ŠTRASBURK NEBYL DALEKO OD ATAKU LET 1914 A 1915

8.12.2015 10:16 | Autor: Jan Horák

V pondělí 6. prosince roku 1915 spravovala vzdušný prostor nad Britskými ostrovy a přilehlým okolím oblast nižšího tlaku vzduchu. Výsledkem bylo teplé jihozápadní proudění, které se týkalo hlavně Francie, Německa, Švýcarska, Česka, Dánska a zemí Beneluxu. I tenkrát tedy milovníci zimy propadali depresím, na rozdíl od dnešní doby ale nebyla tak velká, neboť ještě neexistoval internet a veřejně přístupné předpovědní modely, které neustále hlásaly advekci tepla. Velmi nezimního počasí se v tento den dočkal i Štrasburk, který naměřil až 15.4°C („horká vlna“ vyvrcholila v sobotu 11. prosince, kdy se rtuť teploměru vyšplhala až na rovných 18.0°C, v naší Praze bylo až 16°C, takže jak je vidno, v minulosti bývalo ještě hůře než nyní).

V pondělí 7. prosince letopočtu 1914 byla v prostoru mezi Velkou Británií – Irskem a Islandem k vidění poměrně rozsáhlá cyklóna, jež přímo ovlivňovala počasí jak na samotných Britských ostrovech, tak i na Faerských ostrovech a v západní Evropě. Svižné a vlhké oceánské proudění jihozápadního směru bylo hlavním tématem dne také ve Štrasburku, a to opět hlavně u příznivců zimy v pravém smyslu slova – teplota vzduchu dosáhla až na 16.2°C (vrchol nastal o den později, to se vzduch prohřál až na 17.0°C).

Včera, tj. v pondělí 7. prosince ročníku 2015, bylo sice rozložení tlakových útvarů nad západem starého kontinentu trochu jiné než před 101 lety, avšak v praktickém životě byl následek stejný – prostorná oblast vyššího tlaku vzduchu zabírající prostor nad celou střední, jihovýchodní, jižní a jihozápadní Evropou taktéž poslala Štrasburk do vysokých Celsiových čísel. Už samotná noc z neděle na pondělí byla relativně teplá, mezi půlnoci až 3. hodinou ukazoval teploměr 9 až 10°C a nejchladněji bylo kolem 7. hodiny, to se konal pokles až na 6.4°C. Čas oběda nabídl 13°C a denním maximem se nakonec stalo 15.0°C. Na překonání výkonu ze 7.12.1914 to nestačilo, ale i tak.

A předevčírem, tj. v neděli 6. prosince 2015, se francouzský Štrasburk prohřál až na 14.1°C – k pokoření 15.4°C z pondělí 6.12.1915 možná scházelo bezmála 1.5°C, ale i přesto se letošní šestá čtyřiadvacetihodinovka dvanáctého měsíce roku zapsala k těm nejteplejším. Když se mrkneme na 6. prosinec 2010, dostane se do silného kontrastu – po většinu dne monotónních 0.5°C a k tomu sněžení s dočasnou tvorbou sněhové pokrývky o výšce v řádech několika centimetrů.

Na závěr se ještě bleskově podívejme na štrasburský Štědrý den:

Historické maximum: 16.1°C (1983)
Historické minimum: -15.3°C (2001)
2010: +2°C v noci, -2°C večer, ráno 0 cm sněhu, večer 15 cm sněhu

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...


VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...

REKORDY NA 16. ÚNOR

REKORDY NA 16. ÚNOR

Na pátek 16. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

Zeměpisné souřadnice: 45° s. š., 15° v. d. Vzdálenost...