TROPICKOU BOUŘÍ ČÍSLO 9 JE HIGOS

9.2.2015 7:44 | Autor: redakce

 

 

Severně od tichooceánských Karolín se v oblasti mezi 155. až 160. poledníkem východní polokoule a 10. až 15. rovnoběžkou severní polokoule zformovala o víkendu tropická bouře jménem Higos, která je v globálním měřítku 9. oceánským vzdušným vírem právě probíhajícího letopočtu 2015.

V neděli po poledni se bouře nacházela nad otevřeným mořem a produkovala vítr o maximální rychlosti kolem 105 km/h (v nárazech až okolo 130 km/h). Celý systém by měl postupovat směrem na západ až severozápad, tj. k souostroví Severní Mariany. Dle předpokladů by ale nijak zvlášť zesilovat neměl, nedaleké ostrovy by tak žádné pohromě čelit neměly.

Jiná tropická bouře – Fundi – nakonec po opuštění Madagaskaru opravdu začala rychle kolabovat a rozpadat se, ani v této situaci tím pádem k ničemo vážnému nedojde. V neděli po obědě našeho času byla ještě relativně silná, rychlost větru v jejím srdci činila bezmála 85 km/h, větších čísel už však nedosáhne. Po úplném rozpadu by ještě v Indickém oceánu měla chvíli působit jako pozůstalá oblast nižšího tlaku vzduchu a alespoň částečně ovlivnit počasí na ostrovech prince Edwarda / na sousedních Crozetových ostrovech.

Ostrovy prince Edwarda jsou poměrně malé – celkově vytvářejí plochu o rozloze necelých 340 km², což je něco mezi Prahou a Ostravou. Ostrovy jsou dva, ten větší se jmenuje Marionský a zabírá území o 290 km² a na menší ostrov Prince Edwarda tudíž připadá zbylých a neúplných 50 km².

Zeměpisně tyto kusy suché půdy odpovídají střední Evropě, nicméně zásluhou častých oblastí nižšího tlaku vzduchu a ne zrovna vyhřátým vodám zdejšího oceánu je jejich klima trochu tvrdší než u nás. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 5 až 6°C, nejteplejším měsícem roku bývá únor s téměř 8°C, nejchladnějším naproti tomu srpen s méně než 4°C a k tomu za dvanáct měsíců zpravidla naprší přes 2 000 litrů vody.

Ostrovy jsou neobydlé, narazit tady můžete jen na výzkumníky a pracovníky stanice, která stojí na východním pobřeží Marionského ostrova. Právě tady loni spadlo z oblohy nad 1 700 litrů vody, teplota vzduchu se v souhrnu držela na 6°C, největší teplo přinesl 5. leden s odpoledními 19°C, v polovině července spadla rtuť teploměru k -4°C (historická minima se zastavují na hranici -7°C a maxima na 23°C) a souhrnná rychlost větru dělala 8 m/s, tj. 29 km/h.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...


NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...