SMUTNÉ HANIMAADHOO

21.5.2017 7:38 | Autor: Kamil Sojka

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně jako léto nikdy nekončí, v současné době by bylo poněkud nemoudré sem vyrážet za sluncem a s ním spojeným chytáním bronzu. Zimní monzun, převládající příliv suššího kontinentálního vzduchu z Indie, už dávno skončil a nahradil jej z turistického úhlu pohledu méně sympatický monzun letní – vlhké oceánské proudění podporující tvorbu oblačnosti a tím i přeháněk a bouřek. Teplota slaných vod a v podstatě i vzduchu je samo sebou pořád vysoko, hledět však na malebnost Malediv bez doprovodu slunečních paprsků zkrátka není úplně ono.

Nepříliš uspokojivě by případný pobyt na půdě Malediv, jmenovitě ostrova Hanimaadhoo, skončil také tuto sobotu. Proč? Je to vcelku jednoduché – poněkud tu ch… pršelo. Ne málo – celkový denní (24hodinový) úhrn srážek si úspěšně zaflirtoval s hranicí 100 mm. Ano, ano, ano, zde na Maledivách se ve většině případů jedná o práci kumulonimbů, nikoliv třeba nimbostratů, takže kolikrát prší relativně krátce (zato intenzivně), nikoliv po většinu dne. Tak jako tak moc slunně není.

Na ostrově Hanimaadhoo bylo v sobotu v čase od 5:00 do 11:00 registrováno dohromady 86 mm srážek – i v tomto případě se jednalo o práci vždy majestátné kupovité oblačnosti, neboť sem zavítala paní bouřka. A jak je vidno, vody v sobě měla dost. Na druhou stranu jsme v (pří)rovníkové partii Země, kde kumulonimby bývají o poznání „tlustší“ než u nás (sahají výše).

Pro praktickou představu oné nemoudrosti – v sobotním dopoledním čase se na Hanimaadhoo teplota vzduchu pohybovala okolo 25, 26 °C, když k tomu připočteme dešťové kapky a obecně oblačnou až zataženou oblohu, tak je ideální představa o troposférických podmínkách na dovolené u moře rázem tatam. Pravda, následně, když už tento kout Malediv nečelil chladivým následkům sestupných proudů bouřky, se rtuť teploměru vydala až k 31,6 °C, avšak na obloze nadále panovalo oblačno až zataženo.

Jen pro srovnání – v pátek 20. 1. 2017, kdy na Hanimaadhoo (a celých Maledivách) probíhala hlavní turistická sezóna a anemometr informoval o větru severních směrů, tady od rána až do večera hlásili jasno až skoro jasno a k tomu teploty od 24 °C (někdy před 5. hodinou) do 31 °C (kolem 14. hodiny), přičemž v době od 8:00 do 20:00 se jednalo o prázdninové pohodových 27 až 31 °C. A právě takto nějak má snad vypadat dovolenkové počasí, ne? Obzvláště v případě Malediv.

Pár čísel by to ještě chtělo:

Ve čtvrtek 19. 5. 2016 v čase od 17:00 do 23:00 Hanimaadhoo evidovalo 70 mm srážek – o den později sice nespadla ani kapka a teploměr už v 8 hodin hovořil o 30 °C (v maximu 32 °C), pohled na oblohu však skončil nedobře (oblačno až zataženo).

V úterý 20. 5. 2014 se na turisty „odvážlivce“ usmálo štěstí – po celý den skoro jasno až polojasno, spíše to první, a k tomu 26 až 33 °C, nejčastěji ale 29 až 32 °C. Ovšem, i během letního monzunu Maledivy slunečné dny samozřejmě znají, v obecném smyslu jsou ale méně časté než v průběhu monzunu zimního.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. DUBEN

Na čtvrtek 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

Instalovat meteorologickou stanici přímo na úbočí (nebo dokonce vrchol)...

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

Přestože poloha rtutí teploměrů jaro trochu připomínala, až půlmetr...


VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...

REKORDY NA 25. DUBEN

REKORDY NA 25. DUBEN

Na středu 25. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až skoro...

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

Počasí u nás bude během pondělí ovlivňovat studená fronta,...

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

Česko má vskutku dobrý smysl pro meteorologický humor –...