TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

19.5.2018 8:31 | Autor: Kamil Sojka

Na přelomu předešlého a současného týdne se poblíž východního pobřeží Somálska zformovala nápadná soustava kupovitých oblaků s počínajícím rotačním pohybem. Větry vanoucí podél afrického pobřeží (od jihu k severu aneb letní monzun) ji začaly unášet na sever, posléze díky nim sklouzla do Adenského zálivu, který odděluje Afriku (Somálský poloostrov a jeho Somálsko) od Asie (Arabského poloostrova a jeho Jemenu). Nad teplými adenskými vodami se z této skupiny kumulonimbů stal jednolitý vír, čili tropická cyklóna byla rázem na světě.

Dostala jméno Sagar (v indickém dialektu výraz pro moře), protože dosáhla na status tropické bouře. V pátek 18. 5. 2018 dopoledne se její střed (nejmasivnější část) nacházel přibližně 50 km severně od severosomálských pláží a plus minus 300 km východně od Džibuti, zhruba půlmilionové metropole Džibutska. Produkovala přitom vítr o maximální průměrné rychlosti okolo 100 km/h, dle pravidel a zásad Saffir-Simpsonovy stupnice tedy jasná tropická bouře. Podle modelů je bez šance, že se Sagar dočká povýšení na cyklón, přesto se tato tropická cyklóna svým způsobem vepsala do historie.

Jak konkrétně?

Nad západem Adenského zálivu jsou tropické tlakové níže velmi vzácné. Za poslední půlstoletí a něco, konkrétně od letopočtu 1966, se pouze třem z nich podařilo zaplout nad západní půlku malé louže oddělující Somálce od Jemenců. Kromě letošní Sagar se jednalo o Megh (listopad 2015, úmrtí nad západním Jemenem) a bezejmennou (květen 1984, úmrtí nad západním Somálskem). Takže skutečně sváteční událost.

A bohužel také problémová, vzhledem k vyprahlosti tohoto zákoutí Země očekávaných až více než 400 mm srážek (vliv hor, na džibutsko-somálském pomezí a západě Somálska se povětšinou čeká 100 až 300 mm) dozajista povede k povodním. Jemenci, ačkoli nejsou terčem ústřední srážkové vlny, to mohou potvrdit, jmenovitě například ti, co žijí v několikasettisícovém městě Mukallá (asi 700 km severovýchodně od Džibuti), jež je omýváno východoadenskými vodami: https://www.youtube.com/watch?v=W7gdKUTZPkQ

Meteorologická stanice v jemenském městě Aden (cca 1,7 milionu obyv.) v době od čtvrtečních do pátečních 9:00 zaznamenala 6 mm srážek, což je samo o sobě těžkou abnormálností, jelikož střední květnový srážkový úhrn odpovídá nule. Někde zkrátka k silné nadprůměrnosti stačí vskutku málo.

Západosomálská milionová Hargeysa nacházející se zaokrouhleně 100 km jižně od západního Indického oceánu, pod něhož Adenská záliv spadá, v polohách kolem 1 300 m n. m. prozatím dešťové kapky nehostila, avšak to se kvapně změní. Do neděle tu zásluhou Sagar naprší přes 150 l vody na metr čtvereční, alespoň za předpokladu, že se naplní prognózy. A byť Hargeysa pobývá dosti vysoko, vedra jí rozhodně cizí nejsou – namátkově teď ve čtvrtek až 32,0 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...