TROPOSFÉRA VZDALA HOLD PANÍ BRESTĚ – SLUNCEM

27.5.2016 7:42 | Autor: redakce

 

 

Pondělní den, 23. květen, byl v západní polovině Čech velmi neklidný – bouře, i supercelární, přinesly něco kolem 24 000 blesků, přívalové deště a kroupy. Prozatím se zdá, že také nadcházející pondělí bude stejně jako poslední květnový víkend štědré na tvorbu kupovité oblačnosti – další zajímavé bouřky?

Oblaka kupovitého charakteru se v úvodu tohoto týdne formovala i nad Ukrajinou, ve většině případů však nebyla nikterak velká a žádné srážky nepřinášela – majorita ukrajinského území hlásila neurážející polojasno. Poměrně dost slunečních paprsků se na startu týdne sneslo na metropolitní Kyjev, který byl povětšinou polojasný a suchý, neboť srážkový úhrn odpovídal nule. Nicméně, u některých zaměstnanců kyjevské zoologické zahrady byl „osobní srážkový úhrn“ rozhodně nenulový.

Bresta, nejstarší hroch, přesněji tedy hrošice, totiž v brzkých hodinách v pondělí 23. května 2016 opustila tento svět. A to ve věku úctyhodných 58 let – průměrně se hroši a hrošice dožívají 40 let, ojediněle až 50. Byť Bresta žila déle než měla, své domovské prostředí – Afriku – nikdy nespatřila. Na svět přišla krátce před Vánocemi, konkrétně 15. prosince roku 1958, a to v Mnichově. Krátce na to byla Bresta vyslána do Petrohradu (tehdy Leningradu), na hranicích s Běloruskem (v té době Sovětským svazem) však na dobu několika dnů „uvízla“ v Brestu – odtud původ jejího jména. V Petrohradu (Leningradu) strávila Bresta několik šťastných let, poté byla vystěhována do Kyjeva, kde již zůstala.

„Její laskavé oči zůstanou po dlouhou dobu v paměti mnohých obyvatelů Kyjeva a její jméno bude navždy vepsáno…“, znělo oficiální vyjádření kyjevské zoologické zahrady.

Meteorologické stanice v Kyjevě zaznamenaly v pondělí teplotní rozptyl od 13 do 22 °C, historické záznamy tak ohroženy nebyly – dne 23. května 1904 v minimu 1 °C, naproti tomu dne 23. května 2007 v maximu 32 °C.

Ve dnech 21. května až 27. května 2007 probíhala v hlavním městě Ukrajiny vlna rekordního tepla, všech sedm čtyřiadvacetihodinovek nabídlo v maximech 32 až 34 °C. Vrchol nastal v neděli 27. května v podobě oněch 34 °C, resp. 33,6 °C.

V nejbližších dnech očekává nejpočetnější město Ukrajiny v podstatě to samé počasí jako Česko – nejvyšší odpolední teploty někde mezi 22 až 27 °C a k tomu relativně vysoké šance na přeháňky, příp. bouřky.

Opusťme nyní východní Evropu a vydejme se na druhý konec světa, kterým je v tomto případě trochu izolovaný Nový Zéland.

Tento souostrovní stát provází od začátku roku stabilně teplejší počasí a pokud bude tato situace trvat i v první třetině zimy, mohlo by se tu letošních prvních šest měsíců stát tím vůbec nejteplejším půlrokem od začátku pozorování, tj. od roku 1908. Období od ledna do dubna prozatím stačilo „pouze“ na druhou příčku (celosvětově na první), s ohledem na prognózy ale…

A na závěr krátké video z Myanmaru. Tato asijská země byla v minulých dnech terčem silných bouřek, které byly ve velkém doprovázeny intenzivním krupobitím. A kroupy byly velikostně srovnatelné až s tenisovými míči (tak velké kroupy potřebují k setrvání uvnitř cumulonimbu vzestupné proudění o rychlosti okolo 120 km/h, při více méně stejné rychlosti pak narážejí do země, střech, automobilů apod.): https://www.youtube.com/watch?v=NnyLoVbmjaQ

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...

REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...


DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...

REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...


PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...