ŠUMAVSKÉ MRAZOVÉ KOTLINY NABÍDLY AŽ -28 °C

20.12.2017 8:47 | Autor: Kamil Sojka

Noc z pondělí 18. 12. 2017 na úterý se ocitla pod nadvládou pole vysokého tlaku, a to nejen v České republice, nýbrž fakticky v celé střední, západní, jihozápadní a jižní Evropě. Nejvyšší barometrické hodnoty byly k vidění v oblasti západofrancouzského Bretaňského poloostrova a dále například na pomezí Česka a Rakouska. Ukázkově v Brestu či v Rennes bylo naměřeno až 1036 hPa, Linec dosáhl až na 1034 hPa a dejme tomu v největších tuzemských Budějovicích ručičky tlakoměrů stejně jako v Brestu doputovaly do rozmezí 1035 až 1036 hPa. Protože ale dvanáctý měsíc pamatuje masivnější anticyklóny, příkladem budiž českobudějovický čtvrtek 29. 12. 2016 a jeho 1045 hPa, žádná extrémní „vysokotlaková“ situace nenastala.

Konstelace izobar v českém vzdušném prostoru se na přelomu předvčerejška a včerejška tvářila poněkud ležérně, anemometry neboli větroměry proto měly klidné spaní. Zato lovci mrazů nikoli, nanejvýš lenošivé povětrnostní podmínky spolu s malou oblačností a tím pádem nerušeným radiačním ochlazováním, to vše vedlo k plození vzrušivě nízkých teplot. Samozřejmě ne na celém našem území, vždyť více než 50 % oblohy brázdila oblaka nízkého patra. Avšak třeba na Šumavě panovalo jasno, zásluhou čehož zdejší mrazové kotliny projevily zájem pro exkurzi do prostoru nalézajícím se mezi -20 a -30 °C.

K nejdrsnějším koutům evropského srdce se zařadilo přilehlé okolí Modravy, kde stanice s přídomkem Rokytská slať mimo jiné zaznamenala -27,3 °C (Tmin -28,1 °C). Být ještě o 8 °C chladněji, byla by překonána noc ze čtvrtka 21. 1. 2016 na pátek, jež Rokytské slati nadělila až -35,3 °C. I tak se předstředeční Šumava postarala o ledové žně. Modravské sousedství mimochodem chladilo s (mnohem) větší razancí než leckteré partie Arktidy, namátkově špicberský Longyearbyen nešel pod -5 °C, Čeljuskinův mys, nejsevernější kontinentální bod, neevidoval méně než -22,9 °C, Barrow, rovníku nejvíce vzdálené město Spojených států amerických, se spokojilo s -22 °C…

Pohoří na Šumavě, další vskutku chladomilný kout naší vlasti. Zdejší meteorologická stanice někdy mezi 6:00 a 8:00 informovala o -26,2 °C (Tmin -26,7 °C), taková kosa nebyla ani na severu Ruska, jmenovitě v Norilsku, jehož rtuť teploměru odmítla sestoupit pod -10,4 °C. Přitom ještě před několika dny, přesněji definováno ve čtvrtek 14. 12. 2017, tu čelili až -39,9 °C. Říci, že šumavské Pohoří dokonce deklasovalo arktickou Kanadu, by dozajista „potěšilo“, ale bohužel. Zas taková klandra (v pochybné ptačí řeči ledárna) poblíž česko-rakouské státní hranice nebyla.

Pod hranici -20,0 °C se taktéž vydala paní Horská Kvilda, která hned dvakrát políbila mez -25 °C, a to nedlouho po 1:00 a následně ještě kolem 5:00. Ačkoli takový Lomnický štít svět pozoruje z o poznání větší výšky, ve smyslu pondělně-úterní noci musel před Horskou Kvildou, jakožto správný džentlmen, sklonit svůj ztuhlý hřbet, protože registroval minimum „pouze“ -16,6 °C. Vrchol domoviny Čechů svůj pád, alespoň dle Poláků, zastavil na -12,2 °C a kupříkladu Churáňov v okruhu 5:00 slevil až na -11,6 °C.

Chlad rád zatéká, viz. Temelín (asi 500 m n. m.) – před sedmou až -15,8 °C. V rámci sítě synoptických meteostanic šlo o úterní národní minimum. Bronz uzmulo jihočeské hlavní město – až -12,9 °C. Škoda těch mráz tlumících nevysokých oblaků, ale nevadí, není všem dnům konec.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...

REKORDY NA 25. DUBEN

REKORDY NA 25. DUBEN

Na středu 25. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až skoro...

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

Počasí u nás bude během pondělí ovlivňovat studená fronta,...

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

Česko má vskutku dobrý smysl pro meteorologický humor –...


REKORDY NA 24. DUBEN

REKORDY NA 24. DUBEN

Na úterý 24. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. DUBNA

REKORDY NA 23. DUBNA

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...