SOBOTA CELKEM TEPLÁ, I V IRÁKU „JEN“ O 4 °C TEPLEJI

16.4.2017 8:16 | Autor: Kamil Sojka

Možná to bude znít divně, nicméně s ohledem na rozestavění tlakových útvarů na severní polokouli je pravdou, že k nám v sobotu 15. dubna proudil vzduch až z Mexického zálivu. A cesta to byla vskutku dlouhá:

Nad Mexický záliv zasahoval jihozápadní okraj tlakové výše se středem nad Atlantikem poblíž New York City. Po její zadní straně se vzduch z Mexického zálivu dostal až k Velkým jezerům. Zde přestoupil na přední stranu pole nízkého tlaku vzduchu sestávajícího z dvou tlakových níží, jejichž centra se zdržovala na trase Edmonton – Winnipeg. Když doputoval na severní stranu tohoto pole nízkého tlaku vzduchu, přesedlal na jižní stranu anticyklóny, která ho ve spolupráci s další anticyklónou nad Severním ledovým oceánem vyexpedovala až k souostroví zvanému Špicberky. Zde ho zase nasála tlaková níže východně od Špicberk a skrze svou zadní stranu ho předala dalším tlakovým nížím nad evropským severem, které ho následně přes Britské ostrovy a Německo dopravily až k nám do České republiky. Byť tedy bylo sobotní počasí na první pohled tak trochu nezáživné, z detailnějšího úhlu pohledu bylo jeho vyprávění o poznání zajímavější…

V Ústí nad Labem, konkrétně v Kočkově (cca 375 m n. m.), se 60 minut po poledni dočkali 12,5 °C. Nic extra, avšak o kousek níže, jmenovitě ve Vaňově (cca 150 m n. m.), bylo nedlouho po 13. hodině, čili de facto ve stejnou dobu, naměřeno sympatičtějších 16,9 °C. Na relativně malém území (obě stanice jsou od sebe vzdušnou čarou vzdáleny 6,5 km) tedy relativně velké teplotní rozpětí. Podstatnější je ale to, že v jihotureckém městě Silifke (přes 50 000 obyvatel) sídlícím kousek od pobřeží bylo okolo 13. hodiny 16,5 °C, což je o 0,4 °C méně než na jihu Ústí nad Labem.

Taktéž by možná stálo za zmínku to, že v iráckém velkoměstě Karbalá, jež se nalézá nedaleko metropolitního Bagdádu, se v tu samou dobu museli spokojit s 20,9 °C, z čehož vyplývá, že v centrálním Iráku bylo po sobotním obědě „pouze“ o 4,0 °C tepleji než v České republice. Ano, je to jen hra s čísly (ostatně o čem jiném meteorologie je?), ale i tak – navzdory severozápadnímu proudění jsme doháněli Blízký východ. Jinak, ve středním Iráku pršelo, proto jen těch 21 °C.

Krátce po 14. hodině naměřily polojasné Poděbrady 16,4 °C – na jihu Itálie, přesněji v podpatku „italské kozačky“ v St. Maria di Leuca, se 14. hodina prezentovala 17,4 °C a oblačnou oblohou. Na východě Čech, severně od Kutné Hory, tím pádem měli více méně identické počasí jako u Otrantského průlivu, který je hranicí mezi Jaderským a Jónským mořem.

O nějaký ten kilometr severněji situovaná Šlotava u Nymburku mezi 15. a 16. hodinou hovořila až o 16,8 °C, čímž fakticky srovnala krok s jihem Korsiky, konkrétně s mysem Pertusato, jenž nabízel nějakých 17,0 °C. A kupříkladu taková španělská Barcelona v 15 hodin informovala o 17,9 °C – rovněž v zásadě stejné teplotní podmínky jako na Nymbursku.

Tak jako tak, nejvíce pozornosti v tuto chvíli zřejmě začíná směřovat k předpokládaným silnějším ranním mrazům po Velikonocích – však ono skutečnost, že by v celoplošném měřítku v minimu mělo být kolem 0 až -5 °C, opravdu moc dobře ignorovat nelze. Uvidíme tedy, kam až se sklouzne příští týden…

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...