ÚTERNÍ NERVOVÝ ZÁŠKUB (NADÁLE TÁPAJÍCÍ) ZIMY

17.1.2018 10:33 | Autor: Kamil Sojka

Jste-li zimomilně orientovaní a žijete-li v západních partiích někdejšího Československa, ideálně ještě ve větších nadmořských výškách, tak jste možná předvčerejší čili pondělní večer věnovali průzkumu srážkového pásma přicházejícího z Německa, který souvisel s frontou. S ohledem na datum by bylo vhodné říci ráznou studenou frontou, skutečnost nicméně hovořila jinak. V zásadě ani jinou možnost neměla, však copak k nám smysluplné mrazy razí od západu? Z Atlantiku?

Načasování oné frontální oblačnosti a jejích srážek nicméně projevilo cit pro „good timing“. To se rozumí, že narážka nyní naráží na přítomnost masy jakoby prochlazeného vzduchu v naší vlasti (také jste od té mohutnící tlakové výše čekali něco ledovějšího?). Přičteme-li k tomu fakt, že taktéž v hladině 850 hPa měly být (očividně byly) k mání hodnoty zlehka pod bodem mrazu, ihned dostáváme „teplotní most“, zásluhou něhož se sněhové vločky mohly dostat (a někde dostaly) až do nížin. Suma sumárum další nervový záškub právě probíhající zimní sezóny. V některých případech sympaticky vydařený. Uveďme několikero ukázek:

Most, the most snowy city in the Czech Republic. But not yesterday. Konec slovíčkaření – mostecký srážkoměr v úvodních 50 % úterka ubytoval dohromady 8 mm srážek, čistokrevně „zimních“ srážek. V tomto případě zas platilo, že 1 mm = 1 cm, protože v poledne Most skutečně zkrášlovalo cca 8 cm sněhu. Nejsněhobělejší počin troposféry od ledna 2017, s přihlédnutím očí na chování počasí ve dnech 1. 12. 2017 až 15. 1. 2018 také možná sněhem nejobdařenější výkon zimy 2017/2018.

Chomutovsko, reprezentované Tušimicemi a zdejší profesionální meteostanicí, zdárně pokořilo mez 100 mm, když v 7:00 po osmimilimetrovém srážkovém úhrnu informovalo o 11 cm hluboké sněhové pokrývce. Avšak sedmou hodinou promenáda ledových krystalků neskončila, naopak, další velice slušná se odehrála v čase dopoledním. I odpoledním, viz. radarové odrazy z cca 16:30 až 17:00. Díky včerejším sněhánkám se Chomutovsko stejně jako Mostecko dočkalo prozatímního sněžného stropu aktuálního zimního období.

Na krajské Ústí nad Labem dne 16. 1. 2018 v čase 0:00 až 7:00 přistály 2 cm sněhu, později následovaly další 2 mm srážek, znovu v pevném skupenství.

Abychom tu nebyli až do soudného dne, poletující sníh se aspoň na chvíli objevil i na řadě jiných míst v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. S tvorbou sněhové pokrývky už to bylo horší lomeno lepší, v závislosti na úhlu pohledu. Mimo jiné kvůli teplotám, které se jevily nevyrovnaně. Dejme tomu v 16:00 Praha-Libuš naměřila 5,2 °C, kdežto třeba Brno v témže okamžiku hlásalo -1,3 °C. Osud srážkového skupenství byl samo sebou hlavně v rukách konstelace teplot u základen oblaků, proto někde déšť, jinde sníh, kdesi obojí… Ano, zdravotní stav letošní zimy je nadále silně diskutabilní.

Závěrem se pojďme zahřát, konkrétně do kalifornského Los Angeles. Stanice tamního letiště v sobotu 13. 1. 2018 evidovala až 30,0 °C. Shledáváte-li tuto hodnotu i na zdejší poměry přehnaně přehřátou, můžete si zatleskat. Šlo o první tropický 13. leden od r. 1944, pokořeno 28,3 °C z r. 1975 (a 2014). V centru se rekord nekonal, odolalo jak 30,0 °C z r. 1986, tak taktéž 29,4 °C z r. 1904 (a 2009).

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...

REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...


TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

I. BLESKY Ve dnech 1. března až 15. dubna 2018...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude většinou jasno nebo...


REKORDY NA 20. DUBEN

REKORDY NA 20. DUBEN

Na pátek 20. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REYKJAVÍČANÉ NEVŠEDNÍM „HICEM“ NAVŠTÍVENI

REYKJAVÍČANÉ NEVŠEDNÍM „HICEM“ NAVŠTÍVENI

Ač s absencí nekonečně modré oblohy a nespočítatelného množství...

REKORDY NA 19. DUBEN

REKORDY NA 19. DUBEN

Na čtvrtek 19. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...