TUŽŠÍ MRAZY NA SEVERU EVROPY A BÍLÉ AKUREYRI

23.11.2017 8:55 | Autor: Kamil Sojka

„Teplotní roztažnost“ včerejší Evropy odpovídala nějakým 50 °C, neb zatímco jihozápad Pyrenejského poloostrova flirtoval až se silně jarními 24 °C, sever Skandinávie disponoval hodnotami až v sousedství -26 °C. Příkladem dvousettisícové město Jerez de la Frontera relativně nedaleko Sevilly v 15:00 hlásilo sympatických 23,2 °C, kdežto dejme tomu dvoutisícové městečko Pajala na severu Švédska v témže okamžiku hovořilo o podstatně drsnějších -23,6 °C. Ptáte-li se náhodou, zda někde nastala alespoň teč -25,0 °C, tak ano, taková obec Salla v 9:00 informovala o -25,1 °C a namátkově ještě přírodní rezervace Kevo v 11:00 mluvila o -26,6 °C, načež se severní Finsko stalo nejmrazivějším sektorem starého kontinentu.

Předevčírem jím bylo Švédsko, jmenovitě víska Gielas, která v brzkých ranních hodinách vychladla až na -30,3 °C. Leží v 577 m n. m., plus mínus, okolní terén je ale velmi hornatý, takže sem rád zatéká těžkopádný chlad, viz. čtvrtek 5. 1. 2017, v němž rtuť teploměru slétla až k -40,0 °C. Větší kosa tu prozatím hlášena nebyla, přinejmenším co se tohoto desetiletí týče. Městská Luleå nalézající se na v podstatě identické zeměpisné šíři, akorát o něco východněji (při vodách Botnického zálivu) a vertikálně níže (přibližně 20 m n. m.) ve dnech 1. 1. 2011 až 22. 11. 2017 nešla pod -34,5 °C.

Moment vlastně, v jednom nejmenovaném údolí na jihu Norska bylo ve středu 22. 11. 2017 v 0:00 registrováno -26,8 °C, k nejledovějším partiím středeční Evropy tím pádem patřilo spíše Norsko, navíc to jižní, než Finsko. I když s ohledem na přesné znění teplot je to v zásadě jedno. Ve Skandinávii byla zkrátka zima jak…, někde více, jinde naopak méně.

Ještě jedna řekněme perlička – v Českých Budějovicích, které si během středečního odpoledne střihly rande s Celsiovou patnáctkou, se polovina tohoto pracovního týdne chlubila nejnižší denní teplotou 2,3 °C. Uprostřed Řecka, přesněji v Larise, přitom teplotní křivka zavítala až k -1,1 °C a po obědě se spokojila se 14 °C. Ještě větší „vedro“ bylo kupříkladu v rakouské Vídni a jejím okolí, kde teploměry ohlašovaly překročení 16,0 °C. Aneb jihozápadní expres v praxi.

Přesuňme se nyní na geologickou severozápadní hranici Evropy a Severní Ameriky.

Máte-li rádi sníh, hurá do severoislandské metropole, kterou je Akureyri. Toto malebné městečko, které je populačně skromnější než Litvínov, před čtvrtkem zkrášlovalo 37 cm sněhu (v 9:00) a pohled na aktuální předpověď počasí byl vyloženě sněhunosný – od čtvrtka do soboty v součtu desítky mm srážek, čistě ve formě sněhu. No decentní nedostatek by se přeci jen našel, a to teploty – převážně zlehka nad bodem mrazu (0 až 2 °C).

Kdy bylo v Akureyri naposledy spatřeno půl metru sněhu? V sobotu 24. 12. 2016, výška sněhové pokrývky tehdy byla rovna přesně 50 cm (v 9:00). Ladovská zima jak vyšitá, možná až na těch maximálních 1,6 °C. V periodě od neděle 1. 1. 2017 do středy 22. 11. 2017 tato severská lokalita ubytovala nanejvýše 40 cm sněhu, jednalo se o konec úvodní poloviny ledna.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

CCA 140LETÝ REKORD V ATLANTĚ I V BUDAPEŠTI

CCA 140LETÝ REKORD V ATLANTĚ I V BUDAPEŠTI

Jak v metropoli americké Georgie, tak také v hlavním...

CASABLANCA VERSUS ČESKO-SLOVENSKÁ MĚSTA

CASABLANCA VERSUS ČESKO-SLOVENSKÁ MĚSTA

Náruživým kositelem teplotních rekordů možná není, avšak dlouhodobým statistikám...

REKORDY NA 27. DUBEN

REKORDY NA 27. DUBEN

Na pátek 27. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zpočátku polojasno až...

REKORDY NA 26. DUBEN

Na čtvrtek 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

Instalovat meteorologickou stanici přímo na úbočí (nebo dokonce vrchol)...


SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

Přestože poloha rtutí teploměrů jaro trochu připomínala, až půlmetr...

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...