STŘEDORUSKOU OBEC SASKALACH POSYPAL SNÍH

13.5.2015 8:46 | Autor: Jan Horák

Tajmyrský autonomní okruh (rus. Таймырский /Долгано-Ненецкий/ автономный округ) se společně s počátkem roku 2007 sloučil s Evenckým autonomním okruhem a Krasnojarským krajem a nyní tvoří ucelený celek jménem Krasnojarský kraj (rus. Красноярский край). Jeho rozloha činí téměř 2 366 800 km², je tedy cca třicetkrát větší než Česká republika. Populačně však na malou Českou republiku nestačí, se svými bezmála 2 858 800 obyvateli je naopak oproti Česku přibližně třiapůlkrát menší. Hned na východ od bývalého Tajmyrského AO se pak nachází Anabarský ulus.

Na samém západě Anabarského ulusu je v nížinách při proudu řeky jménem Anabar možné nalézt malou obec Saskalach (rus. Саскылах), ve které trvale pobývá kolem 2 300 Rusů (přes 50 lety jich tu bylo o zhruba 1 500 méně). Přesně se jedná o oblast situovanou nějakých 350 km jihovýchodně od Chatanžského zálivu a asi 3 900 km severovýchodně od Moskvy. Saskalach spadá pod chladné severské klima s velmi tuhými a na sníh bohatými zimami a chladnějšími léty s tím, že vzhledem k možnostem přepravy vzdušných mas po velmi rozlehlé severoasijské pevnině občas nepřekvapí ani tropy (například ve středu 18. června 2014 se odpolední čas prezentoval až 31.2°C, přičemž v noci se ochladilo až na 6.8°C).

O teplu si nicméně místní mohou v přítomnosti nechat pouze jen zdát a platilo to i o 12. květen. Prostor k vytváření troposférických podmínek totiž dostala tlaková níže (tlak okolo 1001 hPa), která sem donesla vydatné sněžení a nepříjemný vítr. Ten dosahoval v nárazech rychlosti až okolo 25 m/s (90 km/h), což spolu s hustým sněžením vedlo k poklesu viditelnosti jen na několik desítek metrů (zkrátka pravé drsné severosibiřské počasí, byť skoro v polovině května). Teplota vzduchu se přitom zdržovala v okruhu -13°C, s ohledem na povětrnostní situaci tím pádem smyslový vjem činil cca -28°C. Výška sněhové pokrývky přesahovala půl metru.

Kalendářní zima 2014/2015 se jako celek vypracovala na -34.5°C, nejkrutější byla středa 28. ledna, která v raném stádiu noci zašla až k -51.0°C (přes den až -35°C) a naproti tomu tou nejmírnější byla sobota 14. února, jež zamířila až na -9.1°C (ráno, od té chvíle teplota pouze klesala a odpoledne setrvalo někde mezi -13 až -19°C). Průměrná hodnota tlaku činila 1017 hPa s tím, že tou nejvyšší bylo 1048 hPa.

Květen 2014 měl na kontě dohromady -3.2°C, o svůj šestý den klesl v nočních hodinách až k -16.8°C a o svou šestadvacátou čtyřiadvacetihodinovku zase vystoupal až na 9.5°C. Za periodu trvající od 1. června do 31. srpna pak bylo teplotním součtem 10.9°C, minimum bylo rovno -4.3°C (4. červen) a maximum oněm 31.2°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

Přes východní pobřeží Balkánského poloostrova v úterý 20. března...


REKORDY NA 22. BŘEZEN

REKORDY NA 22. BŘEZEN

Na čtvrtek 22. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno,...

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...