno, na severovýchodě,...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...


REKORDY NA 21. ÚNOR

REKORDY NA 21. ÚNOR

Na středu 21. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...