ÚTERÝ OVLÁDL STRATUS A ČEŠI (Z)VÍTĚZILI

14.10.2015 8:26 | Autor: Jan Horák

Pondělní pravé poledne bylo ve střední Evropě pestré – Poláci, Slováci nebo i Ukrajinci si „užili“ prvního sněhu nadcházející sezóny, Slezané a někteří Moravané či také Východočeši zase byli schováni pod nízkou oblačností a zbytek Čechů a Moravanů provedlo krásné slunečné počasí. V úterý v čase oběda už troposféra nikoho neupřednostňovala, oblačný poklop se táhl od Aše až po Jablunkov. Poněkud ponurou náladu mírnila pouze barevnost chlorofylové části populace, za modrou oblohou pak bylo nutné vyrazit do hor, a to nejlépe do Krkonoš či na Šumavu. S hůře naladěným počasím budeme kvůli cyklóně muset počítat i v nejbližších dnech.

Jeden z posledních dnů první poloviny října a tím i celého podzimu byl zásluhou „oblačné poklice“ docela chladný, Češi vlastně vedli evropské statistiky, bohužel však v rámci nízkých teplot. Začněme v Brně, které bylo o úterní 12. hodinu na skromných 4°C s tím, že o pár hodin později to bylo 5°C. Když zapomeneme na přecházející 12. říjen, tak zjistíme, že takto chladné poledne se v Brně naposledy konalo ještě před jarem, konkrétně v pondělí 23. února, kdy se rtuť teploměru rovněž zdržovala u 4°C, resp. kousek pod 4°C.

V Praze-Libuši byla teplota vzduchu poblíž 3°C, tj. o nějaký 1°C méně než v Brně. Poslední stejně či více vychlazený čas oběda se v této části české metropole uskutečnil v dubnu, přesněji v pondělí 6. dubna, to sněžilo (bílé Velikonoce tehdy hlásila spousta Čechů) a hodnoty byly na půl cesty mezi 0 až 1°C. Maximem Velikonočního pondělí bylo 5.9°C, minimem pak -1.3°C.

Například v Českých Budějovicích byly v úterý 13.10.2015 ve 12 hodin zaznamenány necelé 3°C, takže prakticky identické podmínky jako v Praze-Libuši. Jihočeské velkoměsto se 6. dubna při obědvání mohlo těšit ze 4°C, za obdobně neteplým pravým polednem tak musíme dále do minulosti, a to do pátku 13. března, kdy na tom polední českobudějovické teploty byly shodně.

V úterý odpoledne (v 15 hodin) vypadaly české, moravské i slezské teploty následovně: Cheb 5°C, Karlovy Vary 1°C, Chomutovsko 3°C, Most 5°C (Kopisty 4°C), Ústí nad Labem 3°C, Doksany 5°C, Praha-Ruzyně 3°C, Plzeň 3°C, Přibyslav 3°C, Hradec Králové 5°C, Poděbrady 5°C, Náměšť nad Oslavou 2°C, Vsetín 7°C, Jablunkov 7°C a třeba Opava 7°C.

Ve skandinávských městech ležících nad severním polárním kruhem, ať už ve vnitrozemí či při moři, vypadala úterní 15. hodina takto: Murmansk 6°C, Bodø 8°C, Narvik 9°C, Kiruna 8°C, Gällivare 7°C, Ivalo 7°C, Vadsø 7°C, Mončegorsk 6°C, Sodankylä 6°C a namátkou Tromsø 7°C. Pod úrovní severního polárního kruhu panovaly tyto teplotní podmínky: Trondheim 10°C, Oslo 9°C, Stockholm 10°C, Helsinki 10°C, Oulu 10°C, Petrohrad 9°C, Moskva 6°C, Minsk 8°C, Kodaň 8°C, Londýn 13°C, Paříž 12°C, Berlín 5°C, Vídeň 7°C, Bratislava 6°C, Košice 8°C, Athény 26°C, Soluň 22°C, Palermo 28°C…

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

Knihu Katastrofy - průvodce přežití je dobré si přečíst...

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

ní tropický den letošního roku. Do Evropy střední proudí...

REKORDY NA 30. KVĚTNA

REKORDY NA 30. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


REKORDY NA 29. KVĚTNA

REKORDY NA 29. KVĚTNA

Na pondělí 29. května připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

V pondělí bude jasno až...

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

Ještě předtím, než se budeme věnovat nejsevernějším západním sousedům...


REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...