ŤAN-ŠAN POBLÍŽ A364: LONI 0 CM, LETOS 10 CM

27.9.2015 8:59 | Autor: redakce

 

 

Ťan-šan je název pro jedno majestátné pohoří a jak už může samotný název napovídat, nejedná se o Evropu, Ameriku, Afriku, Antarktidu a ani o Austrálii, ale o Asii. Vzhledem k celkovému uspořádání písmen se jako velmi vhodným kandidátem jeví Čína a skutečně tomu tak je – hory zvané Ťan-šan se nalézají ve střední Asii, a to přesněji na severozápadě Číny, jihovýchodě Kazachstánu a v Kyrgyzstánu. A364 je pak označení pro jednu z hlavních silnic dlouhou bezmála 360 km, která se táhne východem Kyrgyzstánu (Tamaga <-> Jergalan). Severně od A364 leží ledovcové jezero Petrov (je cca desetkrát menší než šumavská Lipenská přehrada a zhruba 4.5 krát větší než „Mácháč“). A právě u Petrova je umístěna jedna z kyrgyzstánských meteorologických stanic (nadmořská výška ±3 500 m.n.m.).

Přesně před rokem, tj. v pátek 26. září roku 2014, byla tato část Kyrgyzstánu bez sněhu. Tedy ne tak úplně, v nočních a ranních hodinách, kdy rtuť teploměru poklesla až k -7.4°C, byla na zemi patrná nesouvislá sněhová pokrývka, avšak ta přes den rychle mizela, neboť mezi 10. až 21. hodinou nemrzlo a denním maximem bylo až rovných 6°C. Letos tomu bylo jinak – zaprvé po celý den nebyla zaznamenána kladná teplota (v minimu až -12.2°C) a zadruhé zemský povrch byl schován pod 10 cm tlustým přírodním bílým kobercem (stav nad ránem).

Předloňské 26. září bylo o poznání teplejší než nyní – zatímco tato sobota nabídla přinejlepším -1°C, tak ve čtvrtek 26.9.2013 se vzduch prohřál až na 14°C (13.5°C). Pocit „tepla“ navíc umocnila celodenní bezoblačná obloha a s ní související sluneční paprsky. V noci se samo sebou projevilo radiační ochlazování, při němž došlo k prochladnutí až na -4°C.

Poslední 26. září se souvislou sněhovou pokrývkou pamatuje okolí jezera Petrov v sezóně 2012, to v jiterním čase zakrývaly zem 3 cm sněhu. Avšak sníh byl nekvalitní, v noci se kvůli mrazu (až -10°C) změnil spíše na led a odpoledne vzhledem k navýšení až na 3°C pokračoval v procesu odtávání.

V létě 2015 se tu teplota vzduchu držela v průměru na 6°C, přičemž nejnižší hodnota -8.4°C padla v úterý 2. června a nejvyšší byla hlášena ve čtvrtek 16. července a činila příjemných 18.4°C. Na sníh byl nejbohatší čtvrtek 11. června, poněvadž od středečních odpoledních hodin až do čtvrteční noci sněžilo a ráno leželo na zemi kolem 10 cm sněhu (sníh se zpočátku neudržoval, jelikož ve středu po poledni vystoupala teplota vzduchu až na 2°C).

Zima 2014/2015 jako celek se prezentovala -17°C, nejledovější moment se odehrál v úterý 9. prosince, když se vzduch zchladil až na -32°C (-31.8°C) a naproti tomu nejteplejším dnem celého zimního období bylo úterý 10. února, které slevilo až na -2°C (-1.6°C). V průběhu všech 90 dnů napadalo něco okolo 25 cm sněhu.

Ve čtvrtek 19. ledna roku 2012 se během noci postupně vyjasnilo a v úvodu dne se díky tomu rtuť teploměru propadla až k -36.8°C, od té doby zatím větší zima nebyla.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...


DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...

REKORDY 19. ZÁŘÍ

REKORDY 19. ZÁŘÍ

Na úterý 19. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

Na pondělí 18. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

Babí léto, tak to se v první polovině...

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

O západoaustralském Perthu se mimo jiné povídá, že...