SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

19.2.2017 9:32 | Autor: redakce

 

Vydatnější srážky spojené s hlubší tlakovou níží (pokles tlaku až pod 975 hPa), která v druhé polovině předposledního pracovního týdne zimy 2016/2017 diktovala počasí na severovýchodě Spojených států amerických, způsobila nemalé potěšení na straně provozovatelů dvou největších lyžařských středisek v nejseverovýchodnější americké zemi, kterou je Maine.

Tato zem se z většiny nalézá v nížinách, její centrální část však zásluhou Apalačského pohoří sahá do nadmořské výšky až zlehka přes 1 600 m n. m. (Mount Katahdin). Sunday River a Sugarloaf, ona dvě řečená lyžařská střediska, se sice nalézají na západě Maine, avšak před víkendem jim tato zeměpisná skutečnost přišla vhod – štědřejší sněžení těmto střediskům dopřálo až 60 cm nového sněhu.

Únor 2017 je v těchto lyžařských zákoutích Spojených států amerických nanejvýš vydařený – v jeho úvodních 17 dnech tady přibylo přes půldruhého metru přírodního sněhu. Z pohledu střediska Sunday River jde o nejuspokojivější únor za posledních více než 10 let a „bratrskému“ středisku Sugarloaf schází jen 2,5 cm (1 palec) přírodního sněhu k tomu, aby zažil sněhově nejvydařenější únor od poloviny 90. let 20. století.

Toužíte-li tedy po lyžování na druhém břehu velké louže, víte, kam vyrazit.

Islandský metropolitní Reykjavík na tom s přírodním sněhem v periodě od 1. do 18. února 2017 vůbec dobře nebyl. V průběhu všech 432 hodin totiž napadl pouze 1 cm sněhu, přičemž ihned roztál – ráno v pátek 3. února se hlavní město Islandu při teplotách těsně pod 0,0 °C (Tmin -0,7 °C) dočkalo 1 mm srážek, načež se utvořila 1 cm vysoká vrstvička sněhu. Protože ale odpolední čas donesl až 8,1 °C, jednalo se pouze o bleskovou, možná lépe řečeno jepičí, záležitost.

Podobná rozkolísanost však byla k vidění taktéž v prvních dvou třetinách zimy. Pár příkladů:

V pondělí 19. prosince, tj. na startu vánočního týdne, opět ráno, v Reykjavíku při teplotě až -1,2 °C nasněžilo 5 cm sněhu. V následujících hodinách ovšem rtuť teploměru znovu opustila zápornou oblast a ve finále se vyšplhala až na 2,7 °C. Noc z pondělí na úterý pak vzduch prohřála až na 6,1 °C, úterní jitro tím pádem bylo zcela bez sněhu.

Naproti tomu noc z úterý na středu 21. prosince šla zas pod bod mrazu (Tmin -4,0 °C). A neboť byla i srážkově aktivní, postarala se o obnovení zimní atmosféry – meteorologové obsluhující reykjavíkskou letištní meteorologickou stanici v 9 hodin evidovaly 7 cm silnou sněhovou pokrývku, která už vydržela až do Vánoc, zásluhou čehož byl v islandské metropoli nejkrásnější čas v roce takový, jaký by měl s ohledem na zeměpisnou polohu být.

Silvestr byl rovněž na sněhu, ale krátce před ním byl Reykjavík opět nerozhodný – v úterý 27. prosince v 9 hodin 0 cm sněhu a 6,4 °C (k ránu až 7,7 °C, přes den až 10,1 °C), ve středu 28. prosince v 9 hodin 5 cm sněhu a 0,4 °C (v předcházejících desítkách minut až -1,8 °C) a ve čtvrtek 29. prosince v tentýž čas 0 cm sněhu a 3,4 °C (někdy kolem 6. hodiny až 4,3 °C).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...