TEPLO TADY, TEPLO TAM…

1.4.2016 6:53 | Autor: Jan Horák

Následující měsíce jsou sportovně velmi nabité: Ve dnech 6. 5. – 22. 5. se bude v Moskvě a Petrohradě konat Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, v termínu od 10. června do 10. července se bude v zemi galského kohouta pořádat Mistrovství Evropy ve fotbale (na letošním EURU se poprvé v historii objeví například Island) a mezi pátkem 5. srpna až nedělí 21. srpna proběhnou v brazilském Riu de Janeiru Letní olympijské hry. O výsledcích českých sportovců lze v této době pouze a jen spekulovat, v případě projevu současného počasí je tomu ale jinak.

Začněme v Tunisu, hlavním městě Tuniska. Tento protáhlý severoafrický stát provázel o poslední den měsíce března jižní saharský vánek, který hnal odpolední teploty do vyšších výšek – většina území hlásila 25 až 32 °C. Metropolitní Tunis zaznamenal už ve středu 29,2 °C, což se tu o 30. březen ještě nestalo, avšak rozlučka s březnem byla ještě výraznější – v maximu až 31,3 °C. Tím byl překonán předchozí rekord pro 31. březen, který činil 28,9 °C (1962).

Teplejší vzduch zavítal ve čtvrtek také do italského Říma, kde si připsal nejvyšší odpolední teploty okolo 24 °C. V roce 1981 se nicméně Řím těšil až z 27 °C.

Fénovalo, fénovalo, Alpami lemované Rakousko místy registrovalo pokoření 20,0 °C. K těm úspěšnějším pokusům o atak „dvacítky“ patří třeba 22,7 °C (Štýrský Hradec). Hranice dvaceti stupňů Celsia byla dle očekávání prolomena také v Česku, a to ve Vizovicích, v Dyjákovicích, Bojkovicích, ve Vyšším Brodě, Strážnicích, v Českém Krumlově, Kunovicích, Břeclavi – maxima od 20 do 22 °C. Zároveň se naplnil předpoklad, že západ, severozápad a sever Čech na tom bude nejhůře. Dvaadvacet stupňů Celsia nepozorovali jen v Břeclavi, ale taktéž na Slovensku ve městě Bratislava, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 22,8 °C. Historický březnový výkon však u nás ani na Slovensku ohrožen nebyl, českých 25,6 °C (Poděbrady, 31. 3. 1968) žije dále a to samé platí i pro slovenských 27,1 °C (Žiar nad Hronom, 25. 3. 1977).

Věru jarní, někde až letní, 31. březen byl tématem dne zejména v oblasti Velké uherské nížiny, tj. v Bosně a Hercegovině, Srbsku, Chorvatsku, Maďarsku a Rumunsku – zde se čtvrteční popolední teploty motaly okolo 20 až 25 °C. Rovněž 1. duben bude v této části Evropy velmi teplý, obzvláště na severu Bosny a Hercegoviny, ale také v chorvatském vnitrozemí a Srbsku očekávají 25 až 28 °C. Letní pátek se ale týká i některých Italů, Rumunů anebo Bulharů. Česká republika si na první letní den bude muset ještě nějaký ten čas počkat.

Jen pro zajímavost: Mládež v Malajsii si již několik dnů užívá neplánovaného volna. Důvod? Neobvyklá vlna veder, která žene teploty nad hranici 37 °C. Přerušení školní docházky se týká státu Perlis a Kedah – malajsijské Ministerstvo školství zde uzavřelo školy také tento čtvrtek a pátek. Předpovědi navíc hovoří jasně, i v následujících dnech bude tuto část světa sužovat horko v podobě 37 až 39 °C. K tomu je nutné přičíst silný nedostatek srážek, který trápí nejen majitele rýžových polí. Jeden sedmdesátiletý Malajsijec přidal výstižný komentář: „Něco takového jsem tu ještě nezažil.“

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...