SVATÝ NOS NAMĚŘIL -18°C, TJ. NEJMÉNĚ OD 1.12.

6.2.2015 8:18 | Autor: redakce

 

Čtvrteční ráno bylo v České republice mrazivé, záporné teploty hlásilo celé území s tím, že nejníže zavítala rtuť teploměru například v Krušných horách v Karlovarském kraji či v Jizerských horách v kraji Libereckém, a to až k -21°C. Nejmírnější jitro pak bylo k vidění třeba na Olomoucku, kde se teplota vzduchu dostala nad -1.5°C, přičemž o 9. hodinu zaznamenalo níže ležící Brněnsko necelý -1°C. Metropolitní Praha zavítala k -6°C, což platí i pro Ostravsko, Kuchařovice šly k -4°C..

Nízké teploty provázely v úvodu pátého února také severní část Evropy, ve Švédsku exceloval namátkou takový Sveg, který zkrotil hodnoty k -30.4°C (v pravé poledne -20°C). O přibližně 1 400 km dále směrem na severovýchod od středošvédského Svegu se nachází Svatý Nos, mys a stejnojmenný poloostrov vyčnívající z poloostrova Kola do Barentsova moře. Přesně se jedná o oblast umístěnou nějakých 300 km jihovýchodně od Murmansku a asi 1 400 km severně od Moskvy. Na Svatém Nosu (rus. Святой Нос) stojí také maják a stanice.

Celá oblast je pak poměrně pustá – terén je dost kamenitý a posetý méně vyspělou vegetací (hlavně trávou). Svatý Nos vlivem své zeměpisné polohy (zhruba 180 km severně od severního polárního kruhu) zažívá pravidelně polární den i noc. Klima je tady subpolární, po všech 12 měsíců je tím pádem chladno a léta mají do těch středoevropských trochu daleko (až na výjimky).

I Svatý Nos se o čtvrteční jitro silně prochladil, teplota vzduchu tu poklesla k -17.8°C, což je nejnižší hodnota celé této zimy – do té doby byla nejledovější středa 4. února s rovnými -17.0°C a pak také úterý 13. ledna s -16.8°C. Teplotní průměr za období od 1.12.2014 do 5.2.2015 činil -5.6°C a největší „teplo“ sem zavítalo v pondělí 8. prosince v podobě odpoledních 2.6°C. Srážkový úhrn se přiblížil 35 mm, působením nízkým teplot se povětšinou jednalo o sněžení, takže asi příliš nepřekvapí, že svatonosová bílá pěřina překročila 20 cm (v závěru prosince). Relativní vlhkost vzduchu dělala v součtu 85% a větrné počasí panovalo třeba kolem 7. prosince, kdy vítr dosahoval v nárazech až 26 m/s (94 km/h).

Loňská zimní sezóna darovala Svatému Nosu dohromady -4.3°C s nejméně -18°C (21. únor) a nejvíce 4°C (25. únor), půdu svlažilo nějakých 50 litrů vody, koncem měsíce února (před 25.2.) dosahovala výška bílého koberce 25 cm, průměrná hodnota tlaku vzduchu byla rovna 1011 hPa (max. 1040 hPa, min. 975 hPa) a vítr byl v celkovém souhrnu čerstvý s rychlostí 8.5 m/s (31 km/h) – nejrozbouřenější byl 12. prosinec s poryvy o rychlosti až 33 m/s (119 km/h).

Léto 2014 se na Svatém Nosu dopracovalo k 8.1°C, nejchladnější moment připadl na 11. červen s jeho minimálními 0.7°C a naopak 8. srpna se vzduch dokázal prohřát až na letních 26.8°C.

Velká oblačnost s možností slabého sněžení a nejvyšší odpolední teploty okolo -9 až -5°C budou Svatý Nos s největší pravděpodobností provázet i v nejbližších dnech.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KAM NA DOVOLENOU

KAM NA DOVOLENOU

Je pravda, že dnes je éra velkých dobrodružných objevů...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude převážně zataženo s...

REKORDY NA 26. DUBEN

REKORDY NA 26. DUBEN

Na středu 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SLEDUJETE PYLOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ?

SLEDUJETE PYLOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ?

V jarních a letních měsících se k předpovědi počasí připojuje...

PONDĚLÍ PŘINESE NÁVRAT JARA

PONDĚLÍ PŘINESE NÁVRAT JARA

Pondělí přinese na skok slunečné počasí a díky teplému jihozápadnímu...

VYLOŽENĚ HORSKÁ DRÁHA V GRUZÍNSKÉM BATUMI

VYLOŽENĚ HORSKÁ DRÁHA V GRUZÍNSKÉM BATUMI

Když se tlaková níže a mohutné hory spojí, tak...


ČESKO PODLEHLO „SRDCI“ CHLADU – VERCHOJANSKU

ČESKO PODLEHLO „SRDCI“ CHLADU – VERCHOJANSKU

Nedá pokoj, nedá... Řeč je samozřejmě o chladnějším severozápadním...

REKORDY NA 25. DUBEN

REKORDY NA 25. DUBEN

Na úterý 25. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

JAKUTSK: NEJTEPLEJŠÍ DEN ZEMĚ, TOŤ 22. DUBEN 2017

JAKUTSK: NEJTEPLEJŠÍ DEN ZEMĚ, TOŤ 22. DUBEN 2017

Vzájemná kooperace dvou tlakových níží, jedné se středem nad...