TORTOSA ZAMÍŘILA K 26 °C, ZDOLAL LEDEN SÁM SEBE?

9.1.2016 10:28 | Autor: Jan Horák

Také druhý páteční den roku 2016 byl v Evropě teplotně velice pestrý, byť už ne tolik jako ve čtvrtek. Milovníci „krutopřísné“ zimy mohli najít zázemí na severu Evropy, neboť Norsko, Švédsko, Finsko a i Rusko nabídlo v odpoledním čase teploty okolo -10 °C až -25 °C. Velmi chladný pátek pak registroval ruský Archangelsk – v 15 hodin hlásil -29 °C. Když už jsme se dostali k tomu Archangelsku, v pátek 8. ledna 2016 tomu bylo přesně 131 let od doby, co se v této části Ruska zrodilo historické lednové minimum – ve čtvrtek 8. ledna 1885 slevil Archangelsk až na -45.2 °C.

V centrálním sektoru starého kontinentu se před víkendem začalo projevovat jihozápadní proudění, které ukončilo zimní epizodu posledních dnů. Například v Doksanech rtuť teploměru překročila hranici 6 °C, čtvrtek se přitom po celou dobu své existence držel v okolí 0 °C. Poměrně teplo bylo rovněž v Dyjákovicích (8 °C), Čáslavi (7 °C) či pražském Klementinu (7 °C). Ještě dodejme, že čtvrteční večerní chumelenice přinesla do některých míst prozatímní vrchol zimy 2015/2016, a to ve smyslu výšky sněhové pokrývky – v Mostě kolem 3.5 cm, v Ústí nad Labem 9 cm a třeba v Tušimicích 6 cm.

Na východě Španělska se páteční popolední teploty podívaly za hranici 20 °C a díky tomu byla tato část Evropy tou nejteplejší. Ve 14 hodin to v některých španělských městech vypadalo takto: Alicante 21 °C, Murcia 23 °C, Valencie 20 °C, Viloví de Oñar 22 °C a namátkou ještě Reus 23 °C.

V největší zemi pyrenejského poloostrova byl nicméně pozorován i letní den, a to ve městě zvaném Tortosa. Leží v pobřežním sektoru Španělska na půl cesty mezi Valencií a Barcelonou, čítá něco kolem 34 000 obyvatel a v pátek se tu dostal do ohrožení legendární lednový výsledek.

Řeč je o 26.0 °C z párku 19. ledna 2007 – vyšší Celsiovo číslo zatím první měsíc nepřinesl. V tento den bylo poměrně teplo už dopoledne, v 10 hodin ukazoval teploměr 19 °C. Když bylo v pátek 8. ledna 2016 v Tortose 10 hodin, odpovídala teplota vzduchu 14 °C, tj. o 5 °C méně než v předešlém případě. Z tohoto pohledu tak nic nenaznačovalo tomu, že by se druhý pátek roku 2016 mohl nějak významněji vepsat do lednové historie. V dalších hodinách se ale vzduch rychle prohříval a okolo 14. hodiny nebyla Tortosa daleko od 25.5 °C. V tu chvíli tedy scházel jen necelý 1 °C ke zrodu nového lednového teplotního stropu.

Jak to nakonec dopadlo? Odpověď je jednoduchá: Nejvyšší naměřenou teplotou bylo 25.7 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...


VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...

REKORDY NA 16. ÚNOR

REKORDY NA 16. ÚNOR

Na pátek 16. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

Zeměpisné souřadnice: 45° s. š., 15° v. d. Vzdálenost...