SNĚŽNÉ ŽNĚ V MINNESOTĚ

24.1.2018 8:03 | Autor: Kamil Sojka

V průběhu soboty 20. ledna se nad jihozápadem Spojených států amerických zformovala soběstačná tlaková níže, jejíž střed se v úvodní pasáži následujícího dne zdržoval nad severozápadem Oklahomy a přilehlým okolím. Dosvědčuje to kupříkladu Springfield ležící v jihovýchodním cípu Colorada (asi 1 500 obyvatel), jehož barometr zaznamenal „až“ 1003 hPa. Jak čas ubíhal, tak tato cyklóna v docela kvapném tempu cupitala směrem na severovýchod, přičemž se zároveň začala nepatrně prohlubovat. Včera odpoledne neevropského času již její srdce tepalo nad územím Kanady, přesněji kdesi nad „kotvou“ (označení pro nejjižnější partii Ontaria). Značná část amerického východního pobřeží kvůli tomu čelila poměrně teplému jitru (teplé jihozápadní proudění zprostředkované přední stranou oblasti nízkého tlaku), příkladem ve Washingtonu, D.C. bylo v 7 hodin 13 °C (o tři týdny dříve, v úterý 2. ledna, v témže čase -11 °C). Mnohde tento tlakový útvar produkoval dešťové kapky, ale Seveřanům obstaral sněžné žně. A to příkladem těm bydlícím na minnesotském jihu.

Mistr Brad Nelson, náš zaoceánský kolega a vášnivý honič bouří (letních, nikoli zimních), který je obeznámen s aktuálním vývojem počasí v České republice, se rád pochlubil, že jeho dům a zahradu stojící na předměstí Minneapolisu zasypalo až 36 cm sněhu. Toho nejvíce napadlo právě na trase Worthington – St. Peter – Minneapolis, úterní ráno tady zkrášlovala přinejmenším 25 cm silná sněhová pokrývka.

-1,1 °C, živější severní vítr dosahující průměrné rychlosti kolem 40 km/h, pětadevadesátiprocentní vlhkost vzduchu, takřka 1007 hPa a na trávě 3 cm zmrzlé vody. Takto nějak se tvářilo pondělní poledne v nejpočetnějším městě Minnesoty. Za dalších 18 hodin minneapoliská klimatická meteorologická stanice vydala prohlášení, že teplota vzduchu činí -7 °C, že nárazy větru nadále pobývají nad mezí 40 km/h, že vzduchem poletují sněhové vločky a hlavně, že se na zemi válí 23 cm tlustá sněhobílá peřina. Bylo by dobré dodat, že v průběhu těchto 1 080 minut (22. 1. 2018 12:00 – 23. 1. 2018 6:00) do minneapoliského srážkoměru zamířilo v součtu 27 mm srážek. V tomto ohledu je dobré zmínit, že na přelomu pondělka a úterka meteostanice v Minneapolisu hovořila o mírném větru se středním tempem pod 20 km/h a třiceticentimetrové přikrývce. Vichr si zjevně pohrál s výškou sněhu u sněhoměru.

První sníh zimy 2017/2018 v Minneapolisu napadl v závěru pondělí 4. prosince, a to 5 cm. Přitom pondělní 12. hodina ještě přinesla až 13,9 °C, následný čas oběda už proběhl při -7,2 °C. Máte-li rádi variabilní počasí, popřemýšlejte o přesedlání do podnebně kontinentálních oblastí Spojených států. Počínaje touto čtyřiadvacetihodinovkou zároveň odstartovala nepřerušovaná sněžná epizoda, včerejšek završil její osmapadesátý den. Mimoto se jmenoval nejzasněženějším dnem stávající zimní sezóny, ve dnech 5. prosince až 22. ledna totiž Minneapolis hostil nanejvýše 12 cm sněhu, konkrétně 15. ledna. Teplotně se tato epocha dopracovala k průměrným -9 °C, minimálním -26,7 °C (Silvestr) a maximálním 5,6 °C (18. prosinec). Silvestr mimochodem nešel nad -20,6 °C, na rekord to však nestačilo. Nejnižší silvestrovské denní maximum se totiž datuje na letopočet 1968, je rovno -24,4 °C. Nicméně málem bylo vyrovnáno bronzových -21,1 °C z roku 1898.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...