SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

9.12.2016 9:21 | Autor: Jan Horák

Tak se zdá, že se nad námi přinejmenším v nejbližším období bude pořád honit vyšší tlak vzduchu, na nějaký velkolepý příchod zimy to tedy prozatím nevypadá. Výhodou je, že Vánoce jsou stále ještě dost daleko. Jinak řečeno je nadále dostatek času na to, aby se z Česka stal bazén s chladným vzduchem, do kterého by následně s velkou chutí „skočila“ nějaká ta vhodně jdoucí tlaková níže. Anticyklonální, avšak i cyklonální projevy bude vykazovat také severoamerická troposféra – zejména sever Spojených států očividně dosti zchladí severozápadní vítr – nejsme v centru „poloostrova“ zvaného Evropa, vypadá to tedy tady na silnější mrazy.

Už ve čtvrtek (tj. 8. prosince) ráno na většině území Spojených států mrzlo. Proč? No protože nastala spolupráce velmi mohutné tlakové výše táhnoucí se od severní Kanady až po Texas s o poznání menší tlakovou níží se středem někde nad Labradorem. Samozřejmě, Američané pamatují povedenější vpády původem arktického vzduchu:

Kupříkladu v Oklahoma City, hlavním městě Oklahomy, se čtvrteční nejnižší ranní teploty pohybovaly okolo -6 °C, což je vskutku vlídnější než -17 °C zaznamenaných 8. prosince 1917. Rovněž v nedalekém městečku Praha (Prague) se na startu čtvrtka dočkali nějakých -6 °C, takže tady měli o cca 6 °C tepleji než v Praze české.

Budeme-li vycházet z nedělních náčrtů předpovědních modelů, tak se z pohledu Američanů hlavně čtvrtek 15. prosince jeví být velmi přísný – nejnižší denní teploty klesající pod hranici -10 °C by měly být k vidění až na severu Mississippi či Alabamy, takže na zeměpisné úrovni „naší“ Kréty. Například v Memphisu, který leží na jihozápadě Tennessee u hranic s Mississippi, by se do potencionálního ohrožení dostalo už poněkud staré totální minimum tohoto dne – 15. prosince 1901 až -17 °C. Protože je ale týden dlouhá doba a vše se ještě může změnit, podívejme se raději v rychlosti na nedávnou přítomnost:

V Dickinsonu v Severní Dakotě (cca 800 m n. m.) se předpáteční jitro prezentovalo až -23 °C. Trochu podprůměrné Celsiovo číslo (průměrná minimální teplota této čtyřiadvacetihodinovky se tu motá okolo -14 °C), avšak na 8. prosinec 1917 a jeho ponoření pod -35 °C zcela nedostačující.

Právě Severní Dakota bude, nebo tedy spíše měla by být nejchladnějším koutem Spojených států – hned v pátek se tady očekávají minima povětšinou kolem -20 až -26 °C, sem tam možná -26 až -31 °C. Pád teplotní křivky do prostoru od -23 do -27 °C v pátek a v sobotu vyhlíží taktéž metropolitní Bismarck, ani to ale na teplotní rekordy stačit nebude:

9. prosince 1927 totiž hlavní město Severní Dakoty vychladlo až na -32,2 °C. Letošní 8. prosinec sem mimochodem přinesl takřka polovinu – rtuť teploměru se v 6 hodin dotkla -15,6 °C (8. prosince 1927 až -33,3 °C). A co se 10. prosince týče, ten si v r. 1919 zahrál na 9. prosinec 1927 (ano, z pohledu časoprostoru naprostý nesmysl), když slevil na identických -32,2 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...


POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...