TROPICKÁ BOUŘE HARVEY

19.8.2017 8:02 | Autor: Kamil Sojka

Letošní sezóna tropických tlakových níží v Atlantickém oceánu má, prozatím, na svém kontě 1 tropickou depresi („čtyřka“), 6 tropických bouří (Arlene, Bret, Cindy, Don, Emily a Harvey) a 2 hurikány (Franklin a Gert). Díky tomu je z kvantitativního hlediska o malinko lepší než ta loňská, která do 18. srpna nabídla 6 „produktů“, a to 4 tropické bouře (Bonnie, Colin, Danielle a Fiona) a 2 hurikány (Alex a Earl). Připomeňme, že hurikán Alex započal svou životní pouť už v polovině ledna, takže 4 a půl měsíce před oficielním startem sezóny. My se nyní věnujme Harveymu.

• Harvey přišel na tento osamocený svět v polovině tohoto týdne, jmenovitě někdy ve čtvrtek, a to v blízkém okolí 55. západního poledníku, jinak řečeno asi 500 km východně od Barbadosu, jenž je nejvýchodnějším cípem malebného, byť troposféricky občas silně nepříznivého Karibiku.

• Včera odpoledne našeho času, přesněji kolem 16. hodiny, produkoval vítr o průměrné rychlosti nanejvýš okolo 70 km/h, z pohledu Saffir-Simpsonovy stupnice se tím pádem jednalo o nepříliš ctižádostivou tropickou bouři.

• Včera ráno barbadoského pojetí časoprostoru měly předpovědní modely jasno v tom, že Harvey bude pozvolna pokračovat na západ s tím, že nijak výrazně zesilovat nebude – do západního Karibského moře by měl dorazit coby tropická bouře, přinejhorším jakožto hurikán 1. kategorie. Zároveň bylo předpovězeno, že by se Harvey měl držet cca uprostřed Karibského moře, jinými slovy mimo (hustě) osídlené ostrovy.

• Ani na družicových snímcích Harvey přespříliš respektu nebudil, mimo jiné proto, že chybělo to typické oko uprostřed, o jehož (z)formování se stará nízký tlak vzduchu ve středu tropické tlakové níže, ostatně proto jeho stěna co se větrů týče nejagresivnější. Na druhou stranu stát v jeho středu je dozajista nezapomenutelným zážitkem.

• Během středečního a čtvrtečního dne Harvey navštívil několik zákoutí Malých Antil, jako první samozřejmě Barbados. Na tomto nevelkém kusu suché půdy (430 km², plus mínus, to je zhruba 87 % katastrální výměry Prahy), konkrétně v metropolitním Bridgetownu, kde žije přes 100 000 lidí, obdobně jako v Ústí nad Labem, se prezentoval až 114 mm srážek – od pokročilého věku středy do rané fáze čtvrtka. Tím je myšleno období od 17. srpna 20 hodin do 18. srpna 8 hodin. Radarové odrazy hovořící o ráznosti až přes 50 dBZ (tj. srážková činnost o síle okolo 65 mm/h a více) nicméně byly spatřeny také v jiných oblastech Barbadosu, lze tedy předpokládat, že se srážkové úhrny v řádech desítek mm konaly i jinde.

• Harveyho centrum se barbadoskému hlavnímu město vyhnulo, přesto anemometr indikoval vítr o středním tempu „až“ kolem 40 km/h.

• Ruku na heliograf – bouřková aktivita, jež nám dělala společnost v pátek 11. srpna, byla leckde mnohem, opravdu mnohem krutější než Harvey. Kupříkladu Žacléř v Krkonoších se na bezmála 3 dny ocitl bez elektrického proudu s tím, že v přilehlých lesích vznikly „pásy naprosté zkázy“. Ani lidé, kteří tu trvale pobývají přes 70 let, prý něco takového nepamatovali.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno....

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

Gander je plus minus 12 000 obyvatel čítající maloměsto ležící...

REKORDY NA 28. KVĚTEN

REKORDY NA 28. KVĚTEN

Na pondělí 28. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...

REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...

REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...