SUCHO NETRÁPÍ POUZE ČECHY, ALE TAKÉ THAJCE

31.7.2015 7:23 | Autor: redakce

 

Zejména u posekaných travnatých povrchů, které jsou navíc vystavovány přímému slunečnímu záření, nelze v přítomné době hovořit tolik o trávě, jako spíše o seschlých zbytků někdejšího přírodního zeleného koberce. Podobně jsou na tom také některé stromy či jiné dřeviny, které začaly nedobrovolně shazovat listí (opadávání jehličí u smrků je letos způsobeno hlavně mšicí smrkovou). Stejně jako zima 2014/2015 nebylo po zimě 2013/2014 nikterak šťastnou, tak ani léto 2015 nebude o moc vydařenější než léto 2014. Z pohledu příležitostí ke koupání a opalování je sice možná aktuální letní období sympatičtější než to minulé, avšak nejen zahrádkáře trápí noční můra v podobě nedostatku srážek. Očekáváte-li v tomto ohledu v nejbližších dnech výraznou změnu k lepšímu, budeme bohužel zklamáni – první srpnový týden s velkou pravděpodobností nabídne mizivý, resp. nulový příděl vody (ojedinělé bouřky nelze příliš počítat), takže lze nadále očekávat prohlubování srážkového deficitu. K tomu se zřejmě přidá další tropická vlna – horký vzduch urychlí vysychání už tak dost vyschlé půdy. Doufejme, že v co nejbližší době dojde k nějaké významné obměně v cirkulaci vzduchu, zároveň ale věřme, že extrém nenahradí extrém, tj. že z velkého sucha nebude velké mokro.

Velice špatné podmínky ve věci dešťové vody hlásí také Thajsko, kde by v těchto dnech již mělo naplno probíhat období dešťů. Tento rok si ale dává poměrně na čas – zpoždění je již dvouměsíční. Toto tvrzení není úplně přesné, problém totiž tkví obzvláště v teplotách – thajské hodnoty stále stoupají vysoko přes 30°C, přitom by už mělo být několik týdnů chladněji.

Jak uvedly samotné thajské úřady, v nejvíce postižených oblastech této turisticky vyhledávané země se jedná o nejhorší sucho za posledních 50 let. Nedojde-li troposférou k nápravě situace, je vláda připravena na zavedení velmi přísných podmínek v užívání vody.

Nejvíce samozřejmě trpí thajští farmáři, kteří nemají čím zavlažovat svou úrodnou půdu – dle některých jsou už plodiny nevratně odsouzeny k záhubě. Příslušné orgány stanovaly určité množství vody, které lze využít na zavodňování užitkových ploch. V některých městech byl dokonce vydán zákaz mytí aut a rovněž bylo přerušeno zalévání okrasných rostlin. V místech, kde koryta řek a potoků přišla o 100% vody, nastala krizová situace – lidé musejí brát vody z přistavených cisteren. Thajská vláda rovněž zavedla pevné ceny za balenou vodu.

Řečeno slovy nejmenovaného thajského zemědělce: „Jsme zcela odříznuti od dodávky vody, takže například pro praní prádla jsme nuceni užívat zbylé vody v příkopech – voda v nich však není příliš čistá, svědí nás po ní kůže, ale bohužel nemáme na výběr.“

Problém s nedostatkem vody je nicméně pouze lokálního charakteru, v jiných koutek Thajska naopak přívalové srážky související s konvektivní činností spojenou s letní monzunovou sezónou vedly k záplavám. Vyspělá kupovitá oblačnost a prudké lijáky byly v Thajsku místy k vidění i ve čtvrtek, v tomto případě byla jejich tvorba značně podpořena přítomností tropické bouře Komen, jež se před pár dny zrodila na severu Bengálského zálivu. Buď zkrátka prší málo nebo moc a platí to nejen u nás, ale též ve světě. Jeden z příznaků změny globálního klimatu? …

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...