SNĚHOBÍLO NA JIHU RUSKA, ALE I NA JIHU BRAZÍLIE

8.10.2016 9:13 | Autor: Jan Horák

V neděli 1. října 1916 se rtuť teploměru v Omsku vyšplhala až na letních 27,4 °C – v rámci sledovaného období (1900 – 2016) jde o jediný letní a tím logicky i ten vůbec nejteplejší den desátého měsíce. Naopak ta totálně nejnižší říjnová teplota se zrodila o poslední den druhé třetiny podzimu, konkrétně ve čtvrtek 31. října 1940, je rovna -28,1 °C.

Až na -5,8 °C ve středu 5. října 2016 poklesla teplota vzduchu v Omsku – nechybělo až tak mnoho k pokoření stávajícího minimálního rekordu pro tuto čtyřiadvacetihodinovku, která se datuje na letopočet 1970 a jež činí -7,4 °C. Pravdou je, že letošní říjen je v tomto koutě Ruska prozatím teplotně podprůměrný – jeho první týden nabídl v průměru 3 °C, odchylka od normálu tím pádem takřka -4 °C. Čtyři dny byly mrazové (-1 až -6 °C), zbylé tři zůstaly v rámci Tmin mezi 2 až 0,1 °C.

Od čtvrtečního večera do pátečního rána se zde dělo v podstatě to samé jako v noci ze středy na čtvrtek – k zemi se snášely sněhové vločky. Protože ale tentokrát zapracovala zadní strany cyklóny, tak v podstatě jen sněžilo. Menším problémem byly teploty, povětšinou se nacházely zlehka nad 0 °C, ranní přibližně 5 cm sněhová pokrývka však přesto leckoho potěšila. Krátký pohled na mokře pocukrovaný páteční Omsk:

https://www.youtube.com/watch?v=FlRltrKWkuQ

Sněžení spojení s tou samou oblastí nižšího tlaku vzduchu nicméně v pátek 7. října zavítalo také do relativně nedalekého Novosibirsku, kde ráno a dopoledne připadlo kolem 2 cm sněhu. Při první dodávce sněhu po letní pauze byla taktéž spatřena Tmin v podobě -0,9 °C. V dalších hodinách teplotní křivka překročila 3,0 °C a sněhové vločky zkapalněly. Na teplotní rekordy nedošlo, 7. říjen totiž pamatuje lepší výkony – roku 1952 až -6,1 °C a v sezóně 1991 až 17,9 °C. Teplotní rozpětí celého novosibirského října pak odpovídá -26,4 až 27,2 °C. V prvním případě jde o 26. říjen 1976, v tom druhém o 3. říjen 1948.

Z kontinentálně podnebného sektoru jižního Ruska se nyní přesuňme do jihoamerických horských subtropů, jmenovitě na jih Brazílie, přesněji do metropole brazilského státu Paraná, jíž je cca dvoumilionová Curitiba.

Ani tady o čtvrteční den extra horko nebylo – v minimu 11,6 °C, v maximu 16,1 °C. Důvod této skutečnosti je celkem prostý, a to příliv méně prohřátého vzduchu od jihu. Nemluvě o vyšší nadmořské výšce tohoto velkoměsta, a to něco málo přes 900 m n. m.

I Curitiba byla sněhobílá – shodně zabarvená deka dosahovala výšky až přes 5 cm, čímž fakticky vyrovnala ruský Omsk. V Curitibě ale samozřejmě nešlo o sníh, nýbrž o nahromaděné malé kroupy, které sem přinesla odpolední bouřka. Ta mimo jiné trochu zchladila – ze 16 °C učinila 12 °C.

https://www.youtube.com/watch?v=_QWpmKSBQsA

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

Knihu Katastrofy - průvodce přežití je dobré si přečíst...

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

ní tropický den letošního roku. Do Evropy střední proudí...

REKORDY NA 30. KVĚTNA

REKORDY NA 30. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


REKORDY NA 29. KVĚTNA

REKORDY NA 29. KVĚTNA

Na pondělí 29. května připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

V pondělí bude jasno až...

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

Ještě předtím, než se budeme věnovat nejsevernějším západním sousedům...


REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...