TURISTÉ NA CHOPOK VYSTOUPAJÍ, VEDRA NE

18.7.2015 10:46 | Autor: Jan Horák

Přes Chopok, jeden z vrcholů slovenských Nízkých Tater, se před třetím červencovým víkendem kromě turistů honila také oblaka nízkých pater. Neotřelý pohled byl obohacen o velmi příjemné teploty – jen pár desítek metrů pod vrcholem této slovenské velehory se odpolední hodnoty pohybovaly okolo snesitelných 14 až 19°C. Rozhodně tu tak bylo lépe než v nížinách, které spaloval tropický vzduch – v Bratislavě zamířili až k 36°C, severněji ležící Malacky se mohly pochlubit atakem 36.0°C, ke stejnému Celsiově číslu zavítali také u obce a jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice – i zde se vzduch prohřál až na 36°C, paní Nitra se dočkala nepohodlných 35°C, Prievidza shodně jako Bratislava naměřila ošklivých 36°C…

Velké vedro bude u našich slovensky hovořících sousedů také v dalších dnech a bude opravdu stát zato – nejvyšší popolední teploty by se tady měly pohybovat okolo 35 až 39°C. Třeba v Maďarsku či na východě Chorvatska nicméně dokonce očekávají překročení 40.0°C, což už je vskutku silný šálek kávy.

Chopok díky svým výškovým proporcím zůstane invazi parna ušetřen, neboť by měl nabízet maxima do skromnějších a mnohem humánnějších 20°C. Nemáte-li tím pádem rádi aktuální ráz počasí a přitom chcete někam vyrazit, můžete zkusit právě Chopok.

V pondělí 20. srpna roku 2012 se metropolitní Bratislava rovněž dostala až k 36°C, totožně na tom bylo také jižněji orientované Hurbanovo, obyvatelé Piešťan se
mohli radovat z 35°C, v Žilině si vystačili s méně agresivními 33°C, Prievidza společně s Trebišovem překročila 34°C, na druhé straně slovenského území se Košice rozpálily na 33°C… Na zmíněném Chopoku bylo ve výšce něco málo přes 2 000 m nanejvýš 20°C, tj. o nějakých 16°C méně než v Bratislavě.

Budeme-li se nyní věnovat pouze Bratislavě (stanice mezinárodního letiště ve východním bratislavském sektoru) a Chopoku, tak můžeme zjistit následující:

V období od pondělí 1. června do pondělí 13. července 2015 se teploty v Bratislavě motaly v součtu kolem 21°C, zatímco na Chopoku okolo necelých 8°C. Nejvyšší hodnotou uvedeného časového úseku bylo v Bratislavě 36.4°C z úterý 7. července, Chopok byl naproti tomu nejrozpálenější o den později čili ve středu 8. července, když doputoval až k 20.2°C (úterním maximem bylo 19.6°C a pondělním 20.1°C). A nejnižším Celsiovým číslem této periody bylo v Bratislavě 9.0°C ze čtvrtka 18. června a na Chopoku pak -2.1°C ze soboty 11. července.

V posledních několika letech, konkrétně od prvního dne letopočtu 2010 až do dnešních čtyřiadvacetihodinovek, se Bratislava nejvíce zapotila ve čtvrtek 8. srpna roku 2013, kdy čelila vyloženě nechutným 39.3°C (na Chopoku bylo v tento den maximálně 20.3°C), v případě Chopoku stojí za zmínku následný pátek 9. srpna, který sem přinesl „až“ 21.7°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...


NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...