TROPICKÁ HRADBA ZŮSTALA ZNOVU NEDOTČENA

10.8.2015 9:24 | Autor: Jan Horák

Poslední studenou frontou, která přecházela přes Českou republiku a jež stála více za řeč, byla ta v noci z úterý 7. července na středu 8. července. Tehdy se nejvíce předvedla hlavně v Karlovarském kraji, a to včetně Chebu či Karlových Varů, kam přinesla silné krupobití, během něhož dopadaly na zem až 5 cm kroupy. Celý systém a s ním spojené bouřky postupovaly přes srdce Evropy poměrně rychle, takže i přes zajímavé radarové odrazy ve věci přídělu dešťové vody k ničemu neobvyklému nedošlo. Zajímavější byly nárazy větru – Milešovka a Churáňov až do 35 m/s (126 km/h), v Karlových Varech až 25 m/s (90 km/h), v nedalekém Chebu až 20 m/s (72 km/h)…

Po přechodu této studené fronty následně začal do střední Evropy postupně proudit chladnější vzduch od severozápadu a nepohodlným tropům tak byla vystavena stopka – například Doksany ještě v úterý 7.7. naměřily až 36.3°C, ve středu to bylo 25.2°C a ve čtvrtek ještě příjemnějších 21.4°C. V Praze-Libuši se tyto tři dny prezentovaly 36.0°C, 24.6°C a 20.4°C, v Brně-Tuřanech šlo o 34.6°C, 28.6°C a 24.9°C a třeba v Ostravě-Mošnově činila maxima 32.8°C, 24.5°C a 22.5°C.

Nejvyšší odpolední teploty okolo 18 až 23°C jsou zatím v srpnu tak trochu utopií – kromě jeho prvního dne, kdy se ještě teplotní strop nacházel někde mezi 23 až 28°C, sužují Česko „nekonečné“ tropy. Ty si nakonec dokázaly připsat Celsiovu čtyřicítku, byť na zrození nového totálního českého maxima to nestačilo – řeč je o sobotních 40.0°C v Řeži u Prahy. Velmi blízko 40°C byly také Dobřichovice, které naměřily až 39.8°C, nechybělo tedy mnoho k překonání legendárních 40.4°C. Tato hodnota navzdory dalším velmi parným dnům zřejmě atakována nebude, nynější tropická vlna se ale přesto vepíše do paměti, a to díky své délce a intenzitě. K tomu je samozřejmě nutné přičíst nemalé sucho.

Tropická hradba, která byla troposférou v České republice vybudována, odolala už několika útokům studených front. Před druhým srpnovým víkendem předvedla velkou zoufalost studená fronta postupující přes naše území v nočním čase z úterý 4. srpna na středu 5. srpna – oproti své červencové předchůdkyni nepředvedla zhola nic – projevila se pouze oblačností. Očekávané a nutné srážky tak opět zůstaly v Německu či v oblasti rakouských Alp. Ochlazení bylo v tomto případě jen kosmetické – v takových Doksanech se z úterních 35.3°C stalo středečních 31.5°C s tím, že čtvrtek donesl až 36.1°C.

Studená fronta, která dorazila do Česka tuto sobotu, už byla o něco výkonnější – na Šumavě nebo na západě Čech svlažila kupovitá oblačnost vyschlou půdu „až“ několika litry vody. Celkově však naplnila očekávání – tropickou hradbu nijak zvlášť nenarušila a ve věci vláhy též k žádné velké nápravě nedošlo. V neděli bylo k vidění „zajímavé“ rozložení bouřek – pásmo mohutných oblaků se táhlo od německého Chamu přes jihočeské Volary, Kaplice a Novou Bystřici až po vodní nádrž Želivka (Švihov), takže utvořilo jakési písmeno U.

Předpředposlední týden letních školních prázdnin nás ve své první polovině provede tím, co už velmi dobře známe – slunečným počasím a především velmi vysokými popoledními teplotami sahajícími až k 37°C. Kýžená změna by mohla započít o víkendu, kdy by tropická masa mohla být vytlačena Atlantikem, do té doby ale stále zbývá dost času. Doufejme však, že to vyjde.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...