TROPICKOU BOUŘÍ ČÍSLO 9 JE HIGOS

9.2.2015 7:44 | Autor: redakce

 

 

Severně od tichooceánských Karolín se v oblasti mezi 155. až 160. poledníkem východní polokoule a 10. až 15. rovnoběžkou severní polokoule zformovala o víkendu tropická bouře jménem Higos, která je v globálním měřítku 9. oceánským vzdušným vírem právě probíhajícího letopočtu 2015.

V neděli po poledni se bouře nacházela nad otevřeným mořem a produkovala vítr o maximální rychlosti kolem 105 km/h (v nárazech až okolo 130 km/h). Celý systém by měl postupovat směrem na západ až severozápad, tj. k souostroví Severní Mariany. Dle předpokladů by ale nijak zvlášť zesilovat neměl, nedaleké ostrovy by tak žádné pohromě čelit neměly.

Jiná tropická bouře – Fundi – nakonec po opuštění Madagaskaru opravdu začala rychle kolabovat a rozpadat se, ani v této situaci tím pádem k ničemo vážnému nedojde. V neděli po obědě našeho času byla ještě relativně silná, rychlost větru v jejím srdci činila bezmála 85 km/h, větších čísel už však nedosáhne. Po úplném rozpadu by ještě v Indickém oceánu měla chvíli působit jako pozůstalá oblast nižšího tlaku vzduchu a alespoň částečně ovlivnit počasí na ostrovech prince Edwarda / na sousedních Crozetových ostrovech.

Ostrovy prince Edwarda jsou poměrně malé – celkově vytvářejí plochu o rozloze necelých 340 km², což je něco mezi Prahou a Ostravou. Ostrovy jsou dva, ten větší se jmenuje Marionský a zabírá území o 290 km² a na menší ostrov Prince Edwarda tudíž připadá zbylých a neúplných 50 km².

Zeměpisně tyto kusy suché půdy odpovídají střední Evropě, nicméně zásluhou častých oblastí nižšího tlaku vzduchu a ne zrovna vyhřátým vodám zdejšího oceánu je jejich klima trochu tvrdší než u nás. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 5 až 6°C, nejteplejším měsícem roku bývá únor s téměř 8°C, nejchladnějším naproti tomu srpen s méně než 4°C a k tomu za dvanáct měsíců zpravidla naprší přes 2 000 litrů vody.

Ostrovy jsou neobydlé, narazit tady můžete jen na výzkumníky a pracovníky stanice, která stojí na východním pobřeží Marionského ostrova. Právě tady loni spadlo z oblohy nad 1 700 litrů vody, teplota vzduchu se v souhrnu držela na 6°C, největší teplo přinesl 5. leden s odpoledními 19°C, v polovině července spadla rtuť teploměru k -4°C (historická minima se zastavují na hranici -7°C a maxima na 23°C) a souhrnná rychlost větru dělala 8 m/s, tj. 29 km/h.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...


REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...

REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

Jste bójka, v klidu ležíte na hladině nikdy nezamrzajícího...


V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...