TAJFUN DAMREY

4.11.2017 9:48 | Autor: Kamil Sojka

  1. listopadu se nad centrální částí Jihočínského moře utvořila tropická deprese, konkrétně cca 500 km severozápadně od ostrova Palawan, jenž spadá pod Filipíny a který je zhruba 4,4krát prostornější než náš Karlovarský kraj. Od východu vanoucí pasát tento životachtivý oblačný vír začal tlačit na západ, všichni Filipínci si proto mohli oddychnout. Zato lidé žijící na poloostrově Zadní Indie, ti se ocitli ve zcela opačné situaci, neb bylo nanejvýš jasné, že trajektorie této nemírné cyklóny významných úprav nedostane.

Vývoj tropické tlakové níže Damrey:

  1. listopadu – tropická deprese, vítr do 60 km/h
  2. listopadu – tropická bouře, vítr mezi 65 až 105 km/h
  3. listopadu – tajfun 1. až 2. kategorie, vítr od 120 do 170 km/h

Včera po poledni, jmenovitě v okruhu 12:30 SEČ, se střed tajfunu Damrey nacházel přibližně 300 km východně od vietnamského pobřeží, přičemž jeho vnější vysoká oblačnost zasahovala až do vzdušného prostoru východního Thajska. Ve Vietnamu tou dobou již pršelo, mimo jiné proto, že prakticky celé laossko-kambodžsko-vietnamské pomezí hostí majestátné hory, takže se projevil jejich návětrný efekt. Hlavní srážky nicméně stále ještě pobývaly nad mořem, srážkové úhrny proto nebyly extrémního rázu. Příkladem ve městě zvaném Quy Nhon (asi 300 000 obyv.) v průběhu 6 hodin (v čase 13:00 až 19:00) napršelo „pouze“ 37 mm srážek. Pravda, že listopad je tady vrcholem období dešťů (průměrný měsíční příděl vláhy odpovídá plus mínus 430 mm), třeba loňský 3. listopad navzdory absenci tajfunu přinesl 110 mm srážek (v čase 1:00 až 19:00).

Přímý zásah ze strany oblačného víru Damrey se očekává ve městě Nha Trang (přes 400 000 obyv.), jež je situováno odhadem 170 km jižně od města Quy Nhon. Páteční prognózy hovořily o tom, že tento kout jihovýchodní Asie bude terčem tajfunu 2. až 3. kategorie, jinými slovy větrů o průměrné rychlosti okolo 154 až 209 km/h. Konec pracovního týdne tady proběhl v klidu – na teploměru až 29,1 °C, na barometru 1008 až 1005 hPa, zataženo, po obědě trocha dešťových kapek (v součtu doslova pár mm srážek), dle slov anemometru přinejhorším 15 km/h… Víkend už bude bouřlivější, a to o dost.

Existují určitě šance, že Damrey, byť se značným úbytkem sil, doputuje až do Andamanského moře u Bengálského zálivu, spíše ale zahyne kdesi nad Thajskem.

Když už jsme u té troposférické nepřízně:

Čínskou Tibetskou autonomní oblast v minulých dnech zasáhlo vydatné a dlouhotrvající sněžení, načež se bezmála tisíc automobilů jedoucích po dálnici ocitlo ve vězení. A to literně, vzhledem k nadmořské výšce tohoto cípu světa a rychlosti hromadění se ledových krystalků se nakonec nikdo nikam nehnul. Tamní složky jsou ale na podobné excesy počasí zvyklé, takže všichni přežili.

A problémy měla i Bogota: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=03WAKcQoBEc

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. DUBEN

Na čtvrtek 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

Instalovat meteorologickou stanici přímo na úbočí (nebo dokonce vrchol)...

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

Přestože poloha rtutí teploměrů jaro trochu připomínala, až půlmetr...


VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...

REKORDY NA 25. DUBEN

REKORDY NA 25. DUBEN

Na středu 25. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až skoro...

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

Počasí u nás bude během pondělí ovlivňovat studená fronta,...

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

Česko má vskutku dobrý smysl pro meteorologický humor –...