TŘETÍ PATNÁCTKA V PŘÍSTAVU RŮŽÍ

17.2.2015 7:46 | Autor: redakce

 

 

Slovinsko, které v zimním období díky svým vysokým pohořím uspokojuje lyžařskou klientelu, se za pár měsíců zase stane spíše tranzitní zemí, a to hlavně díky Středoevropanům směřujícím za krásami chorvatského pobřeží i vnitrozemí. Za nimi se kromě Čechů či Němců vydávají i samotní Slovinci, Bosňané, Hercegovinci, Srbové, Italové či také Francouzi. K vidění jsou ale samozřejmě i příslušníci jiných národů. Slovinsko sice rovněž nabízí příštup k moři, oproti sousednímu Chorvatsku jsou však jeho možnosti o dost omezenější.

Přibližně 320 km severozápadně od Splitu a asi 190 km jihozápadně od Záhřebu lze nalézt Portorož, nevelkou přímořskou slovinskou lokalitu, v níž vyrostlo několik větších hotelových a jiných zábavných komplexů těžících z letního turismu. Počet domácích obyvatel nijak závratný není, pohybuje se jen kolem 3 000 s tím, že společně se sousedním městěm Piran, které v podstatě navazuje hned na Portorož, se celkový počet Slovinců majících zde trvalý pobyt nachází v okruhu 7 000.

Celá oblast datuje svůj počátek ještě do doby říše Římské, nakonec ale po velmi dlouhých letech politického vývoje skončila pod Slovinskem. Její název v doslovném překladu znamená „Přístav růží“, někteří Slovinci jej ale právě kvůli vybudovaným střediskům s trochou dávky cynismu změnili na „Přístav betonu“.

Portorožské klima je středomořské, průměrná roční teplota činí 4°C, na letní období připadá dohromady 22°C, přičemž nejteplejším měsícem je červenec se svými 23°C, zimní sezóna vlastní v dlouholetém měřítku 5°C s tím, že nejchladnější je leden s necelými 5°C a dvanáctiměsíční úhrn srážek se pohybuje okolo 1 000 mm.

Zima 2014/2015 sem zatím donesla něco kolem 130 litrů dešťové vody a teplota vzduchu se k tomu v součtu držela na 6.7°C. Nejchladnější moment se odehrál v neděli 8. února, kdy se rtuť teploměru podívala k -3.1°C a naopak nejdále měl do zimy hned její první den, tj. 1. prosinec, jenž zavítal až na 19.1°C. Začátek zimy astronomické pak byl o něco chladnější – v pondělí 22. prosince se v Portoroži dočkali nanejvýš 10.5°C.

Letošní svatý Valentýn se v Přístavu růží do historie nikterak neobvykle nezapsal, k vidění bylo hodně oblačnosti doplněné o nějakou tu dešťovou kapku a odpolední hodnoty nešly nad 10.6°C. O dva dny později, tj. v pondělí 16. února, už bylo počasí stejně jako u nás pohlednější – na obloze převládající modrá barva doplněná o zlatavý kotouč s teplotami překračující hranici 15°C. Díky tomu se zde 16. únor zapsal jako „třetí patnáctka“ – nikoliv však v rámci zimy 2014/2015, ale ve smyslu tohoto roku. Prvních 15°C bylo v ročníku 2015 naměřeno 16. ledna (možná trochu škoda, že tomu nebylo o den dříve – bylo by asi symbolické, kdyby o 15. den letopočtu 2015 padlo prvních 15°C), když se teploty zastavily až na 15.8°C a druhých 15°C následovalo o 24 hodin později, protože 17. leden zavítal na 15.5°C. Poté následovala měsíční pauza, kterou ukončil až 16. únor se svými maximálními 16.0°C (vyjma „třetí patnáctky“ tak tato únorová čtyřiadvacetihodinovka také nabyla statusu „první šestnáctka“ – u nás padlo prvních 16°C už 10. ledna).

Teplé počasí s nejvyššími odpoledními hodnotami nad 10°C by v této části starého kontinentu mělo panovat i nadále.

Zima s označením 2013/2014 donesla v celku 8.7°C, nejvíce byl ročnímu období vzdálen 19. leden s poobědovými 18.2°C, naproti tomu nejledovějším dnem byl 5. prosinec s minimálními -1.6°C, stavět sněhuláka z přírodního sněhu stejně jako v českých nížinách moc dobře nešlo a půdu svlažilo trochu nadprůměrných 280 litrů vody (díky častým srážkám přicházejícím od jihu, které pak ve velkém zachycovali masivní Alpy).

V zimě 2010/2011 tu sníh ležel, nebylo ho sice mnoho, ale i tak – v úvodu druhé poloviny prosince dělala tloušťka bílého koberce ±6 cm. Teplotní průměr všech 90 dnů byl roven 5.5°C a 17. prosince klesla teplota vzduchu až k -7.4°C. Poslední „přestupní“ zimní den měl do zimy daleko, ve středu 29. února se portorožské hodnoty vyšplhaly až na 11.8°C. Oblačnost byla minimální, jednalo se tedy o povedený, byť neoficiální jarní den (nad ránem 0°C).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...