SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

19.2.2017 9:32 | Autor: redakce

 

Vydatnější srážky spojené s hlubší tlakovou níží (pokles tlaku až pod 975 hPa), která v druhé polovině předposledního pracovního týdne zimy 2016/2017 diktovala počasí na severovýchodě Spojených států amerických, způsobila nemalé potěšení na straně provozovatelů dvou největších lyžařských středisek v nejseverovýchodnější americké zemi, kterou je Maine.

Tato zem se z většiny nalézá v nížinách, její centrální část však zásluhou Apalačského pohoří sahá do nadmořské výšky až zlehka přes 1 600 m n. m. (Mount Katahdin). Sunday River a Sugarloaf, ona dvě řečená lyžařská střediska, se sice nalézají na západě Maine, avšak před víkendem jim tato zeměpisná skutečnost přišla vhod – štědřejší sněžení těmto střediskům dopřálo až 60 cm nového sněhu.

Únor 2017 je v těchto lyžařských zákoutích Spojených států amerických nanejvýš vydařený – v jeho úvodních 17 dnech tady přibylo přes půldruhého metru přírodního sněhu. Z pohledu střediska Sunday River jde o nejuspokojivější únor za posledních více než 10 let a „bratrskému“ středisku Sugarloaf schází jen 2,5 cm (1 palec) přírodního sněhu k tomu, aby zažil sněhově nejvydařenější únor od poloviny 90. let 20. století.

Toužíte-li tedy po lyžování na druhém břehu velké louže, víte, kam vyrazit.

Islandský metropolitní Reykjavík na tom s přírodním sněhem v periodě od 1. do 18. února 2017 vůbec dobře nebyl. V průběhu všech 432 hodin totiž napadl pouze 1 cm sněhu, přičemž ihned roztál – ráno v pátek 3. února se hlavní město Islandu při teplotách těsně pod 0,0 °C (Tmin -0,7 °C) dočkalo 1 mm srážek, načež se utvořila 1 cm vysoká vrstvička sněhu. Protože ale odpolední čas donesl až 8,1 °C, jednalo se pouze o bleskovou, možná lépe řečeno jepičí, záležitost.

Podobná rozkolísanost však byla k vidění taktéž v prvních dvou třetinách zimy. Pár příkladů:

V pondělí 19. prosince, tj. na startu vánočního týdne, opět ráno, v Reykjavíku při teplotě až -1,2 °C nasněžilo 5 cm sněhu. V následujících hodinách ovšem rtuť teploměru znovu opustila zápornou oblast a ve finále se vyšplhala až na 2,7 °C. Noc z pondělí na úterý pak vzduch prohřála až na 6,1 °C, úterní jitro tím pádem bylo zcela bez sněhu.

Naproti tomu noc z úterý na středu 21. prosince šla zas pod bod mrazu (Tmin -4,0 °C). A neboť byla i srážkově aktivní, postarala se o obnovení zimní atmosféry – meteorologové obsluhující reykjavíkskou letištní meteorologickou stanici v 9 hodin evidovaly 7 cm silnou sněhovou pokrývku, která už vydržela až do Vánoc, zásluhou čehož byl v islandské metropoli nejkrásnější čas v roce takový, jaký by měl s ohledem na zeměpisnou polohu být.

Silvestr byl rovněž na sněhu, ale krátce před ním byl Reykjavík opět nerozhodný – v úterý 27. prosince v 9 hodin 0 cm sněhu a 6,4 °C (k ránu až 7,7 °C, přes den až 10,1 °C), ve středu 28. prosince v 9 hodin 5 cm sněhu a 0,4 °C (v předcházejících desítkách minut až -1,8 °C) a ve čtvrtek 29. prosince v tentýž čas 0 cm sněhu a 3,4 °C (někdy kolem 6. hodiny až 4,3 °C).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...