Tropické teploty lákají ke koupání

9.6.2007 14:40 | Autor: redakce

Už deset dní ovlivňuje počasí nad střední Evropou brázda nízkeho tlaku vzduchu a od východu sem proudí velmi teplý a vlhký vzduch. Včerejší odpolední maxima se v nižších polohách pohybovala mezi 25 až 31 stupni Celsia. Nejvyšší teplotu zaznamenali v Poděbradech, kde bylo naměřeno 31,5 stupně Celsia. Takto vysoké teploty jsou typické spíše pro letní období, pro začátek června jsou nadprůměrné a to až o pět stupňů Celsia. Oproti tomu bylo v loňském roce až o deset stupňů Celsia chladněji. A tak není divu, že se začala plnit přírodní koupaliště.

Kam za koupáním
Nezávadnou vodu mají například ve Sloupu v Čechách, v Hamru na Jezeře, v Zákupech a také v liberecké a jablonecké přehradě. Velmi dobré podmínky na koupání nabízí také Máchovo jezero. Díky teplému jaru se v posledních dnech teplota vody pohybuje okolo 23 stupňů Celsia a po nedávném chemickém ošetření je voda kvalitní. ČTK to řekla Marcela Dvořáková, provozní pláží na Máchově jezeře. Ale podle validních měření je teplota vody nižší. Například v sobotu ráno tam bylo naměřeno 19 stupňů Celsia. Nejteplejší voda je v horních pěti centimetrech, ale i tam může být teplejší maximálně o dva stupně.

Nejteplejší voda je v Nových Mlýnech, zde bylo v sobotu ráno naměřeno 22 stupňů Celsia. 17 stupňů zaznamenalo například Lipno, Hlučín a Nechranice.

Kdo si spíš potrpí na koupání v řekách, ty potěší vysoké teploty kolem 22 stupňů například na Labi v Brandýse nad Labem, v Písku na Otavě a v Ostravě na Ostravici. Nejméně stupňů má Vltava ve Vyšším Brodě a Ohře v Lounech.

Pozor na sinice a řasy
Kvůli tomu, že je letošní jaro od svého počátku velmi teplé, setkáváme se s výskytem sinic a bakterií ve vodních plochách až o měsíc dříve, než tomu bylo v minulých letech.Díky tomu už je nyní na mnohých místech omezeno koupání. Například v Libereckém kraji hygienici zakázali koupání v přírodním koupališti v České Lípě – Dubici.

Sluníčko je zrádné!
Jasná obloha a tropické teploty lákají také k opalovaní. UV index ale má nyní vysoké hodnoty, z deseti bodové stupnice je v sobotu 8,5. Proto by se lidé citliví na sluníčko měli po půl hodině odebrat do stínu. Také je nezbytné chránit se vhodnými prosředky, používat opalovací krémy, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Nezapomeňte dodržovat pitný režim a denně vypijte alespoň 2,5 litru tekutin!

Sdílejte článek: FacebookTwitter

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

V pondělí 22. 5. 2017 v 8:00 SELČ lasvegaský...

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

Městečko zvané Norman Wells, které se nachází na severozápadě...

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...


PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...