SRÁŽKOVÁ (NE)ČINNOST: ČESKO 9 MM, IRÁK 74 MM

31.1.2017 9:45 | Autor: Jan Horák

Ani na jednom ze všech 396 pozemních srážkoměrů (16 v Karlovarském kraji, 18 v Jihomoravském kraji, 21 v Pardubickém a Zlínském kraji, 22 v Olomouckém kraji a Praze, 25 v Ústeckém kraji, 30 v Moravskoslezském kraji, 33 v Královéhradeckém a Libereckém kraji a na Vysočině, 38 v Plzeňském kraji a 42 v Jihočeském a Středočeském kraji) nebylo v pátek 27. 1. 2017 zaznamenáno 5 mm srážek a více. Ve skutečnosti se všude jednalo o nic.

Taktéž v sobotu 28. 1. 2017 v České republice žádná významnější srážková činnost nenastala. Maximum bylo rovno 1 mm a postaraly se o něj Klatovy, které strávily celý sobotní den pod bodem mrazu (nanejvýš kolem -5 °C).

Rovněž v neděli 29. 1. 2017 vzhledem k pokračující vládě tlakové výše, byť ustupující, mnoho sněhových vloček (ani krupic či dešťových kapek) k vidění nebylo, prakticky všude byl nedělní srážkový úhrn roven číslici nula. Menší výjimkou byly Teplice, jejichž srážkoměr zaznamenal celkem 8 mm srážek s tím, že je velice rovnoměrně rozdělil do celého dne – s ohledem na inverzní charakter počasí lze předpokládat, že podobně jako v Mostě šlo o lokální a nepříliš přírodní sněžení (drobnějšího) rázu.

O nějakých 3 000 km dále směrem na jihovýchod byla situace poněkud jiná. Řeč je konkrétně o Iráku, v obecném smyslu o velmi suché a horké zemi, kterou v závěru předešlého týdne navštívila tlaková níže. Nijak zvlášť hluboce se netvářila, nicméně srážky přinesla, a to zejména do hor na severu.

Ve městě Sulajmáníja, jež se nachází v severní části Iráku v nadmořské výšce kolem 750 m n. m., byl závěr posledního pracovního týdne ledna 2017 poněkud deštivý – od pátečního do sobotního rána zde napršelo 38 mm srážek. Prakticky identicky na tom byl také Dahuk situovaný severně od Mosulu (33 mm) nebo i o něco větší a jihovýchodnější Erbíl (32 mm). Méně uspokojivé 4. místo uzmul Chamchamal (27 mm) a na 5. místě se umístilo nevelkoměstské Akre (18 mm).

V následujících 24 hodinách (tj. od sobotního do nedělního jitra) se z oblačnosti sneslo 600 ml dešťové vody na metr čtvereční – v metropolitním Bagdádu.

Nejmenovaný lyžařský resort s přídomkem sanus per aquam (spa) těžil ze své vertikální polohy – na rozdíl od nížinatého Bagdádu se dočkal dohromady 36 mm srážek, díky čemuž byl šestatřicetkrát bohatší na srážky než de facto celé Česko.

Opětovný srážkový úspěch slavil Dahuk, jenž nabídl 16 m srážek. Zároveň byl druhým a posledním iráckým zákoutím, jehož neklimatický srážkoměr zachytil alespoň 10 mm srážek – ve smyslu údobí od sobotního do nedělního rána.

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...

REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku místy oblačno...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...


DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...