TROJICE LINFA, CHAN-HOM A NANGKA

7.7.2015 7:19 | Autor: redakce

 

 

Po bouřkách, které v neděli odpoledne a večer bičovali zejména severozápad a sever Německa, se nad středním sektorem Evropy i přilehlým okolím po přechodu nepříliš vyspělé studené fronty opět vyčasilo a pondělní odpoledne tak znovu nabídlo mnoho slunečních paprsků a k tomu tentokrát o poznání lepší teploty. Úterý bude opět tropické, poté to však vypadá na „polární kýchnutí“, byť jen přechodně. Čeští milovníci bouřek by pak měli být ve střehu hlavně v noci z úterý na středu, kdy by přes nás měla přejít další, tentokrát však mnohem mocnější studená fronta, kterou by měly doprovodit bouřky. Ty mohou být ojediněle velmi intenzivní, tj. přívalové srážky, kroupy či silný nárazovitý vítr nebo popřípadě kombinace více faktorů najednou.

Velmi bouřlivě bylo o české sváteční pondělní popoledne v Tichém oceánu, kde byly k vidění hned tři dobře vyvinuté tropické cyklóny najednou.

To nejslabší byla tropická bouře Linfa, která se v pondělí ve 13 hodin a 30 minut středoevropského letního času zdržovala jen pár desítek kilometrů severozápadně od filipínského ostrova Luzon. V té době produkovala vítr o rychlosti nepřesahující 90 km/h a v nejbližších desítkách hodin by již zesilovat neměla, spíše naopak – Linfa s největší pravděpodobnosti zanikne v severovýchodním sektoru Jihočínského moče, tj. někde u čínského ostrovního Tchaj-wanu. Tento oblačný vír přešel přes sever zmíněného Luzonu, avšak „pouze“ v podobě tropické bouře, takže k žádné výjimečné situaci nedošlo. K zasaženým lokalitám patřilo třeba město Laoag, jenž je situováno při západním pobřeží Luzonu – tropická bouře Linfa sem (letištní stanice) přinesla nárazy větru o rychlosti kolem 24 až 29 m/s (86 až 104 km/h).

O nějakých 1 900 km dále směrem na jihovýchod od východního pobřeží Luzonu brázdil Filipínským mořem tajfun Chan-hom. O pondělní 13. hodinu a 30. minutu se tento systém zdržoval u 140. východního poledníku a mezi 15. až 20. severní rovnoběžkou neboli pár stovek kilometrů severozápadně od Guamu / Severních Marian, přes které přešel v podobě tropické bouře. V pondělí ráno našeho času produkovala bouře vítr o rychlosti okolo 115 km/h, v nejbližší době by ale měla zesilovat a očekává se dosažení tajfunu 3. až 4. kategorie. Tchaj-wan a přilehlé japonské souostroví Rjúkjú se díky tomu dostává do potencionálního ohrožení.

Poslední tropická cyklóna byla rovněž ve stádiu bouře nejvyšší třídy – tajfun Nangka urychloval cirkulaci vzduchu až někam na 130 km/h, díky čemuž o pondělní jitro patřil mezi tajfuny 1. kategorie. I on by měl stejně jako Chan-hom nadále nabírat na síle a Severní Mariany se tak rázem ocitají v případném nebezpečí prezentovaném tajfunem 3. až 4. kategorie.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...