ÚČINKOVÁNÍ TAJFUNU GONI VE VÝCHODNÍ ASII

25.8.2015 7:45 | Autor: redakce

 

V závěru druhého srpnového pracovního týdne se v Tichém oceánu, konkrétně u 150. východního poledníku a 13. severní rovnoběžky čili zhruba 4 300 km severně od australského Brisbane či plus mínus 2 600 km jihovýchodně od japonského Tokia, zrodila tropická cyklóna. Převládající západní větry následně začaly tuto tropickou oblast nižšího tlaku vzduchu posouvat směrem k asijské pevnině a protože teplota pacifických vod i povětrnostní podmínky a další byly vhodné, tak se z tohoto shluku bouřek stala tropická bouře a následně také tajfun.

Podobu tropické bouře získal tento systém nad Severními Marianami / Guamem, kde potrápil zejména metropolitní ostrov Saipan (±50 000 obyvatel), kam donesl poryvy větru o rychlosti až kolem 30 m/s (108 km/h). Ničeho horšího se naštěstí lidé žijící na těchto kusech suché půdy nedočkali.

Prakticky ihned po vstupu do teplého Filipínského moře začala tropická bouře Goni dle předpokladů rychle nabírat na síle a někde u 142. východního poledníku (odhadem 400 km západně od Severních Marian) dosáhla až na status tajfunu 4. kategorie – tempo cirkulace vzduchu bylo navýšeno až někam k 220 km/h. Plnou sílu vyspělého oblačného víru Goni naplno poznaly některé ze zde ležících atolů, na nich se však žádná velká města ani vesnice nenalézají, k žádné pohromě tak nedošlo.

V pondělí odpoledne našeho času se tajfun Goni zdržoval nedaleko japonského ostrova Kjúšú a přitom produkoval vítr o rychlosti okolo 200 km/h, díky čemuž na Saffir- Simpsonově stupnici zaujímal prostřední neboli třetí pozici. V jižním sektoru Východočínského moře byl tajfun Goni ještě silnější, to na stejnojmenné škále držel stříbrné místo (rychlost větru až 220 km/h).

Jako první byl zasažen hlavní filipínský ostrov Luzon a přilehlé ostrovy v Luzoňském průlivu. Tak například v části Luzonu zvané Aparri (přes 60 000 obyvatel) byl v pátek 21. srpna hlášen mírný až čerstvý vichr o rychlosti 15 až 20 m/s (54 až 72 km/h) s tím, že nárazy větru překračovaly až 28 m/s (100 km/h). O něco dále na sever na tom byli ještě o krapet hůře – ostrov Calayan (Babuyanské ostrovy, Luzoňský průliv) byl o třetí srpnový páteční den omýván čerstvým vichrem o rychlosti 17 až 22 m/s (61 až 79 km/h), přičemž údernost větru činila až +30 m/s (+108 km/h). Souostroví Batanes, které je čínskému Tchaj-wanu ještě blíže než Babuyanské ostrovy, bylo bičováno větrem o rychlosti v okruhu 23 až 26 m/s (83 až 94 km/h) s poryvy až o více než 35 m/s (126 km/h). Samotným Tchajwancům se tentokrát tajfun vyhnul, ale jejich japonským sousedům už nikoliv. Na skupině ostrovů, jež je známá jako Sakišima (cirka 250 km východně od Tchaj-wanu), se výrazná oceánská bouře prezentovala větrem o rychlosti okolo 22 až 28 m/s (79 až 100 km/h) s nárazovostí přesahující 30 až 35 m/s (108 až 126 km/h), v závislosti na přesné poloze (na nejméně krytých místech byl vítr ještě intenzivnější).

Předtím, než tajfun Goni dorazil k ostrovu Kjúšú, ještě trochu rozfoukal souostroví Rjúkjú, ale nikterak moc, neboť o ně pouze zavadil svým vnějškem. Po velmi mokrém a větrném začátku tohoto týdne, kdy bude Kjúšú včetně západu Honšú čelit tajfunu 2. až 1. kategorie, by se bouře Goni měla rozpadnout někde nad Japonským mořem / Severní Koreou / Vladivostokem a okolím.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...