TORONTO (NE)OČEKÁVANĚ (NE)NAPLNILO POTENCIÁL

20.10.2016 7:17 | Autor: redakce

 

Jak lze vyčíst z jedné staré mapy uložené v americkém archivu synoptických map, konkrétně v sektoru 40. let 20. století, v pondělí 20. 10. 1947, tj. takřka přesně před 70 lety, byla většina vzdušného prostoru Spojených států spravována rozsáhlým polem vyššího tlaku vzduchu. Jeho nejmohutnější část se táhla od Velkých jezer přes sever Mississippské nížiny až po Skalnaté hory. Tento troposférický stav se naplno dotkl také kanadského Toronta. Jak?

Vše začíná na jihu Texasu, resp. na pozemí této země a Mexika, kam zasahoval jižní okraj zmiňovaného tlakového útvaru. Nad západem největšího státu Střední Ameriky a jihozápadem Spojených států se zase naopak zdržovalo pole nižšího tlaku vzduchu. Teplejší vzduch mající původ pod obratníkem Raka tak mezi těmito tlakovými útvary a dále pak po severní straně oné mohutné anticyklóny doputoval až na Huronským a Erijským jezerem obklopený samotný jih Kanady, kde kromě mnoha jiných sídlí právě Toronto.

To se tehdy ještě jako bezmála milionové městečko dočkalo až 23,9 °C, což byl počínaje rokem 1937 nejlepší výsledek této čtyřiadvacetihodinovky. A byť už od tohoto dne uplynulo více než 800 měsíců, jinak řečeno přes 1 600 hodin spadajících pod 20. říjen, tato hodnota stále překonána nebyla. Vzhledem k časoprostorové pozici Toronta bude torontská čtvrteční Tmax v Česku jasně známa až v noci na pátek, nicméně na atak 23,9 °C z r. 1947 to nevypadá – očekávají se maxima okolo 16 °C.

Tak, trochu té severoamerické meteorologické historie, jež vůbec nesouvisí s daným tématem a pouze zastává funkci úvodu a zároveň i zajímavosti, máme za sebou a nyní přejděme k věci.

V úterý 18. 10. 2016 v Torontu vrcholil příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu, a to po přední straně cyklóny, jež kvapně cupitala směr Québec. Advekce tepla (vítr v nárazech až okolo 40 km/h) se naplno projevila už v noci – ve 2 hodiny 18 °C (Tmin 17,8 °C), v 5 hodin 20 °C… Odpoledne mělo, dle očekávání kanadských meteorologů, nabídnout teploty až v okruhu letních 27 °C, čímž se mimo jiné vyhlížel zrod nového teplotního rekordu ve smyslu 18. října.

Ten byl nejnepodzimnější v sezóně 1963, kdy se prezentoval až 26,7 °C. Opak nastal o 11 let později, když torontská rtuť teploměru poklesla až na -6,7 °C. O dva roky dříve se pak konal na sníh nejbohatší 18. říjen – na zemi leželo bezmála 0,5 cm sněhu. Čili jen poprašek.

Avšak zpět do nedávné přítomnosti. U všech torontských počasologů, až už těch juniorských či seniorských, byl o druhý den tohoto pracovního týdne zaznamenán pocit zklamání – přestože to vypadalo nadějně, úterý 18. 10. 2016 se nakonec zastavilo již na 25,6 °C. Z toho logicky vyplývá, že k aktualizaci torontského meteodeníku scházelo „pouze“ 1,2 °C. Tak možná příště.

A když už jsme se dostali k tomu letnímu dni, zmiňme jen pro informaci, že ten nejpozdnější den s přívlastkem letní se v Torontu konal 3. listopadu (1961) – v maximu 25,0 °C. Kromě toho jde o totální Tmax měsíce listopadu s tím, že stejně na tom byl také 1. listopad 1950.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...