SNÍH 23.11.: LYSÁ HORA 14 CM, CHORVATSKO 51 CM

24.11.2015 9:39 | Autor: Jan Horák

Západní Čechy si na startu tohoto týdne zopakovaly polovinu října, neboť se v ranním čase dočkaly vydatnějších sněhových přeháněk, při kterých byl zemský povrch přikryt několika centimetry sněhu. Tentokrát však sněžilo i na jiných místech, kolem 7. hodiny byly sněhové vločky pozorovány také hlavně v Plzeňském a Jihočeském kraji, „sněhánky“ nicméně zavítaly i do středních a východních Čech. Denní teploty ale leckde stoupaly nad bod mrazu, výsledek sněžení tedy mnohdy přišel vniveč.

Horských oblastí se to samozřejmě netýkalo, například krušnohorský Klínovec hlásil o pondělní 15. hodinu bílo a k tomu -7°C. Zcela stejné podmínky panovaly i na německém Fichtelbergu, který ve stejný čas nabízel 15 cm sněhu a teplota vzduchu odpovídala -7°C (od půlnoci připadlo 7 cm sněhu).

Ráno leželo na Fichtelbergu 13 cm sněhu – prakticky stejné množství sněhu hlásala v úvodu 23. listopadu východočeská Lysá hora, která byla zakryta 14 cm sněhu. Loňský třiadvacátý den jedenáctého měsíce sice na Lysé hoře rovněž nabídl teploty pod bodem mrazu, ale se sněhem už to bylo horší, poněvadž nebyl žádný. A Fichtelberg se tehdy dočkal až 12°C.

Bílé pondělní jitro však nebylo k vidění jen na Lysé hoře, ale i v Chorvatsku, konkrétně v okolí vesnice Makov Hrib, jež je situována v hornaté severní části Přímořsko-gorskokotarské župy (±900 m.n.m.) – v této části Evropy leželo na začátku pondělního dne 51 cm sněhu.

Vísce Makov Hrib a jejímu širšímu okolí bylo v uplynulých dnech dopřáno nejen nižších teplot, ale zejména vydatných srážek, které byly kvůli záporným teplotám výhradně sněhové. Zajímavostí může být, že ještě o týden dříve, tj. v pondělí 16. listopadu, se zde rtuť teploměru vyšplhala až na 20°C a po sněhu nebylo logicky vidu ani slechu. A v pátek 20. listopadu se vzduch prohřál až na 11°C a zapršelo.

Hlavní zlom nastal v sobotu – v noci ještě až 10°C, večer už -2°C. Po dobu všech 24 hodin přitom úřadovaly hojné srážky, do oběda se jednalo čistě o déšť, poté už postupně začalo sněžit, a to vydatně. Ani ne za dva dny tak napadlo více než půl metru sněhu, díky tomu si zdejší Chorvaté mohli podat ruce s některými Dány, které taktéž během relativně krátké doby zasypalo přes 50 cm sněhu.

Lysá hora 14 cm sněhu a -9°C, Přímořsko-gorskokotarská župa 51 cm sněhu a -4°C. Přesně tak to o pondělní jiterní čas vypadalo v těchto dvou koutech starého kontinentu.

Sněhovým maximem probíraného chorvatského bodu bylo v zimě 2014/2015 62 cm (první polovina února) s tím, že nejnižší teplota celé zimy byla naměřena na Nový rok a dělala rovných -17°C (šlo o první minuty roku 2015, v průběhu novoroční noci se začalo postupně oteplovat a v 8 hodin ráno seděla rtuť teploměru u -8°C, přičemž maximem se staly -2°C, na zemi leželo přes 20 cm sněhu).

Nejvyšší bod Moravskoslezských Beskyd byl v zimě 2014/2015 bezesporu mnohem bělejší – v první polovině února až bezmála půl druhého metru sněhu.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SLEDUJETE PYLOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ?

SLEDUJETE PYLOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ?

V jarních a letních měsících se k předpovědi počasí připojuje...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...

PONDĚLÍ PŘINESE NÁVRAT JARA

PONDĚLÍ PŘINESE NÁVRAT JARA

Pondělí přinese na skok slunečné počasí a díky teplému jihozápadnímu...


VYLOŽENĚ HORSKÁ DRÁHA V GRUZÍNSKÉM BATUMI

VYLOŽENĚ HORSKÁ DRÁHA V GRUZÍNSKÉM BATUMI

Když se tlaková níže a mohutné hory spojí, tak...

ČESKO PODLEHLO „SRDCI“ CHLADU – VERCHOJANSKU

ČESKO PODLEHLO „SRDCI“ CHLADU – VERCHOJANSKU

Nedá pokoj, nedá... Řeč je samozřejmě o chladnějším severozápadním...

REKORDY NA 25. DUBEN

REKORDY NA 25. DUBEN

Na úterý 25. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


JAKUTSK: NEJTEPLEJŠÍ DEN ZEMĚ, TOŤ 22. DUBEN 2017

JAKUTSK: NEJTEPLEJŠÍ DEN ZEMĚ, TOŤ 22. DUBEN 2017

Vzájemná kooperace dvou tlakových níží, jedné se středem nad...

SVÁTEČNÍ -2 °C V TÉBESSE

SVÁTEČNÍ -2 °C V TÉBESSE

Na severovýchodě Alžírska, které je co do rozlohy bezmála...

REKORDY NA 24. DUBEN

REKORDY NA 24. DUBEN

Na pondělí 24. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...