U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

23.5.2018 7:47 | Autor: Kamil Sojka

22. 5. 2018 ve 12:00 UTC (14:00 SELČ) se nějakých 550 km jihovýchodně od nejsevernějšího cípu Somálského poloostrova zdržoval střed zbrusu nové tropické tlakové níže. Její vnější, srážky nenosící oblačnost (vysokého patra) nicméně zahalila celé severovýchodní (do oceánu vybíhající) Somálsko a částečně též východní Jemen a západní Omán. Šlo už o tropickou bouři, jméno nedůležité, pravda ranou, protože produkovala vítr o maximální průměrné rychlosti kolem 70 km/h.

V podvečerních hodinách předpovědní modely nepředpovídaly, že by se tento oblačný vítr měl stát čtvrtým oblačným vírem od r. 1966, jemuž se podařilo zabrousit nad západní polovinu Adenského zálivu. Zdá se proto, že Západosomálce a taktéž Jemence (a Džibuťany) déjà vu nečeká, naštěstí. Na druhou stranu predikují, že tentokrát půjde o cyklón, nikoli „pouze“ tropickou bouři – již během středečního dne by střední tempo větru mohlo přesáhnout hranici 130 km/h s tím, že v maximech by se mělo jednat o 140 až 150 km/h, což je pořád cyklón 1. kategorie.

Vyjdou-li představy ohledně trajektorie této tropické cyklóny, bude na tom nejhůře pomezí Jemenu a Ománu, kam by bouře měla dorazit o víkendu. Dosti na ráně je mimochodem ostrov, resp. souostroví Sokotra, politicky spadající pod Jemen, které je domovem pro cca 60 000 lidí. Na Sokotře v poslední třetině jara fakticky vůbec neprší, vždyť dlouhodobý měsíční průměr hovoří o ani ne 5 mm. Letos se na statistiky ohled brát nebude, do posledního výdechu středy by totiž Sokotru mělo svlažit plus minus 30 mm srážek.

K přímo zasaženým zákoutím Arabského poloostrova by měl patřit západoománský pobřežní Rajsút. Rovněž tu je podnebí velmi chudé na vláhu (a bohaté na letní až tropické teploty), ročním standardem je 100 mm, z toho něco málo přes 10 mm připadá na stávající dvanáctinu roku. V období od 1. 5. 2018 do 22. 5. 2018 v Rajsútu nespadla ani kapka, i proto je průměrná teplota na 29 °C s celkovým rozpětím od 26,1 do 34,0 °C. Značně monotónní hodnoty, že? Co s nimi (ne)udělá blížící se tropická cyklóna, to ukáže až čas (nejspíše víkend).

Nezáživnost a zároveň nepohodlnost rajsútského klimatu dobře vystihuje i r. 2017:

Průměrná teplota 27 °C, nejnižší teplota 15,8 °C (4. 2. 2017) a nejvyšší teplota 41,2 °C (5. 6. 2017).

Větrné počasí rajsútský lid zná, avšak rozhodně nemůže být řeč o něčem vyloženě bouřlivém. Namátkově ve dnech 1. 1. 2011 až 22. 5. 2018 měli tu čest s nanejvýše 60 km/h, a to 3. 2. 2017 (v minimu 21,3 °C, v maximu 25,2 °C). Těžko říci, co se na tomto faktu zanedlouho změní.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...