STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

28.9.2016 9:22 | Autor: Jan Horák

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě ČHMÚ nejteplejší trio, které se v Česku o úterní 1. hodinu nalézalo. Pražské Klementinum v tomto čase hovořilo o 13,3 °C – naprosto identická hodnota byla hlášena také v americkém Chicagu. A na americký kontinent se nyní přesuneme.

13,3 °C zhruba 60 minut po půlnoci není v závěrečné dekádě září úplně málo, samo Chicago ale pamatuje vyšší teploty a nemusí přitom chodit daleko do historie – v pondělí 26. září 2016 v 1:00 zde bylo 17,8 °C. O 24 hodin později takto „teplo“ být nemohlo, a to z velmi prostého důvodu:

Když se psal poslední úterní den měsíce září 2016 a jeho plus mínus 60. minuta, zdržoval se nad Hořejším jezerem, kterým mimochodem prochází americko-kanadská státní hranice, střed tlakové níže strhávající tlak vzduchu do rozmezí 990 až 995 hPa. Celý stát Illinois, stejně tak i Wisconsin, Iowa či Minnesota, se ocitl na její západní (zadní) straně, což v praxi znamenalo pouze jedno – příliv méně teplého vzduchu od severu až severozápadu. O více než 2 000 km dále směrem na severozápad se u severokanadského Velkého Otročího jezera nacházelo srdce jiné tlakové níže. A to je rovněž podstatné. Proč?

Fort Chipewyan je název kanadské osady sídlící při západním břehu jezera Athabasca, jež je orientováno zhruba 250 km jihovýchodně od Velkého Otročího jezera. Ano, v noci z pondělí na úterý tu počasí ovlivnila východní (přední) strana oné oblasti nižšího tlaku vzduchu, takže sem proudil více teplý vzduch od jihu. Ale ne pořád, během noci se tlaková níže posunula na východ, zmiňovaná osada se tak rázem ocitla na opačné straně cyklóny, ale to už nám může být jedno.

Slov už bylo dost, rozložení tlakových útvarů nad Severní Amerikou známe, tak konečně nadhoďme to nejdůležitější – ona Celsiova čísla:

Osada Fort Chipewyan (58° s. š.) byla v úterý v 1:00 na 16,4 °C, kdežto o plus mínus 2 400 km jihovýchodnější Chicago na oněch 13,3 °C. Ale, Káhira, anglicky Cairo, se ve shodnou dobu musela spokojit s 10 °C, což je o 3 °C méně než v Chicagu. Káhirou je samozřejmě myšleno stejnojmenné město na samém jihu Illinois, metropole Egypta byla trochu někde jinde (24 °C).

Ještě krátce k Chicagu:

Úterní severozápad nakonec vyústil v 10,6 °C (51 °F), pokoření rekordu z roku 1942 (-0,6 °C) tím pádem nehrozilo. Avšak ani na status prozatímně nejnižší Tmin podzimu 2016 úterý nedosáhlo – v neděli 11. září bylo rovněž minimem 10,6 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

Na pondělí 23. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude oblačno až zataženo,...

ZIMA NA SEVERU EVROPY

ZIMA NA SEVERU EVROPY

Severní a severovýchodní Evropa se včera tvářila zimně, nejvíce...


REKORDY NA 22. ŘÍJEN

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

Na neděli 22. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...


REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...