SNĚŽNÉ ŽNĚ V MINNESOTĚ

24.1.2018 8:03 | Autor: Kamil Sojka

V průběhu soboty 20. ledna se nad jihozápadem Spojených států amerických zformovala soběstačná tlaková níže, jejíž střed se v úvodní pasáži následujícího dne zdržoval nad severozápadem Oklahomy a přilehlým okolím. Dosvědčuje to kupříkladu Springfield ležící v jihovýchodním cípu Colorada (asi 1 500 obyvatel), jehož barometr zaznamenal „až“ 1003 hPa. Jak čas ubíhal, tak tato cyklóna v docela kvapném tempu cupitala směrem na severovýchod, přičemž se zároveň začala nepatrně prohlubovat. Včera odpoledne neevropského času již její srdce tepalo nad územím Kanady, přesněji kdesi nad „kotvou“ (označení pro nejjižnější partii Ontaria). Značná část amerického východního pobřeží kvůli tomu čelila poměrně teplému jitru (teplé jihozápadní proudění zprostředkované přední stranou oblasti nízkého tlaku), příkladem ve Washingtonu, D.C. bylo v 7 hodin 13 °C (o tři týdny dříve, v úterý 2. ledna, v témže čase -11 °C). Mnohde tento tlakový útvar produkoval dešťové kapky, ale Seveřanům obstaral sněžné žně. A to příkladem těm bydlícím na minnesotském jihu.

Mistr Brad Nelson, náš zaoceánský kolega a vášnivý honič bouří (letních, nikoli zimních), který je obeznámen s aktuálním vývojem počasí v České republice, se rád pochlubil, že jeho dům a zahradu stojící na předměstí Minneapolisu zasypalo až 36 cm sněhu. Toho nejvíce napadlo právě na trase Worthington – St. Peter – Minneapolis, úterní ráno tady zkrášlovala přinejmenším 25 cm silná sněhová pokrývka.

-1,1 °C, živější severní vítr dosahující průměrné rychlosti kolem 40 km/h, pětadevadesátiprocentní vlhkost vzduchu, takřka 1007 hPa a na trávě 3 cm zmrzlé vody. Takto nějak se tvářilo pondělní poledne v nejpočetnějším městě Minnesoty. Za dalších 18 hodin minneapoliská klimatická meteorologická stanice vydala prohlášení, že teplota vzduchu činí -7 °C, že nárazy větru nadále pobývají nad mezí 40 km/h, že vzduchem poletují sněhové vločky a hlavně, že se na zemi válí 23 cm tlustá sněhobílá peřina. Bylo by dobré dodat, že v průběhu těchto 1 080 minut (22. 1. 2018 12:00 – 23. 1. 2018 6:00) do minneapoliského srážkoměru zamířilo v součtu 27 mm srážek. V tomto ohledu je dobré zmínit, že na přelomu pondělka a úterka meteostanice v Minneapolisu hovořila o mírném větru se středním tempem pod 20 km/h a třiceticentimetrové přikrývce. Vichr si zjevně pohrál s výškou sněhu u sněhoměru.

První sníh zimy 2017/2018 v Minneapolisu napadl v závěru pondělí 4. prosince, a to 5 cm. Přitom pondělní 12. hodina ještě přinesla až 13,9 °C, následný čas oběda už proběhl při -7,2 °C. Máte-li rádi variabilní počasí, popřemýšlejte o přesedlání do podnebně kontinentálních oblastí Spojených států. Počínaje touto čtyřiadvacetihodinovkou zároveň odstartovala nepřerušovaná sněžná epizoda, včerejšek završil její osmapadesátý den. Mimoto se jmenoval nejzasněženějším dnem stávající zimní sezóny, ve dnech 5. prosince až 22. ledna totiž Minneapolis hostil nanejvýše 12 cm sněhu, konkrétně 15. ledna. Teplotně se tato epocha dopracovala k průměrným -9 °C, minimálním -26,7 °C (Silvestr) a maximálním 5,6 °C (18. prosinec). Silvestr mimochodem nešel nad -20,6 °C, na rekord to však nestačilo. Nejnižší silvestrovské denní maximum se totiž datuje na letopočet 1968, je rovno -24,4 °C. Nicméně málem bylo vyrovnáno bronzových -21,1 °C z roku 1898.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky....

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...