TROPICKÁ HRADBA ZŮSTALA ZNOVU NEDOTČENA

10.8.2015 9:24 | Autor: Jan Horák

Poslední studenou frontou, která přecházela přes Českou republiku a jež stála více za řeč, byla ta v noci z úterý 7. července na středu 8. července. Tehdy se nejvíce předvedla hlavně v Karlovarském kraji, a to včetně Chebu či Karlových Varů, kam přinesla silné krupobití, během něhož dopadaly na zem až 5 cm kroupy. Celý systém a s ním spojené bouřky postupovaly přes srdce Evropy poměrně rychle, takže i přes zajímavé radarové odrazy ve věci přídělu dešťové vody k ničemu neobvyklému nedošlo. Zajímavější byly nárazy větru – Milešovka a Churáňov až do 35 m/s (126 km/h), v Karlových Varech až 25 m/s (90 km/h), v nedalekém Chebu až 20 m/s (72 km/h)…

Po přechodu této studené fronty následně začal do střední Evropy postupně proudit chladnější vzduch od severozápadu a nepohodlným tropům tak byla vystavena stopka – například Doksany ještě v úterý 7.7. naměřily až 36.3°C, ve středu to bylo 25.2°C a ve čtvrtek ještě příjemnějších 21.4°C. V Praze-Libuši se tyto tři dny prezentovaly 36.0°C, 24.6°C a 20.4°C, v Brně-Tuřanech šlo o 34.6°C, 28.6°C a 24.9°C a třeba v Ostravě-Mošnově činila maxima 32.8°C, 24.5°C a 22.5°C.

Nejvyšší odpolední teploty okolo 18 až 23°C jsou zatím v srpnu tak trochu utopií – kromě jeho prvního dne, kdy se ještě teplotní strop nacházel někde mezi 23 až 28°C, sužují Česko „nekonečné“ tropy. Ty si nakonec dokázaly připsat Celsiovu čtyřicítku, byť na zrození nového totálního českého maxima to nestačilo – řeč je o sobotních 40.0°C v Řeži u Prahy. Velmi blízko 40°C byly také Dobřichovice, které naměřily až 39.8°C, nechybělo tedy mnoho k překonání legendárních 40.4°C. Tato hodnota navzdory dalším velmi parným dnům zřejmě atakována nebude, nynější tropická vlna se ale přesto vepíše do paměti, a to díky své délce a intenzitě. K tomu je samozřejmě nutné přičíst nemalé sucho.

Tropická hradba, která byla troposférou v České republice vybudována, odolala už několika útokům studených front. Před druhým srpnovým víkendem předvedla velkou zoufalost studená fronta postupující přes naše území v nočním čase z úterý 4. srpna na středu 5. srpna – oproti své červencové předchůdkyni nepředvedla zhola nic – projevila se pouze oblačností. Očekávané a nutné srážky tak opět zůstaly v Německu či v oblasti rakouských Alp. Ochlazení bylo v tomto případě jen kosmetické – v takových Doksanech se z úterních 35.3°C stalo středečních 31.5°C s tím, že čtvrtek donesl až 36.1°C.

Studená fronta, která dorazila do Česka tuto sobotu, už byla o něco výkonnější – na Šumavě nebo na západě Čech svlažila kupovitá oblačnost vyschlou půdu „až“ několika litry vody. Celkově však naplnila očekávání – tropickou hradbu nijak zvlášť nenarušila a ve věci vláhy též k žádné velké nápravě nedošlo. V neděli bylo k vidění „zajímavé“ rozložení bouřek – pásmo mohutných oblaků se táhlo od německého Chamu přes jihočeské Volary, Kaplice a Novou Bystřici až po vodní nádrž Želivka (Švihov), takže utvořilo jakési písmeno U.

Předpředposlední týden letních školních prázdnin nás ve své první polovině provede tím, co už velmi dobře známe – slunečným počasím a především velmi vysokými popoledními teplotami sahajícími až k 37°C. Kýžená změna by mohla započít o víkendu, kdy by tropická masa mohla být vytlačena Atlantikem, do té doby ale stále zbývá dost času. Doufejme však, že to vyjde.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

Na přelomu předešlého a současného týdne se poblíž východního...


REKORDY NA 20. KVĚTNA

REKORDY NA 20. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

Během víkendu budeme potřebovat jak sluneční brýle, tak také deštníky....

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

-2,1 °C, toť pro tuto chvíli teplotní dno r....


REKORDY NA 19. KVĚTNA

REKORDY NA 19. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

Duo sestávající z oblasti nízkého tlaku se sídlem na...

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

Jak úterní, tak také středeční noční a ranní čas se...