SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

19.2.2017 9:32 | Autor: redakce

 

Vydatnější srážky spojené s hlubší tlakovou níží (pokles tlaku až pod 975 hPa), která v druhé polovině předposledního pracovního týdne zimy 2016/2017 diktovala počasí na severovýchodě Spojených států amerických, způsobila nemalé potěšení na straně provozovatelů dvou největších lyžařských středisek v nejseverovýchodnější americké zemi, kterou je Maine.

Tato zem se z většiny nalézá v nížinách, její centrální část však zásluhou Apalačského pohoří sahá do nadmořské výšky až zlehka přes 1 600 m n. m. (Mount Katahdin). Sunday River a Sugarloaf, ona dvě řečená lyžařská střediska, se sice nalézají na západě Maine, avšak před víkendem jim tato zeměpisná skutečnost přišla vhod – štědřejší sněžení těmto střediskům dopřálo až 60 cm nového sněhu.

Únor 2017 je v těchto lyžařských zákoutích Spojených států amerických nanejvýš vydařený – v jeho úvodních 17 dnech tady přibylo přes půldruhého metru přírodního sněhu. Z pohledu střediska Sunday River jde o nejuspokojivější únor za posledních více než 10 let a „bratrskému“ středisku Sugarloaf schází jen 2,5 cm (1 palec) přírodního sněhu k tomu, aby zažil sněhově nejvydařenější únor od poloviny 90. let 20. století.

Toužíte-li tedy po lyžování na druhém břehu velké louže, víte, kam vyrazit.

Islandský metropolitní Reykjavík na tom s přírodním sněhem v periodě od 1. do 18. února 2017 vůbec dobře nebyl. V průběhu všech 432 hodin totiž napadl pouze 1 cm sněhu, přičemž ihned roztál – ráno v pátek 3. února se hlavní město Islandu při teplotách těsně pod 0,0 °C (Tmin -0,7 °C) dočkalo 1 mm srážek, načež se utvořila 1 cm vysoká vrstvička sněhu. Protože ale odpolední čas donesl až 8,1 °C, jednalo se pouze o bleskovou, možná lépe řečeno jepičí, záležitost.

Podobná rozkolísanost však byla k vidění taktéž v prvních dvou třetinách zimy. Pár příkladů:

V pondělí 19. prosince, tj. na startu vánočního týdne, opět ráno, v Reykjavíku při teplotě až -1,2 °C nasněžilo 5 cm sněhu. V následujících hodinách ovšem rtuť teploměru znovu opustila zápornou oblast a ve finále se vyšplhala až na 2,7 °C. Noc z pondělí na úterý pak vzduch prohřála až na 6,1 °C, úterní jitro tím pádem bylo zcela bez sněhu.

Naproti tomu noc z úterý na středu 21. prosince šla zas pod bod mrazu (Tmin -4,0 °C). A neboť byla i srážkově aktivní, postarala se o obnovení zimní atmosféry – meteorologové obsluhující reykjavíkskou letištní meteorologickou stanici v 9 hodin evidovaly 7 cm silnou sněhovou pokrývku, která už vydržela až do Vánoc, zásluhou čehož byl v islandské metropoli nejkrásnější čas v roce takový, jaký by měl s ohledem na zeměpisnou polohu být.

Silvestr byl rovněž na sněhu, ale krátce před ním byl Reykjavík opět nerozhodný – v úterý 27. prosince v 9 hodin 0 cm sněhu a 6,4 °C (k ránu až 7,7 °C, přes den až 10,1 °C), ve středu 28. prosince v 9 hodin 5 cm sněhu a 0,4 °C (v předcházejících desítkách minut až -1,8 °C) a ve čtvrtek 29. prosince v tentýž čas 0 cm sněhu a 3,4 °C (někdy kolem 6. hodiny až 4,3 °C).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...