SPECIÁL: S MUATAZEM O VÁNOCÍCH V IRÁKU

24.12.2015 8:24 | Autor: redakce

 

Muatazi, ještě předtím, než začneme mluvit o Vánocích a silvestru v Iráku, se podívejme na „útok zimy“ v Bagdádu – v sobotu 5. prosince a v pondělí 7. prosince 2015 poklesly nejnižší teploty až k 1 °C. Pro lidi v Bagdádu to musí být opravdová zima – v létě po dobu x týdnů odolávají teplotám až přes 45 °C a nyní skoro mráz. V bagdádských domech musí být při těchto teplotách docela chladno ne? Není Vám zima? Máte v domech topení? Nejste z těchto pro Vás velmi nízkých teplot nemocní? A když onemocníte, jdete normálně k doktorovi pro léky?

Ano, při těchto nízkých teplotách je mi (i ostatním) chladno. U nás je to navíc umocněno velmi nízkou relativní vlhkostí vzduchu, takže zejména při teplotách kolem 1 až 5 °C je nám opravdu chladno. V domácnostech vytápění máme, většina Iráčanů je závislá na naftových ohřívačích, ať už moderních či prehistorických. Používání naftových ohřívačů je nutné, jak už jsem se zmínil dříve, rozvodná sít elektrické energie není v mé zemi moc stabilní – v průběhu dne trpíme častými výpadky proudu. Ano, když jsme nemocní, jdeme klasicky k doktorovi pro léky, ale v minulosti tomu tak nebylo. Dříve jsme jen pily teplé tekutiny a brali prášky či sirup proti kašli, to ale v přítomnosti samozřejmě už moc dobře nefunguje, protože nemoci od té doby zesílily. Léčebné procedury tedy prošly obměnou a stát se této problematice snaží věnovat stále větší pozornost.

Jaká je nejnižší teplota, která kdy byla v Bagdádu v prosinci naměřena? V Praze (Klementinum) stojí rozhodně za zmínku 26. prosinec roku 1853, to bylo registrováno až -24.8 °C.

Historické prosincové minimum se v Bagdádu zrodilo 18. prosince 2004 a je jím -4.9 °C.

Nyní už pojďme mluvit o Vánocích v Bagdádu (Iráku). V Česku máme tři státní svátky: 24. prosinec (Štědrý den, většina obchodů zavírá ve 14:00), 25. prosinec (1. svátek vánoční, obchody zavřeny) a 26. prosinec (2. svátek vánoční, obchody mají otevřeno více méně normálně). Školní prázdniny obvykle probíhají od 23. prosince do 2. ledna. Typický český 24. prosinec (Štědrý den) vypadá zhruba takto: Během dne hodně lidí sleduje pohádky / filmy a láduje se vánočním cukrovím, dost lidí se také vydává na hřbitov (zapalování svíček apod.). Večer je následně ten pravý čas na sváteční rodinnou večeři – zpravidla v podobě bramborového salátu s kaprem (česká sladkovodní ryba) nebo řízkem. Po večeři se koná přesun k vánočnímu stromku, kde se rozbalují vánoční dárky. Jak vypadají Vánoce v Bagdádu (Iráku)? Slavíte vůbec Vánoce?

Jak možná víte, Irák je multikulturní země s mnoha náboženstvími. Převahu má samozřejmě islám, najdete tu ale také křesťanství a jezídismus (kurdské náboženství). Všechna náboženství mají své rituály a způsoby oslav… V Bagdádu je dominantní muslimská víra, ale je zde také křesťanství. Stát ustanovil pro křesťany svátečním dnem pouze 25. prosinec, 26. prosince je pak svátečním v celém Iráku (nejde však o oficiální státní svátky). Oficiálně svátečním je 1. leden, a to samozřejmě v celém Iráku. Co se jídla týče, nějaké speciální vánoční pochutiny se u nás nevedou. Lidé v Bagdádu ale obecně mají velice rádi, když je na akcích dobré jídlo. Oblíbené je maháši, jde o kombinaci masa a zeleniny. Pak tu samozřejmě máme grilování, vlastní irácký kebab, irácká kuchyně rovněž ráda Turecko…

Jaké je historické bagdádské vánoční teplotní minimum? V případě Prahy je třeba připomenout Štědrý den roku 1870, kdy se ochladilo až na -20.3 °C.

Odpovědí na tuto otázku je -2.0 °C z roku 2002.

Byl jsi někdy během Vánoc v zahraničí? Pokud ano, kde? Pokud ne, kde by jsi rád strávil vánoční čas? Co si myslíš o Vánocích v Česku? Neláká Tě návštěva vánočního Česka?

Většinu Vánoc jsem strávil doma v Iráku, neboť jsem neměl moc příležitostí být o Vánocích mimo svou vlast, ale rozhodně bych chtěl doporučit návštěvu Libanonu, Istanbulu nebo Dubaje, já osobně mám tato místa velice rád. Do Česka bych se taktéž rád podíval, pokud budu mít tu možnost, rozhodně nebudu váhat ani minutu a pojedu do střední Evropy nasát zdejší vánoční atmosféru.

Po Vánocích je dalším „velkým dnem“ 31. prosinec. Jak oslavujete příchod nového roku v Bagdádu? Jak vypadá klasický bagdádský silvestr? Máte v Bagdádu novoroční ohňostroj? Naše Praha má jednu specialitu, a to novoroční ohňostroj až 1. ledna v 18 hodin, nikoliv už 31. prosince ve 23:59.

Atmosféra silvestrovské noci je v Bagdádu obecně velmi pěkná, věru se liší od normálního dne. Ulice jsou plné lidí, na jejichž tvářích lze v tu chvíli najít radost. Ohňostroje tu jsou, ale ne ve smyslu velkých akcí, jak je tomu v jiných velkoměstech. Lidé si ohňostroje dělají sami a jsou pěkné – plné barev a forem. Noc na přelomu roků má zkrátka v Bagdádu výjimečnou a osobitou atmosféru. Mimochodem, provoz je i v pozdních hodinách velice hustý – obvykle až do 2. hodiny.

Máš rád ohňostroje?

Ano, samozřejmě.

Pokud by jsi měl možnost strávit silvestra jinde než v Bagdádu, jaká by byla Tvá volba? Já osobně mám rád velké a propracované ohňostroje, takže mojí odpovědí na tuto otázku by byl Londýn. Nebo Sydney. Ale spíše asi Sydney.

Ano, také mám rád působivé ohňostroje a mou odpovědí na Tvojí otázku je Dubaj a Libanon. Atmosféra je zde opravdu úžasná.

Legendární teplotní minimum bagdádského 31. prosince? U Prahy zmiňme -21.5 °C z roku 1783.

Nejnižší silvestrovská teplota byla v Bagdádu naměřena v roce 2006 a je rovna -3.0 °C.

Ještě zpět k Vánocům. Co bylo (je) Tvým největším vánočním přáním?

Mým přáním je každý rok to samé – aby v mé zemi zvítězil mír, aby se Irák vrátil do doby, kdy byl pěknou a sjednocenou zemí, a to hlavní – aby Islámský stát opustil mou zem.

Na závěr: Chceš něco popřát lidem v Česku?

Českým lidem přeji mír a lásku, ať se mají vždy co nejlépe a rovněž aby kráčeli pouze kupředu.

Já se k těmto slovům přidávám a pouze dodávám: VESELÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK VŠEM!

Kamil Sojka a Muataz M. Hussein

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

Počasí u nás bude během pondělí ovlivňovat studená fronta,...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude polojasno až oblačno,...

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

Česko má vskutku dobrý smysl pro meteorologický humor –...


REKORDY NA 24. DUBEN

REKORDY NA 24. DUBEN

Na úterý 24. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. DUBNA

REKORDY NA 23. DUBNA

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...


PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...

REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...