ÚTERNÍ NERVOVÝ ZÁŠKUB (NADÁLE TÁPAJÍCÍ) ZIMY

17.1.2018 10:33 | Autor: Kamil Sojka

Jste-li zimomilně orientovaní a žijete-li v západních partiích někdejšího Československa, ideálně ještě ve větších nadmořských výškách, tak jste možná předvčerejší čili pondělní večer věnovali průzkumu srážkového pásma přicházejícího z Německa, který souvisel s frontou. S ohledem na datum by bylo vhodné říci ráznou studenou frontou, skutečnost nicméně hovořila jinak. V zásadě ani jinou možnost neměla, však copak k nám smysluplné mrazy razí od západu? Z Atlantiku?

Načasování oné frontální oblačnosti a jejích srážek nicméně projevilo cit pro „good timing“. To se rozumí, že narážka nyní naráží na přítomnost masy jakoby prochlazeného vzduchu v naší vlasti (také jste od té mohutnící tlakové výše čekali něco ledovějšího?). Přičteme-li k tomu fakt, že taktéž v hladině 850 hPa měly být (očividně byly) k mání hodnoty zlehka pod bodem mrazu, ihned dostáváme „teplotní most“, zásluhou něhož se sněhové vločky mohly dostat (a někde dostaly) až do nížin. Suma sumárum další nervový záškub právě probíhající zimní sezóny. V některých případech sympaticky vydařený. Uveďme několikero ukázek:

Most, the most snowy city in the Czech Republic. But not yesterday. Konec slovíčkaření – mostecký srážkoměr v úvodních 50 % úterka ubytoval dohromady 8 mm srážek, čistokrevně „zimních“ srážek. V tomto případě zas platilo, že 1 mm = 1 cm, protože v poledne Most skutečně zkrášlovalo cca 8 cm sněhu. Nejsněhobělejší počin troposféry od ledna 2017, s přihlédnutím očí na chování počasí ve dnech 1. 12. 2017 až 15. 1. 2018 také možná sněhem nejobdařenější výkon zimy 2017/2018.

Chomutovsko, reprezentované Tušimicemi a zdejší profesionální meteostanicí, zdárně pokořilo mez 100 mm, když v 7:00 po osmimilimetrovém srážkovém úhrnu informovalo o 11 cm hluboké sněhové pokrývce. Avšak sedmou hodinou promenáda ledových krystalků neskončila, naopak, další velice slušná se odehrála v čase dopoledním. I odpoledním, viz. radarové odrazy z cca 16:30 až 17:00. Díky včerejším sněhánkám se Chomutovsko stejně jako Mostecko dočkalo prozatímního sněžného stropu aktuálního zimního období.

Na krajské Ústí nad Labem dne 16. 1. 2018 v čase 0:00 až 7:00 přistály 2 cm sněhu, později následovaly další 2 mm srážek, znovu v pevném skupenství.

Abychom tu nebyli až do soudného dne, poletující sníh se aspoň na chvíli objevil i na řadě jiných míst v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. S tvorbou sněhové pokrývky už to bylo horší lomeno lepší, v závislosti na úhlu pohledu. Mimo jiné kvůli teplotám, které se jevily nevyrovnaně. Dejme tomu v 16:00 Praha-Libuš naměřila 5,2 °C, kdežto třeba Brno v témže okamžiku hlásalo -1,3 °C. Osud srážkového skupenství byl samo sebou hlavně v rukách konstelace teplot u základen oblaků, proto někde déšť, jinde sníh, kdesi obojí… Ano, zdravotní stav letošní zimy je nadále silně diskutabilní.

Závěrem se pojďme zahřát, konkrétně do kalifornského Los Angeles. Stanice tamního letiště v sobotu 13. 1. 2018 evidovala až 30,0 °C. Shledáváte-li tuto hodnotu i na zdejší poměry přehnaně přehřátou, můžete si zatleskat. Šlo o první tropický 13. leden od r. 1944, pokořeno 28,3 °C z r. 1975 (a 2014). V centru se rekord nekonal, odolalo jak 30,0 °C z r. 1986, tak taktéž 29,4 °C z r. 1904 (a 2009).

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...


POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...