ŠTRASBURK NEBYL DALEKO OD ATAKU LET 1914 A 1915

8.12.2015 10:16 | Autor: Jan Horák

V pondělí 6. prosince roku 1915 spravovala vzdušný prostor nad Britskými ostrovy a přilehlým okolím oblast nižšího tlaku vzduchu. Výsledkem bylo teplé jihozápadní proudění, které se týkalo hlavně Francie, Německa, Švýcarska, Česka, Dánska a zemí Beneluxu. I tenkrát tedy milovníci zimy propadali depresím, na rozdíl od dnešní doby ale nebyla tak velká, neboť ještě neexistoval internet a veřejně přístupné předpovědní modely, které neustále hlásaly advekci tepla. Velmi nezimního počasí se v tento den dočkal i Štrasburk, který naměřil až 15.4°C („horká vlna“ vyvrcholila v sobotu 11. prosince, kdy se rtuť teploměru vyšplhala až na rovných 18.0°C, v naší Praze bylo až 16°C, takže jak je vidno, v minulosti bývalo ještě hůře než nyní).

V pondělí 7. prosince letopočtu 1914 byla v prostoru mezi Velkou Británií – Irskem a Islandem k vidění poměrně rozsáhlá cyklóna, jež přímo ovlivňovala počasí jak na samotných Britských ostrovech, tak i na Faerských ostrovech a v západní Evropě. Svižné a vlhké oceánské proudění jihozápadního směru bylo hlavním tématem dne také ve Štrasburku, a to opět hlavně u příznivců zimy v pravém smyslu slova – teplota vzduchu dosáhla až na 16.2°C (vrchol nastal o den později, to se vzduch prohřál až na 17.0°C).

Včera, tj. v pondělí 7. prosince ročníku 2015, bylo sice rozložení tlakových útvarů nad západem starého kontinentu trochu jiné než před 101 lety, avšak v praktickém životě byl následek stejný – prostorná oblast vyššího tlaku vzduchu zabírající prostor nad celou střední, jihovýchodní, jižní a jihozápadní Evropou taktéž poslala Štrasburk do vysokých Celsiových čísel. Už samotná noc z neděle na pondělí byla relativně teplá, mezi půlnoci až 3. hodinou ukazoval teploměr 9 až 10°C a nejchladněji bylo kolem 7. hodiny, to se konal pokles až na 6.4°C. Čas oběda nabídl 13°C a denním maximem se nakonec stalo 15.0°C. Na překonání výkonu ze 7.12.1914 to nestačilo, ale i tak.

A předevčírem, tj. v neděli 6. prosince 2015, se francouzský Štrasburk prohřál až na 14.1°C – k pokoření 15.4°C z pondělí 6.12.1915 možná scházelo bezmála 1.5°C, ale i přesto se letošní šestá čtyřiadvacetihodinovka dvanáctého měsíce roku zapsala k těm nejteplejším. Když se mrkneme na 6. prosinec 2010, dostane se do silného kontrastu – po většinu dne monotónních 0.5°C a k tomu sněžení s dočasnou tvorbou sněhové pokrývky o výšce v řádech několika centimetrů.

Na závěr se ještě bleskově podívejme na štrasburský Štědrý den:

Historické maximum: 16.1°C (1983)
Historické minimum: -15.3°C (2001)
2010: +2°C v noci, -2°C večer, ráno 0 cm sněhu, večer 15 cm sněhu

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 24. ČERVENCE

REKORDY NA 24. ČERVENCE

Na pondělí 24. července připadají z měření Praha-Klementinum...

ŠANGHAJ: NEJTEPLEJŠÍ DEN V HISTORII MĚŘENÍ (PÁTEK)

ŠANGHAJ: NEJTEPLEJŠÍ DEN V HISTORII MĚŘENÍ (PÁTEK)

28 °C, taková je prozatím podoba střední teploty vzduchu...

VÝRAZNĚJŠÍ SRÁŽKOVÁ ČINNOST NA SEVERU USA

VÝRAZNĚJŠÍ SRÁŽKOVÁ ČINNOST NA SEVERU USA

Coby milovníci bouřek jste už možná zažili, že pořád...


REKORDY NA 23. ČERVENCE

REKORDY NA 23. ČERVENCE

Na neděli 23. července připadají z měření Praha-Klementinum...

BOUŘKY VYSTŘÍDÁ DÉŠŤ

BOUŘKY VYSTŘÍDÁ DÉŠŤ

V neděli bude oblačno až zataženo, na většině území přeháňky...

REKORDY NA 22. ČERVENCE

REKORDY NA 22. ČERVENCE

Na sobotu 22. července připadají z měření Praha-Klementinum...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude převážně oblačno, místy...

MOSKVA: TROPY STÁLE NĚT

MOSKVA: TROPY STÁLE NĚT

Tepelný ostrov Moskvy o sobě dal (decentně) vědět také...

SRÁŽKOVÉ ŽNĚ V ORLANDU

SRÁŽKOVÉ ŽNĚ V ORLANDU

Zatímco u nás v České republice byl vstup do...