SUPERHIC V BIRDSVILLE

30.12.2017 9:51 | Autor: Kamil Sojka

Usmažení volského oka na kapotě automobilu, ideálně ne vlastního, je bezesporu jednou z nejatraktivnějších volnočasových aktivit v centru australského ničeho. Upřímně, co jiného přinášejícího alespoň nějaké uspokojení (potěšení) dělat hluboko v útrobách australské pouště, daleko od civilizace, krátce před Silvestrem, při celodenním svitu slunce a hlavně popoledních teplotách šplhajících se ve stínu přes 45 °C? Zlatá česká antizima.

Majorita podrovníkové souše je teplá až horká prakticky po celý rok, základním kamenem tohoto faktu je samozřejmě její malá zeměpisná šíře. V současnosti do kamen přihazuje dříví také postoj jižní polokoule ke Slunci, vždyť se nedávno odehrál zimní slunovrat, v případě spodní poloviny Země spíše „slunoodchod“ vzhledem k tomu, že se dny zase začaly pozvolna zkracovat. No nic, konec slovíčkaření.

Smícháme-li jablka a hrušky, myšleno data ze dvou meteorologických stanic operujících v sympatickém zapadákově známém jako Birdsville, dopracujeme se ke zjištění, že:

Den s přívlastkem 29. 12. vlastní průměrnou nejvyšší denní teplotu 39,0 °C, průměrnou nejnižší denní teplotu 24,0 °C, průměrný srážkový úhrn 1 mm (bez zaokrouhlení 0,7 mm), totální minimum 15,0 °C (1974), totální maximum 47,2 °C (1963), nejvyšší denní minimum 32,3 °C (1986), nejnižší denní maximum 30,0 °C (1987)…

Projevy srážkových činností se v Birdsville začaly profesionálně sledovat v roce 1892, o to více je zajímavé, že doslovným zněním aktuálního totálního srážkového maxima tohoto dne je 8,9 mm z ročníku 1898. Australští meteorologové zjevně už na konci 19. století užívali naddobové srážkoměry. Že by utajené cesty v čase? No nic…

Včerejšek tomuto cípu věčně teplomilné Austrálie žádnou vláhu nedopřál, čtyřiadvacetihodinový příděl dešťové vody odpovídal přesně 0,0000000… mm. Ručička mechanického vlhkoměru již před příchodem dopoledne zavítala pod 10 %, přičemž v dalších desítkách, lépe řečeno stovkách minut uskutečnila přiblížení až k 5 %. Z omezeného středoevropského úhlu pohledu se pětiprocentní vlhkost jeví být extrémně vysušenou, avšak hovořit vlhkoměr dejme tomu o 60 %, činila by pocitová teplota nesnesitelných až 99 °C. V případě sedmdesátiprocentní vlhkosti by se jednalo až o 115 °C. A být vlhkost stoprocentní, šlo by v krajní míře o 177 °C. A pak že matematika (fyzika) nezná zábavu.

Co takhle už konečně prozradit „vo co gou“?

Dne 29. 12. 2017 se teplota vzduchu ve středoaustralském Birdsville zastavila až na 47,4 °C, jmenovitě na letištní meteostanici, jež je v provozu od roku 2000 a která byla svědkem nejparnějšího 29. dne meteorologického léta za posledních 18 let (překonáno 44,9 °C z léta 2013). Avšak ani na druhé a pamětnější meteostanici, jejíž nonstop pracovní doba započala roku 1954, dodnes takto žhavý 29. prosinec spatřen nebyl.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...

REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...

REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...


SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

I. BLESKY Ve dnech 1. března až 15. dubna 2018...