SNÍH V BOSTONU, CHAN-HOM V ČÍNĚ / KOREJI

13.7.2015 9:16 | Autor: Jan Horák

Světové oceány byly v závěru prvního čistokrevně červencového týdne poměrně rozbouřené, neboť v nich bylo možné spatřit dohromady šest tropickocyklonálních soustav, ať už zanikajících či vyvíjejících.

Převážná většina setrvávala nad územím Tichého oceánu – u 10. severní rovnoběžky a jejich blízkých sester se v prostoru mezi mezinárodní datovou hranicí (v případě severní polokoule jde vesměs o 180. poledník) a 100. západním poledníkem motaly celkem čtyři oblačné formace – první dvě západně od Havajských ostrovů (tropické bouře Halola a Iune), třetí mezi 120. až 130. východním poledníkem a 7. až 16. severní rovnoběžkou a čtvrtá u pobřeží Mexika (tropická bouře Dolores).

Zbylé dva systémy považovaly za domácí půdu Pacifik, avšak ten „asijský“ a nikoliv „americký“. Prvním byl dosluhující tajfun Chan-hom a tím druhým nadále čilá Nangka.

Spojené státy americké (Havajské ostrovy) žádné velké komplikace nečekají, Mexičané, Číňané, Japonci a Korejci už však totéž říci nemohou.
Mexiko, přesněji jeho státy Oaxaca, Guerrero, Michoacán, Jalisco, Colima či Baja California Sur, ohrožuje bouře Dolores, která by dle předpokladů mohla nabýt statusu hurikánu 2. až 3. kategorie.

Tajfun Nangka, který v podobě tajfunu 4. kategorie přešel přes severní okruh Severních Marian, se v neděli ráno našeho času nacházel ve Filipínském moři. Odtud by se měl vydat směrem na sever až severozápad, do potencionálního nebezpečí se tak dostává Japonsko. S větrem o rychlosti až okolo 250 km/h se tento oblačný vír už zapsal mezi tajfuny 5. kategorie, poté ale zeslábl a na počátku druhé poloviny víkendu šlo o tajfun 1. kategorie. I tak se ještě očekává, že zesílí.

Nejvíce o sobě dal v předešlých desítkách hodin vědět tajfun Chan-hom, který zasáhl hustě osídlený jihovýchod Číny, resp. okolí velkoměstské Šanghaje. Krátce po vstupu do vod Východočínského moře získal Chan-hom označení tajfun 4. kategorie, následně ale začal – naštěstí pro Číňany – rychle ztrácet na energii. Na ostrůvcích ležících východně od Tchaj-čou byly v závěru pátečního dne místního času hlášeny poryvy větru o rychlosti až 45 m/s, tj. 162 km/h, v samotné Šanghaji poté došlo na nárazy o 18 až 23 m/s, tj. 65 až 83 km/h. V neděli byl Chan-hom nad Žlutým mořem, avšak ve stádiu rozkladu.

Americký Boston možná nyní žádná tropická cyklóna netrápí, zato je v něm ale ještě ke spatření tající sníh ze zimních sněhových bouří – při nich se v únoru utvořila až dva a půl metru vysoká pokrývka. Sníh společně s odpadem skončil na jedné skládce a zde i po dlouhých měsících stále ještě odtává – právě onen odpad funguje jako izolace, která špinavý a extrémně nekvalitní sníh ještě udržuje při životě. Ve městě už odstartovala „loterie“, kdy veškerý sníh zmizí. Jak ale pro NYT (New York Times) uvedl jeden z obyvatelů (Tim Pedrsen), ne všichni jsou z toho nadšení.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...


NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...