TROPOSFÉRA VZDALA HOLD PANÍ BRESTĚ – SLUNCEM

27.5.2016 7:42 | Autor: redakce

 

 

Pondělní den, 23. květen, byl v západní polovině Čech velmi neklidný – bouře, i supercelární, přinesly něco kolem 24 000 blesků, přívalové deště a kroupy. Prozatím se zdá, že také nadcházející pondělí bude stejně jako poslední květnový víkend štědré na tvorbu kupovité oblačnosti – další zajímavé bouřky?

Oblaka kupovitého charakteru se v úvodu tohoto týdne formovala i nad Ukrajinou, ve většině případů však nebyla nikterak velká a žádné srážky nepřinášela – majorita ukrajinského území hlásila neurážející polojasno. Poměrně dost slunečních paprsků se na startu týdne sneslo na metropolitní Kyjev, který byl povětšinou polojasný a suchý, neboť srážkový úhrn odpovídal nule. Nicméně, u některých zaměstnanců kyjevské zoologické zahrady byl „osobní srážkový úhrn“ rozhodně nenulový.

Bresta, nejstarší hroch, přesněji tedy hrošice, totiž v brzkých hodinách v pondělí 23. května 2016 opustila tento svět. A to ve věku úctyhodných 58 let – průměrně se hroši a hrošice dožívají 40 let, ojediněle až 50. Byť Bresta žila déle než měla, své domovské prostředí – Afriku – nikdy nespatřila. Na svět přišla krátce před Vánocemi, konkrétně 15. prosince roku 1958, a to v Mnichově. Krátce na to byla Bresta vyslána do Petrohradu (tehdy Leningradu), na hranicích s Běloruskem (v té době Sovětským svazem) však na dobu několika dnů „uvízla“ v Brestu – odtud původ jejího jména. V Petrohradu (Leningradu) strávila Bresta několik šťastných let, poté byla vystěhována do Kyjeva, kde již zůstala.

„Její laskavé oči zůstanou po dlouhou dobu v paměti mnohých obyvatelů Kyjeva a její jméno bude navždy vepsáno…“, znělo oficiální vyjádření kyjevské zoologické zahrady.

Meteorologické stanice v Kyjevě zaznamenaly v pondělí teplotní rozptyl od 13 do 22 °C, historické záznamy tak ohroženy nebyly – dne 23. května 1904 v minimu 1 °C, naproti tomu dne 23. května 2007 v maximu 32 °C.

Ve dnech 21. května až 27. května 2007 probíhala v hlavním městě Ukrajiny vlna rekordního tepla, všech sedm čtyřiadvacetihodinovek nabídlo v maximech 32 až 34 °C. Vrchol nastal v neděli 27. května v podobě oněch 34 °C, resp. 33,6 °C.

V nejbližších dnech očekává nejpočetnější město Ukrajiny v podstatě to samé počasí jako Česko – nejvyšší odpolední teploty někde mezi 22 až 27 °C a k tomu relativně vysoké šance na přeháňky, příp. bouřky.

Opusťme nyní východní Evropu a vydejme se na druhý konec světa, kterým je v tomto případě trochu izolovaný Nový Zéland.

Tento souostrovní stát provází od začátku roku stabilně teplejší počasí a pokud bude tato situace trvat i v první třetině zimy, mohlo by se tu letošních prvních šest měsíců stát tím vůbec nejteplejším půlrokem od začátku pozorování, tj. od roku 1908. Období od ledna do dubna prozatím stačilo „pouze“ na druhou příčku (celosvětově na první), s ohledem na prognózy ale…

A na závěr krátké video z Myanmaru. Tato asijská země byla v minulých dnech terčem silných bouřek, které byly ve velkém doprovázeny intenzivním krupobitím. A kroupy byly velikostně srovnatelné až s tenisovými míči (tak velké kroupy potřebují k setrvání uvnitř cumulonimbu vzestupné proudění o rychlosti okolo 120 km/h, při více méně stejné rychlosti pak narážejí do země, střech, automobilů apod.): https://www.youtube.com/watch?v=NnyLoVbmjaQ

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PADESÁTISTUPŇOVÉ MRAZY V GRÓNSKU

PADESÁTISTUPŇOVÉ MRAZY V GRÓNSKU

Grónská vnitrozemská meteorologická stanice Summit v neděli 19....

PONDĚLÍ BUDE ZIMNÍ

PONDĚLÍ BUDE ZIMNÍ

Pondělí začíná ještě studeným severozápadním až severním prouděním, které se...

REKORDY NA 21. LISTOPADU

REKORDY NA 21. LISTOPADU

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

Netřeba propadat depresím kvůli tomu, že numerické modely někdy...

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

Meteorologie je mimo jiné bohatá na mnohdy až exotické...

REKORDY NA 20. LISTOPAD

REKORDY NA 20. LISTOPAD

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZE ZIMY DO JARA

ZE ZIMY DO JARA

V pondělí bude proměnlivá oblačnost s přeháňkami, od 300 m...

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...