Tropické teploty lákají ke koupání

9.6.2007 14:40 | Autor: redakce

Už deset dní ovlivňuje počasí nad střední Evropou brázda nízkeho tlaku vzduchu a od východu sem proudí velmi teplý a vlhký vzduch. Včerejší odpolední maxima se v nižších polohách pohybovala mezi 25 až 31 stupni Celsia. Nejvyšší teplotu zaznamenali v Poděbradech, kde bylo naměřeno 31,5 stupně Celsia. Takto vysoké teploty jsou typické spíše pro letní období, pro začátek června jsou nadprůměrné a to až o pět stupňů Celsia. Oproti tomu bylo v loňském roce až o deset stupňů Celsia chladněji. A tak není divu, že se začala plnit přírodní koupaliště.

Kam za koupáním
Nezávadnou vodu mají například ve Sloupu v Čechách, v Hamru na Jezeře, v Zákupech a také v liberecké a jablonecké přehradě. Velmi dobré podmínky na koupání nabízí také Máchovo jezero. Díky teplému jaru se v posledních dnech teplota vody pohybuje okolo 23 stupňů Celsia a po nedávném chemickém ošetření je voda kvalitní. ČTK to řekla Marcela Dvořáková, provozní pláží na Máchově jezeře. Ale podle validních měření je teplota vody nižší. Například v sobotu ráno tam bylo naměřeno 19 stupňů Celsia. Nejteplejší voda je v horních pěti centimetrech, ale i tam může být teplejší maximálně o dva stupně.

Nejteplejší voda je v Nových Mlýnech, zde bylo v sobotu ráno naměřeno 22 stupňů Celsia. 17 stupňů zaznamenalo například Lipno, Hlučín a Nechranice.

Kdo si spíš potrpí na koupání v řekách, ty potěší vysoké teploty kolem 22 stupňů například na Labi v Brandýse nad Labem, v Písku na Otavě a v Ostravě na Ostravici. Nejméně stupňů má Vltava ve Vyšším Brodě a Ohře v Lounech.

Pozor na sinice a řasy
Kvůli tomu, že je letošní jaro od svého počátku velmi teplé, setkáváme se s výskytem sinic a bakterií ve vodních plochách až o měsíc dříve, než tomu bylo v minulých letech.Díky tomu už je nyní na mnohých místech omezeno koupání. Například v Libereckém kraji hygienici zakázali koupání v přírodním koupališti v České Lípě – Dubici.

Sluníčko je zrádné!
Jasná obloha a tropické teploty lákají také k opalovaní. UV index ale má nyní vysoké hodnoty, z deseti bodové stupnice je v sobotu 8,5. Proto by se lidé citliví na sluníčko měli po půl hodině odebrat do stínu. Také je nezbytné chránit se vhodnými prosředky, používat opalovací krémy, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Nezapomeňte dodržovat pitný režim a denně vypijte alespoň 2,5 litru tekutin!

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Přidejte si nás na Instagramu

Přidejte si nás na Instagramu

Používáte sociální síť Instagram? Nově tam máme...

PONDĚLÍ BUDE SKVOSTNÉ

PONDĚLÍ BUDE SKVOSTNÉ

V pondělí budeme skloňovat slunečné počasí a teplotní rekordy....

SLUNEČNÉ POČASÍ VYDRŽÍ DO ČTVRTKA

SLUNEČNÉ POČASÍ VYDRŽÍ DO ČTVRTKA

V úterý bude jasno, ráno a dopoledne mlhy nebo zataženo...


REKORDY NA 17. ŘÍJEN

REKORDY NA 17. ŘÍJEN

Na úterý 17. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

VÍKENDOVÝCH 39 °C NA OSTROVĚ FUERTEVENTURA

VÍKENDOVÝCH 39 °C NA OSTROVĚ FUERTEVENTURA

Nejen na ostrově Tenerife se druhý říjnový víkend vepsal...

KHANUN V TCHAJ-TUNGU

KHANUN V TCHAJ-TUNGU

Před několika desítkami hodin, ve čtvrtek 12. října, se...


MOST NAMĚŘIL 24 °C

MOST NAMĚŘIL 24 °C

Vkročení do sobotního dne bylo na mnoha místech v...

REKORDY NA 16. ŘÍJEN

REKORDY NA 16. ŘÍJEN

Na pondělí 16. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

OPHELIA: PROLOMÍ, ČI NE?

OPHELIA: PROLOMÍ, ČI NE?

Prozatím se zdá, že Britské ostrovy opravdu budou terčem již...