USHUAIA STÁLE ČEKÁ NA PRVNÍ MRÁZ

24.4.2015 6:51 | Autor: redakce

 

Příští páteční den čili první máj neboli též lásky čas otevře v Česku poslední třetinu meteorologického jara a zároveň načne první českou třetinu v rámci MS v ledním hokeji, které po dlouhých 11 letech znovu míří do srdce Evropy. O více než 13 000 km dále směrem na jihozápad od litvínovského (a nyní díky historickému úspěchu litvínovských ledoborců i zlatého) Zimního stadionu Ivana Hlinky se na téměř samém jihu Jižní Ameriky nachází Ushuaia, nejjižnější alespoň padesátitisícové město této planety (sama Ushuaia čítá cca 60 000 jedinců). Lidé žijící v této části Argentiny sice hledí na oceán, na jehož konci začíná nekonečné bílé moře Antarktidy, hokej ale zřejmě příliš neřeší.

Ushuaia nenabízí zrovna nejpohodlnější podnebné podmínky, spadá totiž pod subpolární klimatický pás a stejně jako evropský Island musí často čelit silnému větru, jenž je spojen s hojnými tlakovými nížemi, které vzhledem k blízkosti ledového kontinentu nikdy nezeslábnou (to ale samozřejmě neznamená, že tu neexistuje bezvětří, pouze převládá intenzivnější a chladnější oceánské proudění).

Ushuaia se v právě probíhajícím roce, který za sebou bude mít už bezmála 33% (1. května), zatím ještě nedočkala mrazů. V předešlém případě se tak do 23. dubna stalo – už ve středu 12. března se zde (na letištní stanici SMN, tj. Servicio Meteorológico Nacional) nad ránem ochladilo až na -0.2°C. Počasí tehdy bylo pod vlivem cyklóny (tlak se pohyboval okolo 994 hPa), byť tentokrát bez nepříjemného větru, a k teplotám v rozmezí od 1 do 3°C se přidával déšť se sněhem.

Letošní 12. březen byl v tomto koutě světa zcela odlišný, teplé pevninské proudění ze severních směrů nedovolilo nočním hodnotám pokles pod minimálních 14.1°C a přes den si připsalo až 17.4°C. Později se nicméně cirkulace vzduchu začala stáčet k jihozápadu a nejnižší teplotou v rámci celého dne tak bylo 8.5°C (před půlnocí). Další den již byl čistě pod správou oceánu – vítr dosahoval rychlosti až okolo 15 m/s (54 km/h) a denní teploty nešly nad 7.5°C.

Nejchladnějším dnem v rámci roku 2015 je momentálně 3. duben, který ve svém závěru slevil až na 0.4°C (v úvodu dne nejméně 0.8°C a přes den až 3°C). Opět šlo o práci tlakové níže (tlak klesal k 981 hPa) a srážky byly jak ve skupenství kapalném, tak i pevném. Rychlost větru se k tomu pohybovala až kolem 12 m/s (43 km/h). Předloni na tom Ushuaia byla v tomto ohledu hůře, tenkrát se v úseku od 1. ledna do 23. dubna neochladilo na méně než 1.3°C a šlo o podvečerní čas v sobotu 6. dubna. Po převážnou většinu dne se ale teploty zdržovaly někde mezi 3 až 7°C, takže sněžení moc prostoru nedostalo (tlak vzduchu klesal až k 970 hPa a vítr v nárazech atakoval rychlost 20 m/s, tj. 72 km/h).

Ushuaia sníh zná, nějaké velké příděly se však kvůli proměnlivým a pro ledové krystalky nijak zvlášť vyhovujícím teplotám nekonají. Nejvíce bílo obvykle bývá začátkem kalendářní zimy a v roce 2013 tomu tak opravdu bylo – sněhová pokrývka byla nejsilnější 22. června, kdy měla až 8 cm (už odpoledne ale dorazila obleva a 23. června bylo díky dešti a teplotám přesahujícím 10°C – po sněhu).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...

REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

Zesnulý pracovní týden k (ne)libosti mnohých zprostředkoval...


REKORDY NA 17. ČERVEN

REKORDY NA 17. ČERVEN

Na neděli 17. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 16. ČERVEN

REKORDY NA 16. ČERVEN

Na sobotu 16. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

Advekce chladonosného vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek, jež nastala...