SRÁŽKOVÁ (NE)ČINNOST: ČESKO 9 MM, IRÁK 74 MM

31.1.2017 9:45 | Autor: Jan Horák

Ani na jednom ze všech 396 pozemních srážkoměrů (16 v Karlovarském kraji, 18 v Jihomoravském kraji, 21 v Pardubickém a Zlínském kraji, 22 v Olomouckém kraji a Praze, 25 v Ústeckém kraji, 30 v Moravskoslezském kraji, 33 v Královéhradeckém a Libereckém kraji a na Vysočině, 38 v Plzeňském kraji a 42 v Jihočeském a Středočeském kraji) nebylo v pátek 27. 1. 2017 zaznamenáno 5 mm srážek a více. Ve skutečnosti se všude jednalo o nic.

Taktéž v sobotu 28. 1. 2017 v České republice žádná významnější srážková činnost nenastala. Maximum bylo rovno 1 mm a postaraly se o něj Klatovy, které strávily celý sobotní den pod bodem mrazu (nanejvýš kolem -5 °C).

Rovněž v neděli 29. 1. 2017 vzhledem k pokračující vládě tlakové výše, byť ustupující, mnoho sněhových vloček (ani krupic či dešťových kapek) k vidění nebylo, prakticky všude byl nedělní srážkový úhrn roven číslici nula. Menší výjimkou byly Teplice, jejichž srážkoměr zaznamenal celkem 8 mm srážek s tím, že je velice rovnoměrně rozdělil do celého dne – s ohledem na inverzní charakter počasí lze předpokládat, že podobně jako v Mostě šlo o lokální a nepříliš přírodní sněžení (drobnějšího) rázu.

O nějakých 3 000 km dále směrem na jihovýchod byla situace poněkud jiná. Řeč je konkrétně o Iráku, v obecném smyslu o velmi suché a horké zemi, kterou v závěru předešlého týdne navštívila tlaková níže. Nijak zvlášť hluboce se netvářila, nicméně srážky přinesla, a to zejména do hor na severu.

Ve městě Sulajmáníja, jež se nachází v severní části Iráku v nadmořské výšce kolem 750 m n. m., byl závěr posledního pracovního týdne ledna 2017 poněkud deštivý – od pátečního do sobotního rána zde napršelo 38 mm srážek. Prakticky identicky na tom byl také Dahuk situovaný severně od Mosulu (33 mm) nebo i o něco větší a jihovýchodnější Erbíl (32 mm). Méně uspokojivé 4. místo uzmul Chamchamal (27 mm) a na 5. místě se umístilo nevelkoměstské Akre (18 mm).

V následujících 24 hodinách (tj. od sobotního do nedělního jitra) se z oblačnosti sneslo 600 ml dešťové vody na metr čtvereční – v metropolitním Bagdádu.

Nejmenovaný lyžařský resort s přídomkem sanus per aquam (spa) těžil ze své vertikální polohy – na rozdíl od nížinatého Bagdádu se dočkal dohromady 36 mm srážek, díky čemuž byl šestatřicetkrát bohatší na srážky než de facto celé Česko.

Opětovný srážkový úspěch slavil Dahuk, jenž nabídl 16 m srážek. Zároveň byl druhým a posledním iráckým zákoutím, jehož neklimatický srážkoměr zachytil alespoň 10 mm srážek – ve smyslu údobí od sobotního do nedělního rána.

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

Na pondělí 23. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude oblačno až zataženo,...

ZIMA NA SEVERU EVROPY

ZIMA NA SEVERU EVROPY

Severní a severovýchodní Evropa se včera tvářila zimně, nejvíce...


REKORDY NA 22. ŘÍJEN

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

Na neděli 22. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...


REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...