STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

28.9.2016 9:22 | Autor: Jan Horák

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě ČHMÚ nejteplejší trio, které se v Česku o úterní 1. hodinu nalézalo. Pražské Klementinum v tomto čase hovořilo o 13,3 °C – naprosto identická hodnota byla hlášena také v americkém Chicagu. A na americký kontinent se nyní přesuneme.

13,3 °C zhruba 60 minut po půlnoci není v závěrečné dekádě září úplně málo, samo Chicago ale pamatuje vyšší teploty a nemusí přitom chodit daleko do historie – v pondělí 26. září 2016 v 1:00 zde bylo 17,8 °C. O 24 hodin později takto „teplo“ být nemohlo, a to z velmi prostého důvodu:

Když se psal poslední úterní den měsíce září 2016 a jeho plus mínus 60. minuta, zdržoval se nad Hořejším jezerem, kterým mimochodem prochází americko-kanadská státní hranice, střed tlakové níže strhávající tlak vzduchu do rozmezí 990 až 995 hPa. Celý stát Illinois, stejně tak i Wisconsin, Iowa či Minnesota, se ocitl na její západní (zadní) straně, což v praxi znamenalo pouze jedno – příliv méně teplého vzduchu od severu až severozápadu. O více než 2 000 km dále směrem na severozápad se u severokanadského Velkého Otročího jezera nacházelo srdce jiné tlakové níže. A to je rovněž podstatné. Proč?

Fort Chipewyan je název kanadské osady sídlící při západním břehu jezera Athabasca, jež je orientováno zhruba 250 km jihovýchodně od Velkého Otročího jezera. Ano, v noci z pondělí na úterý tu počasí ovlivnila východní (přední) strana oné oblasti nižšího tlaku vzduchu, takže sem proudil více teplý vzduch od jihu. Ale ne pořád, během noci se tlaková níže posunula na východ, zmiňovaná osada se tak rázem ocitla na opačné straně cyklóny, ale to už nám může být jedno.

Slov už bylo dost, rozložení tlakových útvarů nad Severní Amerikou známe, tak konečně nadhoďme to nejdůležitější – ona Celsiova čísla:

Osada Fort Chipewyan (58° s. š.) byla v úterý v 1:00 na 16,4 °C, kdežto o plus mínus 2 400 km jihovýchodnější Chicago na oněch 13,3 °C. Ale, Káhira, anglicky Cairo, se ve shodnou dobu musela spokojit s 10 °C, což je o 3 °C méně než v Chicagu. Káhirou je samozřejmě myšleno stejnojmenné město na samém jihu Illinois, metropole Egypta byla trochu někde jinde (24 °C).

Ještě krátce k Chicagu:

Úterní severozápad nakonec vyústil v 10,6 °C (51 °F), pokoření rekordu z roku 1942 (-0,6 °C) tím pádem nehrozilo. Avšak ani na status prozatímně nejnižší Tmin podzimu 2016 úterý nedosáhlo – v neděli 11. září bylo rovněž minimem 10,6 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...

REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku místy oblačno...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...


DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...