TLAKOVÉ NÍŽE BUDOU STÁLE VYHÁNĚT ZIMU Z EVROPY

8.2.2016 7:55 | Autor: Jan Horák

V neděli byla při pohledu na záběry z družice Meteosat zřetelně vidět tři místa, v nichž se nacházel střed tlakové níže – jedno nad Atlantikem několik set kilometrů severozápadně od Irska, druhé přímo u Velké Británie (Skotska) a třetí ve Středomoří, konkrétně u Baleárských ostrovů. Takováto synoptická situace znamená v praxi pouze jedno, a to nezimní počasí kam až oči dohlédnou. A přesně tak tomu v závěru „předvalentýnského“ týdne bylo, protože většina starokontinentálních zemí hlásila odpolední teploty převážně kolem 5 až 10 °C. Ani v evropské části Ruska nebylo po pravé ruské zimě vidu ani slechu, po nedělním obědě zde byly nejčastěji k vidění teploty okolo +3 až -6 °C, pouze na dalekém severu se daly spatřit hodnoty poblíž -13 až -18 °C. A když už jsme u těch teplot, egyptská Káhira byla o nedělní 15. hodinu na 14 °C – rakouská Vídeň naměřila v ten samý čas také 14 °C (přesně před rokem činilo vzájemné skóre 2 °C : 23 °C, samozřejmě ve prospěch Káhiry).

Ani v úvodu nového týdne k žádné výrazné změně nedojde, nejen v Česku bude nadále kralovat zimu nepřinášející oceánské proudění jihozápadního až západního směru. Na Britských ostrovech byla už o víkendu vydána výstraha související s další cyklónou – bouře Imogen přinese, především do jižní Anglie a jižního Walesu, vydatné srážky a vítr, jenž bude v nárazech dosahovat rychlosti 100 až 150 km/h. Například v hrabství Cornwall a Devon se rovněž očekávají vysoké (několikametrové) vlny.

Větší koncentrace izobar a s tím související větrnější počasí se bude týkat i České republiky – hned v pondělí čeká většinu Česka čerstvý vítr jižní až jihozápadní orientace s nárazy o rychlosti okolo 40 až 80 km/h, v horských oblastech bude jako obvykle bouřlivěji, zde bude tempo poryvů větru bez problémů přesahovat hranici 100 km/h. Z Německa k tomu dorazí studená fronta, dočkáme se tak i nějakých těch srážek – jejich skupenství ale bude s ohledem na teplotu při zemi i ve větší výšce kapalné. Další srážkové pásmo by mělo do evropského srdce dorazit v úterý odpoledne, stejně jako v předešlém případě ale bude rozložení teplot nanejvýš nevhodné co se sněžení týče, a to i v nejvyšších polohách (jak v pondělí, tak i v úterý lze počítat s nejvyššími denními teplotami okolo 7 až 12 °C, od středy do pátku to následně vypadá na maxima kolem 3 až 8 °C).

Sečteno a podtrženo, šance na nástup zimy (ve smyslu celoplošného přírodního zasněžování a pobytu nejvyšších odpoledních teplot pod 0 °C) v termínu od 8. do 14. února je pramalá…

Na závěr a jen pro zajímavost odbočme na území Spojených států amerických, přesněji do města Lake Geneva ve státě Wisconsin. Toto nevelké osmitisícové město je situováno u vod stejnojmenného jezera a o víkendu se zde konal zimní festival (součástí byla soutěž v tvorbě soch ze sněhu / ledu), který přilákal větší množství lidí. Protože však město Lake Geneva nedisponuje velkými parkovišti, muselo se improvizovat – vzhledem k mrazivému počasí bylo dovoleno parkování na zamrzlém jezeře. V sobotu, kdy se tato událost pořádala, však na tento kout Ameriky svítilo sluníčko a teploty trochu stouply. Výsledek? Led nevydržel tíhu automobilů, zhroutil se a několik desítek vozidel skončilo ve vodě. Nikomu se nic nestalo, majitelé aut ale zřejmě moc radosti nenabyli.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno až polojasno,...

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...


REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 25. KVĚTEN

REKORDY NA 25. KVĚTEN

Na pátek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

V průměru 26,1 °C, v minimu 12,2 °C, v...


LETEM SVĚTEM (12.)

LETEM SVĚTEM (12.)

Mekunu „dvojkou“ Předpovědní modely měly pravdou v tom, že tropická...

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

22. 5. 2018 ve 12:00 UTC (14:00 SELČ) se...

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

Nad Saharskou pouští se v úterý 22. května nacházelo...